Якою зброєю Росія обстрілює Сумщину і як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем

Якою зброєю Росія обстрілює Сумщину і як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем

Ексклюзивно
Якою зброєю Росія обстрілює Сумщину і як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем

З часу повномасштабного вторгнення Росії в Україну піротехніки Сумщини працюють в посиленому режимі. За період з 24 лютого було виявлено, знешкоджено або знищено більше 2000 вибухонебезпечних предметів (і це тільки силами відділу вибухотехнічної служби ГУНП в Сумській області).

В якому режимі працюють піротехніки області та чим небезпечні знайдені боєприпаси — в нашому ексклюзивному інтерв’ю з начальником відділу вибухотехнічної служби ГУНП в Сумській області, підполковником Олегом Євлашем.

Для початку давайте з’ясуємо — вибухотехнічна служба Нацполіції і ДСНС – чим відрізняються функції?

До війни фактично наші завдання не перетиналися. Вибухотехніки поліції займалися кримінальними ситуаціями – коли боєприпаси, вибухівка, вибухові речовини і пристрої фігурували у кримінальних правопорушеннях або злочинах. Піротехніки ДСНС теж сапери, фактично з такою ж підготовкою, але по штатних боєприпасах промислового виготовлення. Вони залучалися до ситуацій, коли було необхідно розміновувати територію, яка захаращена вибухонебезпечними предметами, боєприпасами, але без ознак криміналу. Тобто це залишки після Другої світової війни, або десь надзвичайні події сталися із вибуховими матеріалами, боєприпасами. Також вони мають більш потужні засоби і більшу кількість спеціалістів для того, щоб фактично закривати великі площі і території, щоб їх зачистити від вибухонебезпечних предметів.

Від початку війни як розподіл функцій змінився?

З початком війни, після кількох днів незрозумілостей, надалі служби фактично як єдине ціле почали працювати. Якщо повідомлення надходили на 101, то їх передавали і на 102 і навпаки, а там вже хто міг швидше і ефективніше закрити це питання, тобто знешкодити, або виїхати оглянути і розмінувати вибухонебезпечні предмети, ті і залучалися. На території Сумської області у нас є повне взаєморозуміння і взаємодія між підрозділами саперів.

Чим Росія обстрілює Сумщину та як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем
Суспільне Суми

Зараз як це відбувається?

У ДСНС більший штат, ніж у наших вибухотехнічних підрозділів поліції, тому вони і займаються зачисткою і розмінуванням великих територій. Це фактично поля, території агрогосподарств, або підприємств, де необхідно перевірити великі площі. А вибухотехнічна служба по можливості згідно з прямими своїми завданнями і обов’язками виїжджає, коли виявлений підозрілий предмет, або вибухонебезпечний, або боєприпас. І тут уже не важливо кримінального характеру ця знахідка, чи не кримінального. Головне – хто швидше може забезпечити безпеку громадян. Якщо боєприпас виявлений територіально ближче до нашої групи, яка працює в певному районі, то група наша і виїде туди і уже не важливо є, чи немає там криміналу.

Якщо така ситуація – влучання у школу, наприклад, вибух, треба зафіксувати цей злочин, хто виїжджає на місце?

Вибухотехнічна служба. Під час активних бойових дій керівними документами нам дозволено забезпечувати оперативне розмінування. Фактично, якщо законодавчо має виїжджати слідчо-оперативна група поліції для того, щоб зафіксувати ознаки злочину і задокументувати все на місці події, то для забезпечення їхньої безпеки все одно необхідно щоб вибухотехніки спочатку оглянули територію. І, як ви розумієте, слідчий не буде ходити з вибухотехніками і фіксувати, що вони роблять, щоб не наражати себе на небезпеку. Тому вибухотехніки виконують наразі і функції оперативного розмінування навіть якщо не приїжджає слідча група поліції. Або в умовах, коли слідча група для того, щоб не наражати себе на небезпеку не може навіть туди виїхати.

Тобто зараз вибухотехнічна служба виїжджає щодня?

Якщо казати точніше то за останній місяць у нас більше 80 виїздів. А загалом більше 800 виїздів у нас за час бойових дій. Тобто з 24 лютого і по теперішній час більше ніж 800 виїздів на 12 спеціалістів вибухотехнічної служби ГУНП в Сумській області.

Яка статистика знешкоджень?

Якщо порахувати, то частота виїздів щоденних велика. Несення служби, особливо на перших початкових етапах, коли ще на території Сумської області перебували збройні сили РФ, то фактично в цілодобовому режимі по території працювали групи повним складом і наразі таким же чином йде служба. Ми плануємо трішки ослабити режим несення служби. Наразі достатньо груп у нас для того, щоб перекривати реагування на повідомлення про вибухонебезпечні предмети на території області. На даний час за цей активний період бойових дій виявлено, знешкоджено або знищено вибухонебезпечних предметів більше 2000 тільки групами вибухотехнічної служби поліції. Це з урахуванням того що місця, де було захаращення боєприпасами, зачищалися підрозділами ДСНС. Тому що наших сил не вистачало на те, щоб десятки і сотні цих боєприпасів одночасно знешкодити. Якби у нас було більше сил, то облік йшов би на десятки тисяч.

Чим Росія обстрілює Сумщину та як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем
Суспільне Суми

Якщо бачимо повідомлення прес-служби про те що вивезено і знешкоджено особливо небезпечні боєприпаси, що це означає?

Можна сказати, що фактично усі, що не вибухнули, а за певними ознаками більшість із них, є особливо небезпечними. Але є окремі, які ще можна вилучити і довезти до полігону, щоб їх знищити. Усі особливо небезпечні мають бути знищеними, їх не можливо зберігати, а іноді і транспортувати, а тим більше використовувати за призначенням для здійснення якихось спеціальних вибухів. Тому їх потрібно знищувати для того, щоб унеможливити несанкціоновані вибухи, або ураження оточуючих, або щоб попередити матеріальні збитки. Якщо немає можливості їх вивезти – вони мають бути знищені прямо на місці виявлення. І добре, коли це десь в полях чи посадках. Часто доводиться вигадувати, яким чином умовно безпечно їх вивезти з населеного пункту для того, щоб знищити.

Олег, ви кілька разів були в зоні АТО і там теж займалися розмінуванням, наскільки мені відомо.

Так. В 2014 році вибухотехніки Нацполіції України виїжджали у зону АТО у складі груп зведених загонів вибухотехніків і науково-дослідних експертних криміналістичних центрів МВС. Несли ми там службу фактично з тими ж завданнями – виявлення, вилучення, зачищення територій, але які були частково деокуповані, звільнені від незаконних збройних формувань.

По тому що прилітає, ви можете порівняння зробити – чим відрізняється те, чим ви займались там і зараз у Сумській області?

Зараз використовуються більш сучасні засоби ураження, боєприпаси, вибухонебезпечні предмети, і в значно більших кількостях. Якщо раніше ми промислового виготовлення боєприпаси одного – двох типів виявляли і знешкоджували, то наразі використовуються і сучасні боєприпаси. Це авіаційні ракети сучасного виробництва 2019-21 років, танкові снаряди. Також керовані ракети, які раніше не використовувались і не зустрічалися нами в зоні АТО-ООС. Наразі вони фактично по всій території, де проходили, або проходять бойові дії, постійно вилучаються. Збройні сили РФ не шкодують ні коштів на це, ні самих боєприпасів.

Чим Росія обстрілює Сумщину та як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем
Суспільне Суми

Що вас найбільше вразило з того що ви бачили?

Вражає те, що обстрілам перш за все піддаються цивільні об’єкти. Яким чином вони вираховують, і чи взагалі вони рахуються з тим, куди стріляють? Виглядає таким чином, що збройні сили РФ намагаються якомога більше шкоди нанести, матеріальних збитків, людських жертв завдати, для того щоб примусити до якихось поступок або капітуляції.

Ті заяви що Охтирку вакуумними бомбами обстрілювали, це правда?

За характером виявлених пошкоджень і руйнувань ми могли б говорити, що вірогідно там застосовувались такі боєприпаси. Вони небезпечні тим, що миттєво розпиляють газ і тут же його підпалюють. Він вибухає і стискає весь навколишній простір, щоб вирівняти щільність повітря. Все, що потрапляє в зону вибуху цього газу руйнується, незалежно від того, наскільки воно міцне. В зоні ураження нічого не виживе, в тому числі живі організми, для людини немає шансів.

Ці боєприпаси більш масового ураження. Вони направлені проти людей. Такими засобами неможливо зруйнувати, або пошкодити окремий військовий об’єкт, по якому наче б то здійснювався постріл. Зона ураження вакуумних бомб складає фактично десятки метрів в кожну сторону. При артилерійському обстрілі будь яка будівля буде захищати вас, якщо ви з іншого боку знаходитесь, то при вакуумному вибуху фактично це не є перешкодою для того, щоб вас убило.

Які ще заборонені боєприпаси використовувались на Сумщині?

Перш за все, касетні боєприпаси РСЗВ. Вони всі є заборонені, тому що вони не вибіркового ураження, вони фактично націлені на те, щоб будь кого, хто потрапляє в зону їхнього ураження убило, або зруйнувало будівлю. А також усі невибіркові протипіхотні міни, навіть ті, які є умовно дозволеними. Ми кажемо, що це ідеальний солдат, який чекає на свою жертву. Їй неважливо чи це буде військовий чи ні, міна не обирає. Тому фактично усі протипіхотні міни виставлялися збройними силами РФ не для того, щоб вразити збройні сили України, а перш за все захистити себе і неважливо від кого. А так як вони покинули територію Сумської області і всі ці міни залишились на місці і ніхто їх не збирався забирати і знешкоджувати, то цим доводиться займатися нам.

Чим Росія обстрілює Сумщину та як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем
Суспільне Суми

Чи є свідчення того, що спеціально військові РФ мінували також звичайні мирні предмети, такі як іграшки дитячі? На щастя, в Сумській області не розповсюджено таке було, але випадки такі траплялись в Тростянці. Здається, в Охтирці було мінування побутових предметів в населеному пункті. Я не уявляю, наскільки це треба бути нелюдами щоб мінувати побутові предмети, або входи до будівель і приміщень гранатами. Такі були випадки на території Сумської області та і на території України вони непоодинокі.

Розкажіть про фосфорні бомби і їх використання на території Сумської області.

То не зовсім фосфорні бомби, то засоби, які використовують вогневий спосіб ураження. Ці боєприпаси схожі на касетні, вони під час підльоту до цілі розриваються і розкидають спеціальні магнієві елементи. Особливість їх у тому, що їх неможливо загасити водою або піною, тому що там іде основний хімічний процес горіння без використання кисню.

Тобто на Сумщині це була не фосфорна бомба?

Це не фосфорна бомба. Так, називають фосфорною бомбою, тому що речовина, яка там знаходиться палає якщо потрапляє на об’єкт, то поки вона не догорить, її важко загасити. Тим паче, що вона наносить шкоду одразу, бо температура горіння там висока. Такі боєприпаси використовуються, щоб нанести шкоду аграрним підприємствам нашим. Воно в посуху дуже ефективне для того, щоб спалювати врожаї, які вже достигли і готові до того, щоб їх збирали. Це завдає матеріальних збитків Україні і усьому світу.

Чи проводите ви заняття наприклад для віськових щодо поводження з боєприпасами?

В нинішніх умовах заняття для особового складу ЗСУ, прикордонної служби, ТРО фактично є життєво необхідною умовою для того, щоб вони не потрапили в небезпечні ситуації. Ми проводимо заняття, або надаємо матеріали, муляжі сучасних боєприпасів вцілілих для того, щоб вони зі своїми інструкторами могли проводити заняття і навчатися вибуховій справі і безпечному вибуховому поводженню.

Що сьогодні прилітає на Сумщину, про що треба знати і чого остерігатись?

Останнім часом прикордонні території Сумщини обробляються так би мовити збройними силами Російської Федерації мінометними снарядами, артилерійськими снарядами так званими САУ – самохідні артилерійські установки великих калібрів, а також реактивними некерованими ракетами з авіаційних носіїв. Це вертольоти, або літаки. На жаль, так як Україна захищає свою територію, то виходить що майже безкарно російські війська обстрілюють нашу територію. Із тих що є, ті що ми знаходили або залишки, або ті, що не вибухнули з боєприпасів – це мінометні міни 120 мм, або менші 82 мм мінометні міни.

Як багато таких прилітає?

Постійно вони прилітають, якщо ЗСУ встигають їх облікувати, тоді ми можемо сказати скільки.

У невеликих мінометних мін небезпечна зона 50-70 метрів, це смертельно небезпечна зона для життя та здоров’я людини. А далі як пощастить чи не пощастить людині, під які уламки вона може потрапити. У мінометних мін 120 мм там 100-200 метрів небезпечна зона для життя, перш за все, не тільки для здоров’я. Уламки від таких мін вони невеликі дерева зрізають, пробивають стіни, вікна усі вилітають.

Де ви таке фіксували в яких районах?

Це фактично уся територія прикордоння Сумської області. Великописарівська громада, Путивльська, Краснопільська, Сумський, Білопільский, Шосткинський райони. Практично вся територія, яка межує з кордоном РФ, вся вона постійно обстрілюється без зупину. Кожен день один-два, а то і декілька разів — масовані обстріли, не жаліють російські війська боєприпасів для цього.

Судячи з маркування це боєприпаси, починаючи з 80-их років і по 19-20-21 роки. 80-90-их років це мінометні міни, або снаряди мінометного типу таких як Нона – самохідні установки стріляють мінометним способом, а також САУ 125 мм, 152 мм - здоровенні снаряди. Такими постійно обстрілюються наші території, ураження і пошкодження вони несуть великі, якщо потрапляють в райони житлових забудов. А із сучасних боєприпасів також нам траплялися і постійно зараз трапляються боєприпаси типу повітря-земля, тобто з літальних носіїв - вертольоти, літаки, або навіть крилаті балістичні ракети. Прикордоння, перш за все, обстрілюється некерованими авіаційними ракетами. Це С8, С13. Ще виріб С305 – так звана частково керована ракета, але надто точна. Ми вважаємо, що вона занадто дорога, але вони не жаліють коштів на це і тому всі ракети, які виготовили впритул до 22 року наразі використовують.

І все це ми знаходимо на території Сумської області?

Так, якщо ракети 80-их років С8, С13 некеровані і вироблені ще за часів радянського союзу, то їх здатність до вибуху низенька, на щастя. На наше щастя, тому що по нашій умовній статистиці можна сказати що такі ракети із 100 штук, наприклад, 30-50 могло просто не вибухнути. Тобто вони як олівці летять, втикаються в ґрунт і там застряють, а так як бойова частина залишилась на них – вони є вкрай небезпечними і їх треба вилучати. Найбільш таке захаращене місце в Лебединському районі біля селища Бішкінь. Там занадто багато було настріляно – кілька днів російські літаки і вертольоти обстрілювали міст для того, щоб його знищити. Разом з підрозділами піротехнічними ДСНС ми кілька тижнів вилучали там сотні ракет. І не факт, що вони там усі знайдені.

Чим Росія обстрілює Сумщину та як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем
Суспільне Суми

На початковому етапі розповсюджені боєприпаси, які використовували росіяни – це реактивні системи залпового вогню з касетними боєприпасами – потужна і, можна сказати, найнебезпечніша зброя, особливо для місць, де перебувають чи проживають люди. Ракета СРЗВ "Ураган" – це середній постріл реактивний, є менші – це "Град", він вдвічі тонший, і "Смерч", у ньому боєприпасів небезпечних більше уміщається. У каркасі такого боєприпаса розміщуються самостійні суббоєприпаси. Вони при підльоті до цілі розкидають десятки окремих боєприпасів, які самі по собі теж небезпечні – летять і розсіюються. Наприклад, одна ракета РСЗВ "Ураган" вкриває суббоєприпасами площу фактично футбольного поля. І кожен такий боєприпас несе осколкові елементи, кожен осколковий елемент фактично це куля. Тобто цей боєприпас тисячі кульок розкидає навколо себе під час вибуху. Чим вони ще небезпечні – у таких боєприпасів є елемент самознищення. При доторканні до нього або наближенні він може самостійно вибухнути. Постраждав вже не один вибухотехнік, піротехнік, сапер від таких боєприпасів, коли їх виявляли і знешкоджували їх.

Що можна людям порадити, як поводитись, якщо не евакуюватись?

Громадяни мають бути уважними до повідомлень про тривогу. Авіаційну, артилерійську – неважливо яким чином може бути здійснений обстріл чи ураження. Але, якщо звучить сигнал сирени, то необхідно на нього реагувати і одразу шукати бомбосховище, в якому можна сховатися.

Яка небезпека чатує на мешканців Сумщини зараз, окрім обстрілів?

Гранати – це те, що актуально зараз. Багато де вони розкидані, після того як окупанти пішли з їх територій, люди поназбирали "в хазяйстві згодиться". Багато людей їх віддають добровільно. Поліція агітує людей добровільно віддавати боєприпаси, вибухові пристрої, зброю — все, що могло будь яким чином потрапити до людей в руки, або залишилось в їх домоволодіннях після перебування там збройних сил РФ.

Чим Росія обстрілює Сумщину та як зараз працюють вибухотехніки області — інтерв’ю з підполковником Олегом Євлашем
Суспільне Суми

Але іноді люди ідуть відпочивати за межі населених пунктів і або боєприпаси там виявляють, або потрапляють під їх дію. Це або протипіхотні міни, або розтяжки, граната — вона маленька, непримітна, і саму проволоку не помітиш ніколи. Такі протипіхотні бойові пристрої, якщо вони встановлені – вони просто чекають, коли буде привід вибухнути, коли їх ціль вплине на елемент приведення в дію. На жаль, після того, як полишили територію Сумської області війська РФ мін дуже багато залишилось і ми навіть не можемо зрозуміти, в яких місцях вони є. І часто вже по факту підриву ми виїжджаємо на огляд місць подій і зачистку території, яка навколо знаходиться.

Як ті ж електрики Обленерго, які їхали в районі села Білка і підірвалися на протитанковій міні. Там був дуже потужний вибух. Там не просто була протитанкова міна, вона стояла ще з якимось фугасом. Бо потужність вибуху була занадто для протитанкової міни. Ми виявили, що міни були знешкоджені частково під час відступу, вірогідно збройних сил РФ, але як сюрприз вони залишили кілька мін на цій дорозі. Електрики проїжджали по дорозі, яка не була перевірена раніше, ніхто не знав що вона там була замінована. І такі випадки ще трапляються на будь яких ґрунтових дорогах, якими люди пересуваються, особливо коли необхідно коротший шлях знайти.

Авторка – Оксана Кириленко

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди