У Стамбулі підписали угоду про експорт українського зерна. ЗМІ повідомили деталі

У Стамбулі підписали угоду про експорт українського зерна. ЗМІ повідомили деталі

У Стамбулі підписали угоду про експорт українського зерна. ЗМІ повідомили деталі
Генсек ООН Антоніу Гутерреш. Фото: AP

Україна, Туреччина та ООН 22 липня у Стамбулі підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.

Про підписання угоди заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш.

Документ підписали міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністр оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутерреш. Від РФ угоду підписав міністр оборони Сергій Шойгу.

За словами Гутерреша, світ потребував цієї угоди для розв’язання глобальної світової продовольчої кризи, і Туреччина тут відіграла вирішальне значення.

"Угода була укладена завдяки наполегливим зусиллям пана Ердогана. Це — історична угода. Ми довіряємо уряду Туреччини", — сказав генсек ООН.

Він також повідомив, що сторони домовились створити координаційний центр для контролю над виконанням угоди.

"Сьогодні ми оголошуємо про створення спільного координаційного центру для моніторингу реалізації Чорноморської ініціативи", — розповів Гутерреш.

Посадовець сподівається, що укладена угода буде виконана сторонами, щоб запобігти продовольчій кризі. На його переконання, виконання рішення дозволить усунути нестачу харчів у світі та знизити глобальні ціни на продукти.

Гутерреш зазначив, що для подолання кризи світ також потребує й російських продуктів та добрив.

"Відколи почалася війна, я наголошував, що неможливо розв’язати глобальну продовольчу кризу без забезпечення повного глобального доступу до українських продуктів харчування та російських продуктів харчування та добрив", — підсумував він.

Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм заявив, що завдяки виконанню угоди Україна щомісячно отримуватиме майже мільярд доларів прибутку.

"Це — можливість для аграріїв вивезти цьогорічний врожай і мати кошти для підготовки до наступної посівної. Окрім цього, це майже мільярд доларів валютної виручки щомісяця, які підуть на підтримку економіки та Збройних сил України. І ні, це не акт доброї волі росіян. Це вимушена поступка окупантів, які не змогли утримати Зміїний і змушені відступити перед загрозою світового голоду", — підкреслив він.

Посадовець пообіцяв, що підписаний текст домовленостей буде оприлюднений у повному обсязі.

"Ніяких інших закритих додатків, протоколів, документів та папірців на коліні не існує. При цьому жодного підпису української сторони поруч з підписом окупантів не стоїть", — зауважив Найєм.

За його словами, розблокування портів не передбачає жодного послаблення санкцій щодо Росії попри те, що подібні пропозиції неодноразово лунали.

"Так само, досягнуті домовленості щодо розблокування портів ніяким чином не впливають на дії наших Збройних сил на фронті. Ніяких поступок, перемирʼя тощо. Ворог має покинути наші землі та заплатити за усі свої злочини", — зазначив урядовець.

Він підкреслив, що контроль за портами Одеса, Чорноморськ і Южний повністю залишатиметься за українською стороною.

"Перебування у цих портах жодних інших суден, окрім тих, які мають забезпечувати експорт зерна та пов’язаних з ним харчових продуктів і добрив не передбачається", — підсумував Найєм.

Що каже Росія

Міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що підписаний меморандум про сприяння ООН постачанню російських продовольства та добрив на світові ринки та алгоритм із вивезення українського зерна взаємопов'язані, інформує РІА Новости. За його словами, це — єдиний пакет.

Урядовець додав, що алгоритм деблокади був запропонований Росією. Шойгу стверджує, що огляд суден з українським зерном вестиметься як на виході, так і на вході до Чорного моря.

При цьому безпеку суден у територіальних водах України має забезпечувати українська сторона, стверджує Шойгу.

Які деталі угоди

Як повідомляє Reuters із посиланням на джерело серед високопосадовців ООН, очікується, що угода діятиме протягом 120 днів. При цьому вона може бути продовжена у майбутньому, якщо до того часу війна не закінчиться.

Також угода передбачає створення інспекційні групи та спільного координаційного центру. До нього мають увійти представники ООН, а також, ймовірно, військові представники України, Туреччини та РФ.

При цьому Україні не буде потрібно займатися розмінуванням українських портів — очікується, що судна зможуть проходити безпечними коридорами.

Що відомо

  • Блокування Росією українського зерна в портах поставило під загрозу продовольче забезпечення 1,7 мільярда людей у світі. Тому Туреччина активізувала контакти з Росією та Україною щодо створення безпечного коридору в Чорному морі. Зокрема виступила ініціатором проведення переговорів у Стамбулі.
  • Через війну в Україні у світі зросли ціни на зерно. Бойові дії вже призвели до непрямого тиску на ціни на зерно у світі. РФ продовжує блокувати українські порти, це призводить до нестачі постачання і до подальшого зростання цін на багато основних продуктів.
  • Загалом до війни Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, понад 50% соняшникової олії.
  • Попри те, що Україна розробляє сухопутні експортні маршрути, зокрема через Польщу та Румунію, їхня ефективність не така висока, як транспортування морем. Тому Туреччина почала обговорювати з Україною та РФ створення "зернового коридору" у Чорному морі.
  • Водночас в українському МЗС наголошують, що для функціонування морського маршруту мають бути “дієві гарантії безпеки”, оскільки там не виключають ймовірності, що РФ використає “коридор” для нападу на Одесу. Президент Володимир Зеленський також заявив, що лише завершення війни гарантуватиме надійність постачання продовольства морем.
  • 13 липня українська, турецька та російська військові делегації за участі ООН зустрілися у Стамбулі для переговорів щодо відновлення експорту українського зерна з чорноморських портів в умовах загострення глобальної продовольчої кризи. На зустрічі сторони домовились створити координаційний центр у Стамбулі та провести повторну зустріч української та російської делегацій.
  • Як повідомив народний депутат, член української делегації на переговорах з Росією Рустем Умєров, експорт зерна з території України відбуватиметься через три порти — "Одеса", "Південний" та "Чорноморськ".
  • Німецька державна залізнична компанія Deutsche Bahn почне перевозити українське зерно до німецьких портів. Для цього компанія трансформує мережу, яка була створена для перевезення гуманітарної допомоги. Більшість вантажів до Німеччини надходитимуть через Румунію. Ще частину зерна забиратимуть із Польщі.

Читайте також

Посол України в Туреччині розповів, за яким механізмом повертатимуть вкрадене РФ зерно

Україна не отримала гарантії безпеки для вивезення зерна — Кубраков

Переговори про розблокування українського зерна йдуть по лінії військових — Пєсков

Вторгнення Росії в Україну, день 147. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок