Україна сконцентрувалася на виконанні рекомендацій Єврокомісії щодо початку переговорів про вступ у Євросоюз, однак поглиблення економічної інтеграції між ЄС та Україною розпочнеться ще до вступу у блок.
Про це 21 липня в ефірі телемарафону на Суспільному заявила віцепрем’єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина.
За її словами, з моменту отримання Україною статусу кандидата в ЄС для влади найважливішим було не зменшувати ту динаміку і відданість процесу євроінтеграції, як до цього рішення.
"Тому, звичайно, ми сконцентрувалися, в першу чергу, на виконанні рекомендацій. Більше того, ми вже доєдналися до формування пріоритетів чеського головування в ЄС на наступні пів року. Я була в Празі минулого тижня, якраз фіксували необхідність забезпечення швидкого відновлення інфраструктури в державі, а також підготовки до початку перемовин щодо членства в ЄС", — зазначила посадовиця.
За її словами, в серпні традиційно європейські інституції працюють не так активно, тому уряд концентрується на рекомендаціях ЄС, серед яких — й сім політичних рекомендацій.
"Кожна з них — в гарному процесі виконання. Я, зокрема, сьогодні проводила дискусію щодо впровадження судової реформи, вчора ми обговорювали фінальну версію законопроєкт про медіа і вже направили на розгляд Європейської комісії текст законодавства щодо захисту прав національних меншин", — розповіла віцепрем’єрка.
Стефанішина додала, що Європейський Союз не квапиться, коли мова йде про приєднання до ЄС, однак попри нещодавнє отримання Україною формального статусу кандидата на вступ до блоку, процес євроінтеграції для неї ведеться вже тривалий час.
"Вісім років впровадження Угоди про асоціацію дозволяють нам зрозуміти ключову річ, що часові рамки залежать, в першу чергу, від нас. Ми розуміємо, як наближатися до стандартів Європейського союзу, ми розуміємо, як розширювати свій доступ на європейський ринок, як готуватися до перемовин. Це ми робимо сьогодні всередині країни", — зауважила вона.
Зокрема, Україна поглиблюватиме економічну інтеграцію із країнами Євросоюзу за участі Франції.
"Домовилися також із Францією, зокрема, щодо підтримки президента Макрона про європейське політичне співтовариство, яке передбачатиме глибшу економічну інтеграцію до ЄС на період до набуття повноправного членства", — пояснила Стефанішина.
Вона нагадала, що на початку російського вторгнення в Україну ЄС вперше у своїй історії ухвалив рішення про виділення коштів для закупівлі зброї, до того ж — для третьої країни.
"Йшлося про 500 мільйонів євро, і тоді ми навіть не обговорювали можливе збільшення цієї суми. А з останнім пакетом у 500 мільйонів євро — разом складає вже 2,5 мільярда євро, які виділені для військової підтримки України", — наголосила віцепрем’єрка.
За її словами, ці кошти спрямовуються для закупівлі відповідної допомоги в країнах-членах ЄС. При цьому більша частина з цих коштів вже освоєна, і придбана на них допомога вже доправлена в Україну.
"Ми розраховуємо, що кожен проміжок часу такий пакет допомоги збільшуватиметься стільки, скільки це потрібно, скільки буде тривати війна. Більше того, сьогодні ми говоримо про програму макрофінансової допомоги в обсязі 8 мільярдів євро, яка також буде спрямована до державного бюджету на підтримку економічної стабільності в державі. Тому рішення, що Україна стане членом Євросоюзу, окрім геополітичної перспективи, дає нам чітку впевненість, що Євросоюз буде з Україною стільки, скільки треба, підтримуючи військово і економічно до завершення цієї війни, до нашої перемоги", — підсумувала Ольга Стефанішина.
Що відомо
- 23 червня Європейська Рада на саміті у Брюсселі ухвалила рішення про надання Україні та Молдові статусу кандидатів в Європейський Союз, а Грузії надати статус лише після виконання низки умов.
- Раніше Європарламент ухвалив резолюцію, яка підтримує надання Україні та Молдові статусу кандидатів на вступ до ЄС.
- Президент Володимир Зеленський впевнений, що Україна виконає сім вимог, необхідних для набуття членства в ЄС.
- Статус кандидата в ЄС відкриває для України можливості, зокрема доступ до структурних фондів Європейського Союзу, кошти з яких будуть спрямовані на відбудову руйнувань, спричинених вторгненням Росії, і побудову сталої української економіки.
- 17 червня Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС за умови, що надалі в країні проведуть низку важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами, корупцією та основоположними правами. Після цього президент Франції наголосив, що якби не війна, Україна б не отримала цей статус.
Читайте також
"Європа буде з Україною стільки, скільки потрібно" — фон дер Ляйєн в Раді
"Візьмемо свій Еверест": Зеленський нагадав про сім вимог до України для членства в ЄС
Саміт ЄС погодив створення "Європейської політичної спільноти" для країн-не членів
"Нам будуть висувати дивні вимоги". Дипломат про саміт ЄС та надання Україні статусу кандидата
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу