Збитки від блокування портів в Україні склали мільярди доларів. Інтерв'ю із заступником голови АМПУ

Збитки від блокування портів в Україні склали мільярди доларів. Інтерв'ю із заступником голови АМПУ

Ексклюзивно
Збитки від блокування портів в Україні склали мільярди доларів. Інтерв'ю із заступником голови АМПУ
Колаж: УСІ, Дмитро Барінов/Facebook

Українські порти лишаються заблокованими з початку повномасштабного вторгнення Росії, що призвело до мільярдних втрат для економіки України та загрожує голодом світу. Порти Маріуполя, Бердянська, Скадовська та Херсона — окуповані та розкрадаються росіянами, інфраструктуру в Миколаєві регулярно обстрілюють ракетами.

Заступник голови державного підприємства "Адміністрація морських портів України" Дмитро Барінов в інтерв'ю Суспільному розповів, чому в процесі вивозу зерна річковий та автомобільний транспорт не може замінити повноцінне судноплавство у Чорному морі, у якому форматі нараз функціонують одеські порти та яких збитків зазнала портова інфраструктура.

У Стамбулі домовилися створити координаційний центр вивезення зерна з українських портів. Про це 13 липня стало відомо від турецької сторони. Що ви думаєте про це?

Я почув цю інформацію від Президента України, коли він озвучив, що є певний прогрес у цьому питанні. І на цьому тижні відбудуться більш конкретні кроки: будуть підписані якісь документи. Сподіваємося, що це дійсно розблокує українські морські порти. Тому що це дуже важливе питання не тільки для України, але й для всього світу.

Переговори у Стамбулі 13 липня
Чотистороння зустріч у Стамбулі, 13 липня 2022. Фото: Міністерство національної оборони Туреччини

На вашу думку, чи відновиться найближчими місяцями судноплавство?

Я оптиміст. Сподіваюсь, що це буде. І Організація Об’єднаних Націй, і наші сусіди по чорноморському басейну (Туреччина, Болгарія, Румунія) працюють над цим питанням. І сподіваюсь, що воно буде вирішеним.

В Міністерстві інфраструктури України заявили, що звільнення острова Зміїний — це не лише військовий, але й економічний успіх. Мова йде про роботу наших дунайських портів: Ізмаїл, Рені та Усть-Дунайськ. Що дала нам ця перемога?

Зміїний — це важлива точка, позиція, яка забезпечує контроль над Північно-Західною частиною Чорного моря. Тому, коли ЗСУ відвоювали, це дозволило більш безпечно використовувати дельту Дунаю для проходження суден власне до Дунаю. Гирло Бистре (з 9 липня судна почали користуватися ним — ред.) — це найшвидший доступ до річки. До цього судна, які прямували до дунайських портів України, використовували Сулінський канал. Цей канал належить Румунії. Було багато суден. Ще залишається велика черга. Румунія не була готова до такого тиску з боку суден та української аграрної продукції. І ми там працюємо 24/7, щоб якось поліпшити це. Але Бистре дає змогу додатково надсилати судна до українських дунайських портів. Це велика перемога.

На вході у дельту Дунаю в Чорному морі утворився затор із суден, завантажених українським зерном
На вході у дельту Дунаю в Чорному морі утворився затор із суден, завантажених українським зерном, 12 липня. Marinetraffic

Скільки суден пройшли через гирло Бистре?

37 суден (станом на 19 липня — ред.), десь чотири щодобово. Гирло Бистре на відміну від Суліни має меншу осадку для суден: на Суліні глибина сім метрів, в Бистрому тільки чотири. Судна можуть пройти на вхід у баласті, без вантажу, бути завантаженим. Потім якщо це річка-море Змішаний тип суден, вийти Бистрим до Чорного моря. Але якщо це морські судна, то вони повинні повертатись Сулінським каналом.

Можна збільшити пропускну здатність Бистрого?

Так, але там є багато лімітуючих факторівФактори, які при певному наборі умов довкілля обмежують будь-які прояви життєдіяльності організмів.. Не тільки скільки суден може пройти через цей напрямок. А ще місткість рейдових стоянок біля портів. Завантаженість причалів. Це складний процес диспетчеризації. Опікуємось цим щодня. Треба з Суліною координувати: скільки зайде, скільки вийде.

Судна зараз вивозять лише агропродукцію через Бистре?

Так, це судна які йдуть за агропродукцією на вивіз з України.

Читайте також: Звільнення Зміїного та деблокада гила Бистре заощаджує бізнесу 500 тис. доларів за добу – АМПУ

Експорт українського зерна. Річкові порти можуть стати альтернативою морським?

До війни українські порти відвантажували щомісяця п'ять мільйонів тонн агропродукції. Загалом у 2021 році обробили 160 млн тонн вантажів. Це дуже великий об'єм. Зараз завдяки зусиллям АМПУ, Міністерства інфраструктури та бізнесу експорт агропродукції через Дунай зріс із нуля у березні до мільйона тонн сьогодні. Сумарно півтора мільйона тонн вантажів було оброблено за червень. Суттєво зросло залізничне та автоперевезення. Але це не вирішує питання всього експорту.

Наведу приклад: навіть не дуже велике судно, 80 тис. тонн, яке у порту "Південний" відвантажувало зерно на експорт, дорівнює десь 3 600 автівок. Це 3 600 водіїв, 3 600 документів, сертифікатів, накладних тощо. Без розблокування глибоководних портів з терміналами такі об'єми замістити іншими шляхами неможливо.

Скільки зерна в українських портах?

До 24 лютого в Україні залишалось десь 20 млн тонн зерна та іншої агропродукції з минулорічного врожаю.

Якусь частину вдалось вивезти?

Мільйон чи два. Але це не так вже й багато. З 20 млн десь півтора мільйона було у портах: терміналах і навіть на суднах, які залишаються заблокованими у портах. І зараз вже почався новий врожай. За оцінками Міністерства аграрної політики, цього року до експорту додасться ще десь 20 млн тонн. Всього матимемо 40. Такі об'єми можна вивезти лише морським шляхом через порти.

Читайте також: В Дунайських портах на Одещині наростили перевалку зерна — Міністр інфраструктури України

Порти нашого регіону — Одеський, Чорноморський, Південний, Білгород-Дністровський, в якому стані вони перебувають? Як функціонують зараз?

Вони перебувають у задовільному стані. Наші працівники щоденно контролюють ситуацію. Зараз відбувається вивантаження на берег: вантажовласники відвантажують контейнери, зернові, іншу продукцію на залізницю чи автівки. Ми готові поновити вантажні операції на експорт, якщо наші порти розблокують.

Всі працівники портів залишились на своїх робочих місцях чи когось відправляли у простій?

З першого дня ми у вимушеному простої. Але ті хто підтримує життєздатність портів виходять на робочі місця. Щодо терміналів питання до бізнесу: як вони поводяться зі своїми робітниками. Кожен місяць ретельно рахуємо скільки у нас залишилось грошей. Прибуток від дунайських портів не перекриває видатки на весь штат.

За приблизними оцінками скільки людей втратили роботу через блокування портів в Одеській області. Мова йде про приватний бізнес, дотичні сфери обслуговування?

Складно сказати. В українських портах працює 6 300 наших працівників. Чотири порти тимчасово окуповані (Маріуполь, Бердянськ, Скадовськ, Херсон). Втратили зв'язок та контроль. Наказом Мінінфраструктури їх закрили. Думаю на приватних терміналах багато людей втратили можливість щось робити. Тисячі.

Скільки іноземних кораблів перебувають в портах Одеського регіону?

68 суден під іноземним прапором залишалось заблокованими. Велика частина їх екіпажів евакуювалася. На судна зайшли наші моряки. Для контролю, щоб запобігти, наприклад, екологічним проблемам.

Від початку повномасштабного вторгнення, яких збитків зазнала портова інфраструктура України?

Тут маємо кілька підходів обчислення. Якщо мова йде про державне підприємство "Адміністрація морських портів України", то це десь сотні мільйонів доларів. Якщо рахувати термінали, приватні стивідорні компанії, державні стивідорні компанії, це теж додасть десятки і сотні мільйонів доларів. Якщо говорити загалом про вплив на економіку України — втрати агропромислової, металургійної, добувної та інших галузей — це мільярди доларів. Про що говорити, якщо 90% світової економіки зав'язані на морське сполучення. Це стосується й України.

Після перемоги скільки часу та коштів треба для відновлення портів?

Наприклад, ми не маємо інформації, що відбувається у неконтрольованих портах. У Миколаївському порту влучили ракетами та зруйнували великі термінали, які створювались роками. Дякуючи Богові, тут ми ще не маємо якихось значних руйнувань.

Підтримка причалів, глибин тощо потребує постійного підходу. Це теж можна рахувати як втрати. Це величезні втрати часу. Ми мали стратегію як розвивати порти: де побудувати причали, де залізну дорогу, де провести днопоглиблювальні робити. Зараз ми зупинились. Це роки.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок