Ірина Славінська: відновлення мовлення Радіо Культури та нові проєкти

Ірина Славінська: відновлення мовлення Радіо Культури та нові проєкти

Ірина Славінська: відновлення мовлення Радіо Культури та нові проєкти

У червні Суспільне Радіо "Культура" відновило власне мовлення. Як воно трансформувалося під час війни та на які нові проєкти можуть очікувати слухачі, говоримо з журналісткою, радіоведучою та виконавчою продюсеркою Радіо "Культура", Іриною Славінською.

Ірино, вітаю. Ви повернулися до ефірів на своїх частотах 6 червня. Що було між 24 лютого та 6 червня, чим займалася команда?

Радіо "Культура", як і вся Україна, переживала непростий воєнний досвід. З 24 лютого ми разом зі всією командою "Українського радіо" почали працювати на нон-стоп прямих ефірах. І сьогодні частина команди Радіо "Культура" залучена у радіовимірах марафону.

Ми працюємо цілодобово, так само, як і частина наших режисерів та інших працівників. У червні склалося так, що ми зрозуміли, що, здається, вже є готовність для, щоб більше говорити про культуру. І саме тому на початку літа ми відновили наше мовлення.

Сьогодні – це робота у будні дні з 16 по 19 годину. Також продовжуємо проєкт вихідного дня, який ми розпочали ще на межі березня, який називається "На часі. Культура". Це розмови, які відбуваються в ефірі "Українського радіо" та Радіо "Культура" у вечірньому ефірі у суботу та неділю.

Загалом, сьогодні можна сказати, що культура на часі сім днів на тиждень. І її творять разом команди Радіо "Культура" та "Українського радіо". І я дуже вдячна колегам за відвагу.

Ірина Славінська: відновлення мовлення Радіо Культури та нові проєкти

Яких трансформацій зазнало мовлення Радіо "Культура" під час повномасштабного вторгнення?

Є частина тих людей, яким потрібно мати якусь віддушину протягом дня. Важко знайти людину, яка б не починала день з читанням стрічки новин і, яка б не закінчувала день з цією ж стрічкою новин.

Але існують моменти життя, коли хочеться просто вимкнутися. Це не означає, що ми починаємо менше переживати за перемогу країни. Це не означає, що ми менше переймаємось долями наших захисниць і захисників на фронті або наших волонтерок та волонтерів. Але нам потрібна можливість трохи перевести подих і подихати.

Тому Радіо "Культура" створює ці три години щодня, які наповнені якісним контентом. Ми його між собою називаємо "антистрес-контентом". Це дуже багато якісної класики – і для нас є дуже важливим акцент на українську класику. Адже в цей час, коли триває війна, важливо згадати, що українська культура є дуже наповнена, – і це один із наших інструментів боротьби, – щоб знати своє, розумітися на ньому, і тоді ми почнемо досягати успіху тому, що нам раптом стає зрозуміло, за що ми боремося і за що ми воюємо.

Ірина Славінська: відновлення мовлення Радіо Культури та нові проєкти
Ірина Славінська.

Ще одна річ – це дуже ретельна робота з трансляціями міжнародних подій з командою Європейської мовної спілки, до якої входить і Суспільне мовлення, зокрема Радіо "Культура". Наприклад, на початку чи в середині березня ми транслювали величезний концерт для України з "Метрополітен Опера", а 31 липня ми будемо транслювати концерт, який входить у престижну лігу заходів ВВС. Це легендарні концерти, відомі на весь світ. І 31 липня один із концертів BBC Proms буде повністю присвячений Україні. Гратиме оркестр, який називається Freedom Ukraine. Він наповнений музикантами, які мусили покинути Україну. Це лише українські музиканти, які гратимуть у цьому концерті, і у програмі, звичайно ж, будуть твори великих українських композиторів.

Які проєкти ви вирішили, що у першу чергу потрібно відновлювати і вони необхідні слухачам?

Ми працювали на те, щоб легше було дати собі раду з цією воєнною реальністю, зокрема, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ми абсолютно точно переконалися в тому, що добре працюють усі проєкти – і ті, які присвячені класичній музиці, і ті, які присвячені літературі, зокрема, наші проєкти, які присвячені радіодрамі. Ми отримали шалений фідбек від людей, які говорили, що саме цей контент дає їм сили.

Я можу проілюструвати дуже простим прикладом. Буквально в переддень вторгнення наша команда разом із діджитал-відділом Суспільного завершили роботу над другим сезоном проєкту, який називається "Наша класика". Перший сезон був присвячений східній класиці. Ми хотіли допомогти дітям під час карантину дати раду шкільній програмі – якщо не сильно читається, то можна послухати.

І ось в переддень вторгнення так сталося, що ми вже зробили другий сезон. Він був наповнений легшим контентом, класикою детективу – Агата Крісті, Конан Дойл. Це ті речі, які ми читали з дитинства під ковдрою і не могли від них відірватися. І ми поставили цей проєкт на паузу і вагалися, чи варто його публікувати, але навесні, в березні-квітні, ми прийняли рішення, що все ж таки варто.

Нас знесло хвилею відгуків аудиторії, які писали, що беруть з собою їх [подкасти, – ред.] для того, щоб мати чим розрадатись під час повітряних тривог в укриттях. Для того, щоб зробити це можливим, і для того, щоб отримувати такий фідбек, ми і працювали. Я не думала, що наші Агата Крісті або Конан Дойл можуть так комусь скрасити тривожні години чи хвилини.

До початку повномасштабного вторгнення ви почали роботу над рукописом нової книги з робочою назвою "Вже доросла". Вона була майже готова, але не закінчена через вторгнення Росії. З соціальних мереж знаю, що зараз вже готовий рукопис. Коли ви повернулися до рукопису і яка тепер концепція книги? Можливо, переписали сюжет?

Першого березня мав бути зданий рукопис у видавництво, але 24 лютого, на жаль, почалося те, що почалося, і робота над книжкою була абсолютно не на часі. До того ж ця книжка для дівчат і про дівчат, але трошки старших, ніж ті, про яких я писала в "Майже дорослі". Моя думка радше про студентку або молоду жінку на початку своєї кар'єри. Тому книжка і має цю робочу назву "Майже доросла", можливо, вона такою і залишиться, зі знаком запитання, це ми побачимо.

Ірина Славінська: відновлення мовлення Радіо Культури та нові проєкти
Книга "Майже доросла: книжка про дівчат і для дівчат" та авторка Ірина Славінська / PEN Ukraine.

Сили працювати над книжкою з'явилися зовсім нещодавно. Я взяла собі за звичку кожного дня писати хоча б одну сторінку, або редагувати якусь частину тексту. Багато змін довелося внести, додати воєнного контексту. Звичайно, в Києві передчуття війни взимку було, але не настільки, щоб воєнними реаліями оснащувати книжку для жіночої аудиторії. Але, зрештою, додала розділи про "рюкзачок готовності", які ми ще називаємо "тривожними валізками".

Про те, що важливо підтримувати стосунки з близькими, що важливо дбати про себе. І також про те, що можуть знадобитися абсолютно несподівані навички. Наприклад, ніколи не зайве навчитися кермувати автівкою, навіть, якщо машини нема. Може статися так (добре, якщо з добрих приводів, але може статися і щось погане), коли доведеться сісти за кермо і взяти на себе кермування і відповідальність.

Чи плануєте згодом зробити аудіоверсію своєї книги і презентувати її на радіо?

Я про це не думала, але точно можу сказати, що на Радіо "Культура" ми продовжуємо працювати над створенням аудіо-, радіоверсій визначних зразків літератури. Ми продовжили роботу над низкою проєктів, прем'єри яких були сплановані так само на весну, але які довелося відкласти. Це неймовірні проєкти радіопубліцистики та радіоесеїстики.

Щодо одного з них я привідкрию завісу. Він ще не готовий, але я сподіваюсь ближче до осені говоритиму про цю прем'єру – називається "Повітряна стихія". Це радіоесеїстика від найкращих українських письменників та письменниць у авторському виконанні. От ви буквально можете згадати будь-яке ім'я авторів, яких ви любите читати, і скоріш за все, вони потрапили у цей проєкт, скоріш за все, ви їх почуєте.

Більше цікавого про українську культуру

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура