"Нам треба красавчики". Військовий облік та мобілізація: що треба знати про повістки

"Нам треба красавчики". Військовий облік та мобілізація: що треба знати про повістки

"Нам треба красавчики". Військовий облік та мобілізація: що треба знати про повістки
Український військовий демонструє татуювання, схід України, 9 липня 2022 р. Фото: MIGUEL MEDINA/AFP via Getty Images.

Понад 3 мільйони українців стоять на військовому обліку не за місцем проживання, заявив 11 липня в ефірі телемарафону міністр внутрішніх справ Денис Монастирський. Військове керівництво хоче оновити дані потенціальних призовників. Де можуть вручити повістку, хто має на це право та за яких умов можна відмовитися від неї — розповідає Суспільне.

Один з найбільш розповсюджених фейків шодо вручення повісток, який спростовує Центр протидії дезінформації при РНБО, звучить приблизно так:

"Вручили повістку — одразу відправлять на війну!". Ні, це неправда.

Вручення повістки не означає мобілізацію та відправлення на фронт. Насамперед повістка — це виклик для перевірки даних і визначення придатності до служби. Ті, хто має потрібну військово-облікову спеціальність й за станом здоров’я гідні до служби, — потрібні на фронті або в тилу, але лише після того, як пройдуть необхідну підготовку й злагодження підрозділу.

Які бувають повістки

На цей час існує чотири види таких документів, пояснила 11 липня в ефірі єдиного телемарафону правозахисниця Вікторія Тютюнникова.

  1. Повістка для уточнення облікових даних. Її мета — оновити інформацію про призовників у "військкоматі". До таких даних належать особисті контакти, інформація про стан здоров’я, склад сім’ї, місце роботи чи навчання, розповідає Тютюнникова. Саме після такої перевірки можуть виявитися підстави для звільнення або відстрочки від призову. Наприклад, коли в людини народилася третя дитина чи є захворювання.
  2. Повістка на проходження військово-лікарської комісії. Її мета — з’ясувати стан здоров’я і придатність громадянина для служби. До такої повістки додається картка дослідження та медичного огляду, де після медогляду буде зазначено, придатний чи ні військовозобов'язаний до служби.
  3. Третій тип повістки — це призов на строкову військову службу. У цьому документі вказано термін, у який потрібно з'явитися до призовної дільниці. Також є перелік, що повинен мати громадянин (паспорт, військовий квиток тощо). Ігнорування цієї повістки — це "ухилення від призову" і кримінальний злочин, додає правозахисниця.
  4. Мобілізаційне розпорядження — це четвертий вид повістки, яка також зобов’язує прибути на збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації. "Такий вид повістки вручають військовозобов’язаним, які пройшли медичну комісію і визнані придатними для несення військової служби", — зазначила Тютюнникова. Ігнорувати її — це також ухилятись від призову.

Хто і де має право вручати

Законодавство говорить про те, що повістка повинна бути вручена особисто, проте не пов'язує це, ані з часом, ані з місцем вручення повістки, пояснила Суспільному адвокатка Тетяна Козаченко: "Це означає, що повістка може бути вручена в будь-який час доби в будь-якому місці".

Отже, коли чоловікам вручають повістки на вулицях, на блокпостах, навіть у церкві — це не порушення закону.

Вручати повістки можуть: співробітники територіальних центрів комплектування, представники органів місцевого самоврядування, співробітники Служби безпеки, перераховує Вікторія Тютюнникова. Також в порядку "Про проведення призовуЗатверджений постановою Кабміну від 21 березня 2002 р. N 352 " зазначено, що повістку може вручити керівник підприємства, організації чи навчального закладу. Поліціянти в законі не згадані, тому, каже вона, наприклад, патрульні не мають на це повноважень.

Юристи зазначають, що поліція може бути присутня, проте, якщо саме вона вручить повістку, — цей факт можна оскаржити. Для цього радять все фіксувати і перевіряти правильне оформлення документа.

Які вимоги мають бути дотримані, щоб вручення повістки відбулося законно

У повістці має бути вказано прізвище, ім’я та по батькові, адреса проживання, реквізити розпорядження та адреса територіального центру комплектування, куди потрібно прибути людині, вид повістки, перелік документів, які потрібно мати з собою. Повістка має бути заповнена і підписана начальником територіального центру комплектування та соціальної підтримки. І вручити її мають особисто під підпис.

"Зараз дійсно багато випадків, коли заготовлені бланки вручають. І їх заповнюють на місці. Якщо на місці вручення перебуває начальник, який за законом має право заповнювати повістку та підписувати, то все відбувається законно", — каже Тютюнникова.

Переглянути шаблон повістки можна в додатку № 5. На практиці документи можуть дещо різнитися за формою та змістом, залежно від того, який територіальний центр їх видає.

Повістки і штрафи

Правозахисниці пояснюють: якщо людина отримала перший або другий вид повістки (для уточнення даних або для проходження медичної комісії) і не з’явилася до центру комплектування, їй загрожує адміністративний штрафСтатті 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушеня.. За це можуть стягнути: за перше порушення 1700-3400 гривень (від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян); або в разі повторного протягом року — 3400-8500 гривень (200-500 неоподатковуваних мінімумів).

За ігнорування повісток третього або четвертого виду — кримінальна відповідальність: від обмеження волі до 3 років до позбавлення волі від 3 до 5 років.

Читайте також: Військовий облік жінок. Що зміниться з 1 жовтня і чи обмежать виїзд

Коли можна не явитися за повісткою

У п. 11 ст. 15 Закону України "Про військовий обов’язок та військову службу" є перелік причин, які визнаються поважними для призовника, якщо він не явився в строк: смерть близького родича його або дружини, перешкода стихійного характеру, хвороба призовника. Але зверніть увагу — документальне підтвердження є обов’язковим.

Є процедура й щодо відмовлення від отримання повістки. Тоді складається акт про відмову від підпису та отримання повістки. Потім його відправляють до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Чи покарають тих, хто переїхав і не став на облік

Усі чоловіки-переселенці призовного віку повинні протягом семи днів стати на облік за місцем їхнього тимчасового проживання. Але, якщо людина не стане на облік, то до моменту, поки йому не вручать повістку, відповідальність сама по собі не настає, пояснила Вікторія Тютюнникова. Отже, прийти до "військкомату" можна безкарно в будь-який час, навіть коли людина вже давно пропустила 7-денний термін.

Чому не можна через "Дію"

Ведення військового обліку у застосунку "Дія" не буде, повідомили Суспільному у пресслужбі Міністерства цифрової трансформації.

"Військовий облік належить до електронної системи "Оберіг", яка використовується для ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів. До "Дії" він не має відношення, бо "Дія" — це не реєстр", — пояснили в Міністерстві.

Читайте також: Від муфтія до парамедика на війні. Історія Саїда Ісмагілова

Чи має бути повістка покаранням

Роздачу повісток як покарання правопорушникам, зокрема тим чоловікам, яких затримують на вулиці під час комендантської години, адвокатка Тетяна Козаченко називає "дисциплінуючим моментом": "Можливо, цілком доречно, щоби вони усвідомили той ризик, якому вони піддаються. І той час, який вони крадуть, зокрема у посадовців та представників державних органів, які вимушені не тільки займатися укомплектуванням і призовом тих, хто підлягає мобілізації, а й витрачати час, щоб припиняти ці порушення".

За словами Олександра Ярмошевича, начальника рівненського обласного центру комплектування, далеко не всіх чоловіків, яких визнали гідними для служби, командири хочуть бачити у своїх загонах. "Привозимо у військову частину, командир підрозділу каже: "Мені ці люди не потрібні". Не слід вважати, що Збройні сили є виправною установою, штрафбатом. Захист батьківщини повинен бути в розумінні кожного чоловіка".

"Те, як їх роздають, мені мерзенно. Я проти, і всі військові проти того, що людей карають повістками", — заявив 11 липня в ефірі загальнонаціонального марафону військовий психолог, офіцер ЗСУ Андрій Козинчук. Хоча, зазначив він, що українська армія має втрати, тож новобранці потрібні, але вмотивовані та свідомі.

"Нам не треба масове скупчення людей в ЗСУ, нам треба красавчики, високомотивовані люди — хлопці, дівчата, яких ми навчимо", — пояснив військовий.

"Особисто я вважаю, що мобілізація — це справа кожного громадянина, вона повинна здійснюватися добровільно", — говорив і міністр МВС Денис Монастирський. Але наголошував: військовий облік — це нагальна потреба ЗСУ. Усі, хто підлягають мобілізації, мають оновити дані в центрах комплектування. "Понад 3 млн громадян сьогодні перебувають на обліку у "військкоматах", але не за місцем їх проживання", — пояснив очільник МВС, тому "роздача" повісток, зокрема, на блокпостах, триватиме. Хоча, на його думку, це "має бути позицією самих громадян".

Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні разом із воєнним станом оголошена загальна мобілізація. Це стосується чоловіків віком від 18 до 60 років, здатних виконувати військовий обов'язок. Список усіх, хто не підлягає мобілізації, є у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Зокрема, це люди з інвалідністю, чоловіки та жінки, які виховують дитину з інвалідністю, або неповнолітню дитину самотужки, або троє і більше дітей, студенти тощо.

Читайте також

Без російського палива на українських АЕС. Як працюватимуть реактори

Під час війни більшість людей переживають горе та втрати. Як із цим справляється наш мозок

"Я прощався зі своєю пекарнею багато разів". Як переживають війну малі бізнеси в Україні

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди