Тренер збірної України з легкої атлетики - про готовність та стан спортсменів перед стартом ЧС-2022

Тренер збірної України з легкої атлетики - про готовність та стан спортсменів перед стартом ЧС-2022

Ексклюзивно
Тренер збірної України з легкої атлетики - про готовність та стан спортсменів перед стартом ЧС-2022
Олексій Сердюченко, фото: facebook.com/profile.php?id=100004434101198

Ексклюзивне інтерв'ю Олексія Сердюченка для Суспільне Спорт.

Автор: Андрій Сухецький

Збірна України з легкої атлетики у п'ятницю, 15 липня, розпочинає виступи на чемпіонаті світу. Змагання пройдуть до 24 липня, і на них братимуть участь 22 українські легкоатлети.

Заявка збірної України на ЧС-2022 стала найменшою за всю історію виступів на світових першостях. Головною причиною цього стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну: спортсменам довелося змінити план підготовки і через це не вдалося скористатися одразу 12 ліцензіями.

Читайте також: Збірна України не використала ще одну ліцензію на чемпіонат світу-2022 з легкої атлетики: що стало причиною

Останній етап підготовки до чемпіонату світу українські легкоатлети пройшли у американському місті Чула-Віста, що у Каліфорнії. Там команда, за винятком метальника молота Михайла Кохана, перебувала на 2-тижневому зборі, а також для адаптації перед виступами на турнірі.

Про стан легкоатлетів та їхню підготовку до чемпіонату світу-2022 розповів виконувач обов'язків головного тренера збірної України Олексій Сердюченко в ексклюзивному інтерв'ю Суспільне Спорт.

Сердюченко звернув увагу на те, чому у деяких дисциплінах Україна не матиме представництва на чемпіонаті світу. А також розповів про власні очікування та українців, які, на його думку, є основними претендентами на медалі.

  • Про підготовку

"Взагалі підготовка лідерів команди, які виступатимуть на світовій першості, проходила більш-менш організовано, злагоджено і була забезпечена в необхідному обсязі. Звичайно, на лідерів увага була сконцентрована в першу чергу. З іншими спортсменами, які планують виступ на чемпіонаті Європи, або з молодшими віковими групами, на жаль, проблеми існують, але вони з об’єктивних причин: в умовах війни всі не можуть бути забезпечені однаково добре. Складне фінансове положення в країні, у спорті зокрема, і в легкій атлетиці так само".

"Спортсмени брали участь в навчально-тренувальних зборах з березня. Хтось мав змогу виїхати з України раніше, хтось пізніше. Але за великим рахунком підготовка пройдена і зірвана не була. А результати вже побачимо на чемпіонаті світу. Триватимуть змагання до 24 липня, як побачимо результати – тоді можна буде робити певні висновки. Очікуємо, що все буде добре, не гірше ніж у попередні роки".
  • Про лідерів збірної України на ЧС-2022

"Це вже еліта ті, хто беруть участь в етапах Діамантової ліги. А є ще багато спортсменів, які не виступають там, але їхній рівень достатньо високий і їх також можна вважати лідерами команди у своїх дисциплінах. Наприклад, можна вести мову про естафетну команду 4х400 метрів, яка в Діамантових лігах не бере участь, але стабільно показує результат. Так само й інші є".

  • Про шість спортсменок у заявці на естафету 4х400 метрів

"Ну звичайно, на всіх міжнародних великих змаганнях є можливість шість людей заявити до участі в естафеті. На початкових етапах й більше, але безпосередньо на світову першість заявка скадає шість легкоатлеток. Люфт обов’язково має бути з тих причин, що Аня Рижикова та Віка Ткачук беруть участь в особистих видах програми. Під час змагань може трапитися що завгодно. Звичайно, ми на такі речі не розраховуємо, але маємо перестраховуватись. Не дай Бог, щось станеться, то треба буде замінити спортсменок".

Анна Рижикова разом з Вікторією Ткачук заявлені на ЧС-2022 у двох дисциплінах: біг на 400 м/б та естафета 4х400 м.
Анна Рижикова разом з Вікторією Ткачук заявлені на ЧС-2022 у двох дисциплінах: біг на 400 м/б та естафета 4х400 м. AP
  • Про чоловічу естфету 4х100 метрів та інші види, на які Україна не заявилася на ЧС

"У нас було свідоме рішення не виставляти чоловічу команду 4х100 метрів у чоловіків. Це вже чотири спортсмени, а якщо максимально, то й шість, які могли доповнити нашу команду. Це молоді атлети, які за місцем кваліфікувалися на чемпіонат світу. В тому році вони вже виконали серію стартів. Це оновлений склад, який потребує притирання один до одного. Проходження змагань і тренувань показало, що їхній рівень результатів поки не відповідає до вимог конкурентоспроможності команди на чемпіонаті світу".

"Ми розуміємо, що учасниками вони могли б стати, але боротися з іншими атлетами їм було б дуже важко. Вони від свого минулорічного результату навіть трошки програють. Тому для них основні змагання цього року - чемпіонат Європи, який у серпні буде в Мюнхені. Вони, не приймаючи участь в чемпіонату світу, мають ефективніше підготуватись до першості континенту. Використають час, який у них є, виконають серію тренувань, пройдуть старти. А там вже зможуть реалізувати те, що напрацюють. А тривалі перельоти туди й назад, вирішення візових питань та інше – це непрості речі, і щоб туди-сюди їх не смикати, то вирішили таким чином".

"Ще в нас кваліфікувались спортсмени у марафонському бігу та спортивній ходьбі. Але з тих самих причин ми не брали їх сюди. У марафоні за короткий проміжок часу важко відновитися і пробігти два старти поспіль, тому вирішили на Євро готуватись наші марафонці. Скороходи у жіночій програмі беруть участь, спробують поєднати і світ, і Європу. 20 кілометрів трохи легше йти ніж 35 км. Планують виступити тут і в Мюнхені. А чоловіки вирішили не ризикувати і продовжити підготовку – спланувати пік форми на першість континенту".

"Ще могли ми виставати змішану естафету 4х400 метрів, але це стало відомо вже наприкінці кваліфікаційного періоду. З урахуванням запасних – це троє жінок та чоловіків. Але наші хлопці елементарно не встигли отримати візи, бо не розраховували на свою участь. Ми були 17-і в рейтингу, а кваліфікується 16 команд. Хтось з команд відмовився і нам запропонували, але ми вже не встигали. Дуже складне це питання, особливо в умовах воєнного стану, коли посольство США в Україні не працює. Спортсмени змушені виїжджати до інших країн і там домовлятися про співбесіди. А також там чекати на документ. А всі інші, хто кваліфікувався і в строю, будуть брати участь.
  • Про очікування від чемпіонату світу

"Головні очікування та завдання від тренерського штабу – це показати найкращий результат, хоча б цього сезону. Звичайно, бажано особистий рекорд, але вони впродовж кар’єри трапляються не так часто. А ось найкращий результат сезону – це мінімальний необхідний критерій успішності, який ми завжди ставимо за основу в планах на спортивний сезон. Якщо завжди виступаєш на рівні "персонал бест"Найкращий результат у кар'єрі, то завжди будеш високо у фінальному протоколі. У кого запас міцності вище, то й у даному випадку розраховує на медаль. Хто слабший за своїм потенціалом, то на потрапляння у фінал. Для когось проходження першого кола змагань буде теж успіхом. Залежить від спортсмена, але якщо він показуватиме найкращий особистий результат то до нього ніколи не буде претензій".

"А по лідерах ви самі все знаєте: це стрибки у висоту – тріо дівчат Магучіх, Геращенко, Левченко та Андрій Проценко, стрибки у довжину, потрійний – Марина Бех-Романчук, метання молота – Михайло Кохан, жіноча естафетна команда 4х400 метрів, стрибки з жердиною – Килипко, Гладійчук. Остання Олімпіада показала, що стрибаючи з першої спроби середні стрибки і трохи вище, теж можна розраховувати на високі місця у фінальному протоколі".
Марина Бех-Романчук уперше в кар'єрі виступить на ЧС одразу у двох дисциплінах - стрибках у довжину і потрійному стрибку.
Марина Бех-Романчук уперше в кар'єрі виступить на ЧС одразу у двох дисциплінах - стрибках у довжину і потрійному стрибку. Марина Бех-Романчук, фото: Getty Images

"Ми всі розуміємо рівень наших атлетів та суперників, тому очікування від тих дисциплін, де наші серед лідерів".

  • Про можливі сюрпризи

"На великих змаганнях завжди присутній елемент несподіванки. Дуже приємно, коли такі несподіванки демонструють атлети нашої збірної команди. Але так само, можуть й інші країни привозити спортсменів, які будуть темними конячками. Звичайно, сподіваємось, що серед наших атлетів такі з’являться".

"Я б може виділив Романа Кокошка, який за великим рахунком є дебютантом команди на великих змаганнях. У цьому сезоні дуже добре прогресує. Минулий сезон результати були трохи більше ніж за 20 метрів, а зараз вже 21-23 м. Так дуже давно не штовхали ядро наші чоловіки. І бажаємо, щоб Роман показав свій найкращий результат й в Юджині. Результат за 21 метр може дозволити йому потрапити у фінал. Хоча в чоловіків у штовханні ядра зараз космічні результати. Це підтверджують Олімпіада та чемпіонат світу в приміщенні – люди штовхають 22.5 метри і залишаються поза медальною трійкою. Важко конкурувати".

Роман Кокошко представлятиме Україну у секторі штовхання ядра.
Роман Кокошко представлятиме Україну у секторі штовхання ядра. Відділення НОК України в Одеській області

"Але таке трапляється у певних дисциплінах, коли велика кількість атлетів протягом сезону показують космічні результати. Так було в стрибках у вимоту, коли у нас Богдан Бондаренко за 2.40 м стрибав, і Андрій Проценко – 2.40 м, і Джанмарко Тамбері з Італії, і вище. А потім певний спад. Щось схоже зараз відбувається у штовханні ядра. Роману головне – штовхати своє і покращувати свій результат, а місця прийдуть".

"На доріжку також повертається Ольга Ляхова після народження дитини. Вона починала сезон з результатів 2:02-2:03 хвилини, а останнім часом підтягнулась до двох хвилин -. 2:00.39 пробігла. Знаючи Олю, як такого бійця чемпіонатів Європи та світу, коли програма передбачає не один забіг, а декілька раундів, може й вона використає тут свої бійцівські якості. Віримо, що зможе нас певним чином здивувати. Хоча і у жінок на 800 метрах на рівні фіналу дуже й дуже високі результати. Туди пробитися буде надважким завданням".

  • Про Ярославу Магучіх

"Якщо дивитися у сам протокол змагань, і не бачити стрибків самої Ярослави Магучіх, то в когось може скластися враження, що виступ на Діамантовій лізі в Стокгольмі – це який тривожний дзвіночок. Насправді, Ярослава перебуває у дуже гарній формі і стрибки, які вона демонструє, дозволяють розуміти, що вона вилітає над ланкою, навіть у два метри, достатньо високо. Певні технічні елементи або збіг обставин не дозволили їй перелетіти планку на необхідній висоті. Але стрибки потенційно дуже високі. Ярославі дійсно важче стрибати на нижчих висотах, ніж на тих, що вона змагається зазвичай – 195 см і вище. У неї є така технічна особливість, що стрибок відбувається за траєкторією, де вона може чіпляти планку, яка встановлена нижче п’ятами і таким чином її збивати".

"Тобто тривожного дзвінка немає. Добре, що перед великим стартом і тренерський штаб, сама спортсменка зрозуміли, що не можна ставитись неуважно до проходження посередніх висот. Завжди потрібно бути сконцентрованим, і сфокусованим на подолання планки. Страшного нічого немає, збої трапляються у кожного. У випадку з Ярославою – це не збій у спортивній формі. Це певний збіг обставин, і може певна розконцентрація на маленьких висотах як для неї".

Ярослава Магучіх є лідеркою сезону у секторі стрибків у висоту.
Ярослава Магучіх є лідеркою сезону у секторі стрибків у висоту. AP

"У неї була схожа історія на чемпіонаті України в приміщенні, коли вона з третьої спроби подолала планку на висоті 1.83 м чи 1.85 м. Це для неї дитячі забавки, але тим не менш. Добре, що тут перед чемпіонатом світу нагадали, що такі проблеми мають місце, варто приділяти їм достатньо уваги".

  • Про виступ Бех-Романчук в двох дисциплінах

"Звичайно, фізично складніше виступати в двох дисциплінах ніж в одній, з одного боку. Але з іншого боку, реалізуватися бодай в одній з двох – шансів набагато більше. І якщо у спортсмена є певний запас міцності, і здоров’я дозволяє виступити в двох дисциплінах, хоча пам’ятаємо, що є й кваліфікація, тому виходити чотири рази в сектор доволі важко. Але програма змагань дозволяє поєднати і фізичний стан Марини. Бачили ми такий приклад на світовій першості в приміщені, де їй вдалося виступити успішно і там, і там. В стрибках в довжину не так успішно, бо там спірне питання з заступом чи не заступом не дозволило їй вибороти медаль. Але стрибки були гарні. Очікуємо, що й тут складеться".

Читайте також: Перемогла з рекордом сезону на фоні травми. Марина Бех-Романчук – про виграш у Римі, травму та зміни у техніці стрибків

"У Марини у стрибках в довжину, та й взагалі у всіх спортсменів цього виду, є певний елемент фарту. Саме питання потрапляння в планку. Від цього потрапляння залежить дуже багато у фінальному результаті. Ти можеш бути готовий дуже-дуже гарно, але якість маленькі заступи чи недоступи можуть не дозволити реалізувати те, на що готовий. Хоча ми всі розуміємо, що це її основна дисципліна. А потрійний стрибок дозволяє трошки менше залежати від потрапляння на планку. Для Марини ця дисципліна нова, але вона поступово прогресує і показує хороші результати. Чому ж не поєднати і спробувати більше, якщо дозволяє здоров’я".

Категорії
ФутболЛегка атлетикаУсик - Джошуа 2Збірна України з футболуЧС-2022 з футболуСанкції проти РосіїБіатлонТенісКомандні види спортуБоксГімнастикаФехтуванняПаралімпійський спортФормула-1Українці за кордономВодні види спортуФутзалБаскетболХокейЗимовий спортВелоспортКіберспортШахиБіатлон: відео гонокОлімпіада-2022Дзюдо