За ініціативи СБУ, арештовано понад 2 мільярди гривень корпоративних прав компаній, кінцевими власниками яких виявились російські корпорації. Крім того, під арештом — 46 об’єктів нерухомого майна цих підприємств. Про особливості пошуку таких компаній та можливість використати заарештовані активи в ефірі "Українського" розповіли генерал-майор СБУ, ексзаступник голови Служби безпеки України Віктор Ягун та економіст, радник президента України Олег Устенко.
Звідки спецслужби беруть інформацію про російські активи
Інформацію щодо таких компаній правоохоронці отримують з різних джерел, розповідає Віктор Ягун. Це в більшості робота аналітиків. "Передивляються матеріали, що є у відкритих джерелах та реєстрах. Все переглядають, порівнюють, перевіряють і роблять висновки",— каже він. Звичайно, додає генерал СБУ, беруть і закриті дані: "Це буде робота не так СБУ, як того органу, який зараз створюють, він ще на повну силу не запрацював ― Бюро економічної безпеки".
За словами радника президента Олега Устенка, варто звернути увагу на ті іноземні інвестиції, які надходили в Україну. За словами економіста, приблизно три чверті з них були офшорних зон — Кіпр, Панама, Вірджинські острови. "Щонайменше половина цих інвестицій з офшорних зон були саме з РФ плюс гроші українських товстосумів також. Тобто ― коли ми говоримо про іноземні інвестиції, то треба зробити копітку роботу, щоб встановити, хто є кінцевим бенефіціаром усіх цих активів", ― зазначає Устенко. На його думку, те, що знайдено зараз ― це лише верхівка айсберга: сума може бути в десятки разів більше.
Коли Україна зможе використати вилучені кошти
Важливо не тільки заарештувати це майно чи гроші. Проблема — вилучити ці активи до бюджету Україні. Живі кошти на рахунках, зазначає радник президента, можна використати швидко.
"Коли ж мова йде про активи, майно, то тут більш тривала ситуація. Зараз реалізувати активи в наших умовах можна, але це будуть невеликі суми. За економічною логікою, їх правильно буде передати в управління державою Україна, далі держава через фонд держмайна або інші інституції управляє цими активами", — каже Устенко. Продавати ж це майно варто вже тоді, коли його вартість буде більшою. Адже зараз можна отримати лише "одну десяту від їхньої реальної вартості".
Що відомо:
- 8 липня за матеріалами Служби безпеки України накладено арешт на корпоративні права та нерухоме майно 11 підприємств, кінцевими бенефіціарами яких є російські державні корпорації "Нефтяная компания "Роснефть", "Росатом" та "ПАО "Газпром".
- 27 червня суд арештував корпоративні права дев’яти українських підприємств, які належать російським холдинговим компаніям "Ростєх", "Татнєфть", "РусАл" та "Група ГМС", а також на 70 об’єктів нерухомого майна, включно з майновими комплексами та земельними ділянками, загальною вартістю понад 4,5 млрд грн.
- МВС України провела спецоперацію "Актив" з відчуження майна екснардепа Віктора Медведчука на користь держави.
- В травні суди арештували понад 12,4 мільярда гривень активів в "Альфа-Банку", а в червні на корпоративні права компанії з виробництва та реалізації мінеральної води на суму 53,4 млн грн, пов’язаних із російським олігархом Михайлом Фрідманом.
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу