Українці завжди стояли на чолі нових процесів у політиці – житомирський професор Вадим Слюсар

Українці завжди стояли на чолі нових процесів у політиці – житомирський професор Вадим Слюсар

Українці завжди стояли на чолі нових процесів у політиці – житомирський професор Вадим Слюсар
Професор Вадим Слюсар та ведуча Наталія Кулініч на Українському радіо Житомир. Фото: Суспільне Житомир

28 червня в етері Українського радіо Житомир професор кафедри міжнародних відносин і політичного менеджменту "Житомирської політехніки" Вадим Слюсар розповів, наскільки давньою є конституційна культура українців, на яких принципах вона будується та чому кожному українцеві варто почитати Конституцію Пилипа Орлика.

Ще за доби Середньовіччя українці вже були прогресивними, а всі надбання європейської цивілізації знаходили відображення і в їхньому житті, каже професор.

"Українці були одними з тих, хто стояв на чолі нових процесів у політиці, – говорить Вадим Слюсар. – У нас уже в ті часи була двовимірна тенденція: з одного боку, ми усвідомлювали свою унікальність, з іншого – свою європейську ідентичність. І Конституція є одним із символів величі духу, величі боротьби. Коли ми говоримо про демократію, то згадуємо і віче, котрі проводили на теренах Русі. Тому ми не лише орієнтуємося на європейські традиції, а й самі маємо що згадати: в Середньовіччя ми уже були прогресивними. І це ж стосується нашої першої Конституції Пилипа Орлика – ми не були обабіч цивілізаційного розвитку, ми завжди були в його серці. Українська конституція взагалі була однією з перших на світових теренах і як мінімум – на європейських".

Конституцію Пилипа Орлика нині планують перекласти з латини на українську і відправити примірники для вивчення в школи. Вадим Слюсар каже, що вітає таку ініціативу, адже з цієї Конституції підростаюче покоління українців зможе побачити, що українці завжди любили свободу.

"Конституція – це певна угода між "мною" та державою, – говорить професор. – І в Конституції України на це робиться великий акцент – не людина для держави, а держава для людини. Це наша ідея, котру, на жаль, нам наразі ще важко втілювати у життя. Водночас, те, що колись вважалося дивним, сьогодні є нормою нашого життя. Крок за кроком ми формуємо свою національну конституційну культуру. Таким досягненням є вміння спілкуватися із владою. Люди знають і користуються Законом "Про доступ до публічної інформації" і Законом "Про звернення громадян". Можливо, далеко не всі, але основна частина знає: якщо звертаєшся до влади із законними вимогами, тобі не напишуть "ми не задовольняємо ваш запит", бо за таку відповідь буде певна адміністративна відповідальність. Ми вже цьому навчилися".

Ми можемо говорити сьогодні про значні успіхи формування громадянського суспільства в Україні, каже Вадим Слюсар. І коли Європейський союз оцінює, наскільки Україна сьогодні відповідає стандартам, то ми можемо стверджувати, що за певними критеріями маємо потужне громадянське суспільство.

Ще по темі

  • Під звуки сирен повітряної тривоги у Житомирі відзначили 26 річницю від дня проголошення Конституції України.
  • У Романові на Житомирщині урочистості до Дня Конституції провели у бомбосховищі.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

На початок