"Руйнування жахливі та великі". Експерт розповів про історичні будівлі в Гуляйполі, пошкоджені внаслідок агресії РФ

"Руйнування жахливі та великі". Експерт розповів про історичні будівлі в Гуляйполі, пошкоджені внаслідок агресії РФ

"Руйнування жахливі та великі". Експерт розповів про історичні будівлі в Гуляйполі, пошкоджені внаслідок агресії РФ
Колаж: Суспільне

Місто Гуляйполе Запорізької області з початку березня знаходиться під російськими обстрілами. Значна частина історичних будівель місті пошкоджені або зруйновані.

Про це в етері Українського радіо Запоріжжя розповів Сергій Звілінський – голова Гуляйпільського відділення Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького, фасилітатор по роботі з громадами БО "БФ "Карітас Запоріжжя".

"Руйнування жахливі та великі". Експерт розповів про історичні будівлі в Гуляйполі, пошкоджені внаслідок агресії РФ
Сегій Звілінський. Фото: Ютьюб

— Безсистемно історичний центр, історичний ареал міста Гуляйполя постійно обстрілюється. Тобто це хаотичні обстріли ніяк не прив’язані, мені здається, ні до якої логіки. Мабуть, не було жодного дня коли не було обстрілів в місті. За цей час суттєво зазнав руйнування якраз історичний ареал, а він є офіційно затверджений, тобто з документацією визначений історичний ареал міста Гуляйполя.

Паровий млин "Надія"

гуляйполе
Млин "Надія" до і після обстрілів. Фото: Wikimapia та група у Фейсбуці "Гуляйпільські старожитності"

— Одним із таких найбільших знакових для міста будівель, напевно такою візитною карткою – це є Будівля парового млина "Надія" 1894 року будівництва. Це унікальна споруда, яка будувалася купцем другої гільдії, євреєм Самсоном Саксаганським.

Це був місцевий купець, який займався торгівлею зерном та майже на околиці центральної частини міста збудував цей величезний паровий млин. Саме будівництво він замовляв у проєктній конторі Антона Ерлангера, німця, який по всій колишній Російській імперії будував ці парові млини. Це потужна контора, та власне не так багато об’єктів, які будувалися цим інженером, цією конторою, збереглося в принципі. В Гуляйполі він зберігся майже в ідеальному стані, не пошкоджений, не перебудований. За виключенням там закладених вікон, але це не вважається пошкодженням.

Власне, до цього часу він дійшов у своєму оригінальному вигляді. Це – об’єкт, який має величезну історію. Потім цей млин 1908 році був проданий, куплений менонітом Давідом Шредером, який теж був землевласником. Навколо Гуляйполя мав землі, величезні маєтності. Цей млин в 1915 році перейшов у власність акціонерного товариства яким володіли місцеві гуляйпільські євреї. Зокрема родина купців першої гільдії Кернерів. Це досить відомий гуляйпільський рід, вихідцем з якого є відомий письменник Грицько Кернеренко, під псевдонімом він працював Гірш Борисович Кернер, якраз з цієї родини.

Це млин, який має величезне наповнення: інформаційне, історичне, будь-які екскурсії не обходяться без цього об’єкту. Руйнувань зазнав якраз головний фасад будинку. Це "прильот" був артилерійський. Пошкоджень зазнала стіна, тобто наскрізна пробоїна головного фасаду. На щастя обвалу не відбулося, тобто фронт та сам фасад цілий, лише отвір в цій частині фасадній. Теж підтвердження міцності та здібностей тогочасної будівельної техніки.

Інші історичні споруди Гуляйполя, які зазнали руйнувань

— Що стосується інших будинків. Знову ж таки ми беремо до уваги лише ті, які постраждали в результаті попадань прямих. Тобто, де відбулися обвали, руйнування стін тому, що вибиті шибки ми навіть не рахуємо. Мабуть, вже 100% центральної частини міста — це вибиті шибки.

Наступний будинок, який зазнав руйнувань — це будинок 1900 року, будинок купця Карманова, який в Гуляйполі займався торгівлею та також мав один з найбільших цегельних заводів в регіоні, який знаходився на околицях міста. В центрі міста він збудував цей двоповерховий прибутковий будинок.

В нього такі осколкові руйнування: це часткове пошкодження стін, шибки само собою, фасад був теж зачеплений уламками. Прямого попадання не було, але осколковими частинами від вибуху було пошкоджено цю будівлю.

гуляйполе
Будинок Карманова до і після обстрілів. Фото: Wikimapia та група у Фейсбуці "Гуляйпільські старожитності"

— Поруч з нею також вибиті вікна та частково пошкоджені фасади — це будівля заїжджого двору, готель Альтгаузена. Це всі будинки, які формують власне периметр Соборної та Базарної площі, центр міста. Тобто навколо якого відбувалося все життя в Гуляйполі початку 20 століття, якраз цей історичний ареал.

Наступний будинок теж по цій же вулиці Соборній — це будинок житлової садиби міщан Мєлєшкових, які в Гуляйполі мали величезну колісну майстерню, шорні майстерні й так далі. Вони жили теж майже в центрі міста та в них пів кварталу займають лише їхні будинки, з майстернями. Власне один з житлових будинків, який виходить фасадом на Соборну площу було пошкоджено, обвал стіни відбувся, пряме попадання.

гуляйполе
Садиба Мєлєшкових до і після обстрілів. Фото: Група у Фейсбуці "Гуляйпільські старожитності" і видання "Гуляйполе.city"

— Зазнала часткових руйнувань садиба родини Кріґер. Це місцеві підприємці-заводчики, лютеранського пошкодження, німці-лютерани. В садибі в цьому році на літо планували відкривати музей родини Кріґер. Все було вже підготовлено, ми почали монтувати експозиції частково, ремонт завершили. Ми більше ніж чотири роки його ремонтували, фасади ремонтували, перекриття та власне цьому році. Все вже було завершено до його відкриття, почали наповнювати експозиції.

Будівля, де нині знаходиться міськрада — це прибутковий будинок Якова Гуревича, він теж місцевий купець, спочатку міщанин, потім купець. Займався торгівлею теж — залізом, вугіллям, зерном, мав склади величезні в місті. Наразі осколками побитий фасад, вибиті шибки першого та другого поверху.

Окрім того, безліч будинків, які не є, можливо, архітектурними шедеврами чи архітектурними об`єктами культурної спадщини, а просто є історичними об`єктами. Тобто це будинки, які якимось чином пов'язані з історією міста, з відомими людьми в місті.

Це, наприклад повністю знищений та зруйнований будинок, він вигорів вщент — це будинок спадкових, почесних громадян Міткальових. Це велика родина, представники якої були церковними діячами, священниками, взагалі дуже відомі люди, які з середини 19 століття проживали в місті. Він повністю вигорів, залишилися одні стіни. Це жахлива насправді картина.

Будинки пов'язані з Махновським рухом

— Це будинки учасників Махновського руху, де вони мешкали, родини їхні мешкали. Будинок, наприклад Панченка, який теж був артилеристом в армії Махно, одним з командирів. Теж було пряме попадання, один фасад, який виходить на вулицю знищений. Всі екскурсії, які ми проводили в місті, ми зупинялися біля цих об`єктів, розповідали. Це прив'язка конкретно до цього будинку, величезні історії з ними пов'язані, з подіями всього 20 століття, які відбувалися в місті. Це будинки, які пережили Другу світову війну без руйнувань, а тепер зазнають руйнувань з боку нових окупантів — росіян.

Багато можна перераховувати на околицях міста, на більш віддалених від центра міста теж будинки, які зруйновано, пов'язані з відомими людьми в місті, менш відомими, але все ж таки. Руйнування жахливі та великі.

Читайте також: Війська РФ обстріляли Оріхівську та Гуляйпільську громади на Запоріжжі: є повідомлення про поранених та руйнування

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок