Після того, як Україна проголосила Незалежність, ще п'ять років користувалися Конституцію колишньої УРСР. Проте ухвалений 28 червня 1996 року Основний Закон – був не перший. Історики Кропивницького розповіли про усі спроби українців створити свою Конституцію і чому вони закінчувались невдало. А співавтор сучасного Основного Закону поділився думками про переосмислення деяких положень після повномасштабного вторгнення.
Де у Кропивницькому можна подивитись на першу Конституцію України
Традиція оформлювати правила та закони в єдиний документ сягає ХХІ-ХХІІ століття. "Тоді в давньоруській державі ухвалили "Руську правду". А коли наші території увійшли до складу Великого Князівства Литовського, тривалий час діяли литовські статути", – розповів директор регіонального центру досліджень з історії України Борис Шевченко.
Першу Конституцію України ухвалили у 1710 році у місті Бендери як договір між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Запорізького війська.
Її цифрова копія зберігається у Державному архіві Кіровоградської області. "Конституцію Орлика підписували у вигнанні. Тоді козацьку державу вже приєднали до Російської Імперії, тому на практиці вона не запрацювала".
Наступну українську Конституцію ухвалили за понад два століття: 29 квітня 1918 року. Зробила це Українська Центральна Рада в останні дні свого існування, адже потім до влади прийшов гетьман Павло Скоропадський та ухвалив інший документ.
У Конституції ради декларувалося, що Україна – незалежна суверенна держава. "Визначалися чіткі взаємовідносини: хто приймає закони, хто їх виконує. Затвердили новий адмінподіл. Таким чином вона мала визначити державу, яка утворилася".
Про відомі та маловідомі українські Конституції
З 1918 по 1919 роки існувала Західноукраїнська народна республіка зі столицею у Львові. Там 13 листопада 1918 ухвалили третю Конституцію України. "Але після цього ЗУНР вступила у війну із Польщею. Тому вона так і не змогла розкрити свій потенціал", – сказав кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко.
Проте ухвалення у Львові Основного Закону мало важливе значення. "Це стало підставою для об’єднання ЗУНР і УНР в одну державу 22 січня 1919 року".
Ухвалення наступної української Конституції відбулось 20 років потому – 15 березня 1939 року. "На половині Закарпаття проголосили незалежну державу – Карпатську Україну. Та створили свій Закон. У ньому зазначається, що ця держава – незалежна, але кордони її мають поширюватися в подальшому на всю Україну".
За словами історика, є ще одна Конституція, про яку забувають говорити. "У червні 1919 року холодноярці створили свій проєкт Конституції УНР поблизу славнозвісного Матронського монастиря штабу Холодного Яру".
Переосмислення сучасних положень
28 червня 1996 року у Верховній раді ухвалили чинну Конституцію України. Одним з двох десятків її співавторів був тодішній народний депутат, суддя Конституційного суду Віктор Шишкін. "Це дзеркало суспільства. І сьогоднішнього, і майбутнього", – сказав він.
Назвав, яке положення Конституції переосмислюється під час воєнного стану в Україні. "Ми ввели воєнний стан, а чому не вводимо стан війни? Тут є дуже серйозні проблеми, які пов’язані не лише з Конституцією, а й з міжнародною правовою доктриною. Тому що слово "війна" у статуті ООН і у всіх їх документах вилучено. У нас немає такого поняття. Звідси є невідповідність наших наукових поглядів і наших норм права міжнародному праву".
Читайте також
- Україна відзначає 26-й День Конституції. П’ять фактів про Основний закон держави
- Як приймали Конституцію України. Тисячолітня хроніка подій.
- "Захищати державу — наш основний закон": Зеленський привітав українців з Днем Конституції.
- Вручили нагороди та погасили марку. У Кропивницькому відзначили День Конституції України.
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб