Чому Україна досі не ратифікувала статут МКС — пояснення правозахисника

Чому Україна досі не ратифікувала статут МКС — пояснення правозахисника

Чому Україна досі не ратифікувала статут МКС — пояснення правозахисника
Прокурор Міжнародного кримінального суду на місті обстрілів, Харків, 15 червня. Фото: Ірина Венедиктова/Facebook

Україна досі не ратифікувала статут Міжнародного кримінального суду. Після ратифікації Стамбульської конвенції правозахисники закликають владу зробити це. Бо так країна зможе ефективніше покарати російських військових, які винні у воєнних злочинах. Як саме це допоможе у розслідуванні воєнних злочинів РФ розповів в ефірі "Українського радіо" експерт "Центру громадянських свобод" Володимир Яворський.

Що таке статут Міжнародного кримінального суду?

Статут Міжнародного кримінального суду (МКС) створили у Римі, тому він називається Римський статут. Цей орган має повноваження розслідувати і притягувати до відповідальності людей за вчинення міжнародних злочинів на території країн, які визнали юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Документ визначає майже 50 міжнародних злочинів, за які повинна наступати відповідальність. Багатьох з них немає в українському кримінальному законодавстві. Для України важлива ратифікація цього статуту, бо ми не маємо можливості притягнути всіх відповідальних солдатів РФ, які вчиняли злочини. Нам потрібен міжнародний орган, який міг би за наступні роки у перспективі це зробити.

Чому Україна досі не ратифікувала Римський статут?

Є головний аргумент, чому на сьогоднішній день влада проти ратифікації Римського статуту. Останнього разу це прокоментував міністр юстиції два тижні тому. Йдеться про побоювання, що Міжнародний кримінальний суд почне розслідувати справи проти українських військових. Тому що українських військових легше дістати, простіше затримати, аніж російських. Бо Росія поза компетенцією Міжнародного кримінального суду.

Однак така думка на 99% є хибною. Міжнародні злочини — це надзвичайно грубі і серйозні злочин, які українським військовим не притаманні. Україна завжди заявляла, що вона не вчиняє міжнародних злочинів і розслідує одиничні випадки, які виникають. Наприклад, можна пригадати, був такий підрозділ "Торнадо", справу проти якого розслідувала українська влада.

На підставі чого Україна зараз співпрацює з Міжнародним судом?

Україна, наскільки мені відомо, розглядає уже третю заяву про визнання юрисдикції Міжнародного кримінального суду. Президент вже запрошував Міжнародний кримінальний суд розслідувати злочини в України. Це досить дивна ситуація, коли ми запрошуємо Міжнародний кримінальний суд проводити тут розслідування, потім засуджувати когось, а самі не визнаємо юрисдикцію цього органу і не хочемо ратифікувати конвенцію.

Хоча саме заяви про визнання юрисдикції — є те ж саме, що й ратифікація. Так ми дозволяємо міжнародному кримінальному суду розслідувати справи навіть проти українських військових. В цьому є певний парадокс, бо ми вже їм відкрили цю юрисдикцію.

Але якщо б ми ратифікували Міжнародний кримінальний суд, то ми б могли формувати бюджет на розслідування, ми б могли делегувати в Міжнародний кримінальний суд суддю, який мав би серйозні процесуальні впливи на хід і швидкість розгляду певних справ. У нас би з’явились дуже багато інструментів впливу на Міжнародний кримінальний суд.

Що відомо:

  • 15 червня в Харкові побував прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, е оглянув місця російських обстрілів у Харкові. Це був його третій візит до України.
  • В травні стало відомо, що до України прибули 42 слідчих, судово-кримінальних експертів і працівників Міжнародного кримінального суду для розслідування воєнних злочинів Росії в Україні.
  • Ірландія оголосила про виділення додаткових 3 млн євро для роботи Міжнародного кримінального суду, який розслідує злочини військ Росії в Україні.
  • У березні МКС за зверненням 42 країн оголосив про початок розслідування воєнних злочинів внаслідок вторгнення РФ в Україну. Україна вимагатиме у міжнародних судах максимально жорсткого покарання для російських військовослужбовців, причетних до воєнних злочинів, аж до довічного ув’язнення.
  • На початку березня низка громадських організацій закликала президента ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС).
  • 28 лютого прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.
Війна. Усі останні новини

Читайте також

Російська армія обстріляла ТРЦ у Кременчуці, є загиблі та десятки поранених. Що відомо

Вторгнення Росії в Україну, день 125. Текстовий онлайн

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne 3.0

На початок