Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій помірний карантин

Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій помірний карантин

Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій помірний карантин Associated Press

У 10-мільйонній Швеції станом на 8 квітня офіційно зареєстровано 8419 випадків захворювання на COVID-19. Відповідно до інформації шведського уряду, 678 людей померли, 687 одужали.

За даними з сайту Worldometers, який щоденно подає офіційну статистику щодо коронавірусу у світі, Швеція займає 20 позицію за кількістю хворих, за кількістю смертей — 13. Попри це, шведський уряд не впроваджував жорстких карантинних умов, як більшість країн Європи. Суспільне поспілкувалося з колегами зі Швеції та розпитало, які обмеження діють у країні та чи вважають шведи правильним рішення свого уряду не встановлювати суворий карантин. Ми звернулися до журналістів, які щоденно збирають і перевіряють інформацію, а тому — видають збалансований її аналіз. Матеріал розслідувачів команди Суспільного.

Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій карантинСуспільне Новини

Анна Маріс

Анна Маріс, менеджерка проєктів з розвитку медіа в Інституті медіа Фоджо, м. Гесслехольм

Зараз я мала би працювати над проєктом у Бангладеші або принаймні у нашому офісі в Кальмарі, до якого їхати з мого містечка дві години потягом. Але вже три тижні працюю з дому, оскільки громадський транспорт обмежений, і нам сказали не їхати в офіс. Дитячі садки та школи для дітей 6-16 років у Швеції залишаються відкритими, але коледжі та університети переходять на онлайн-навчання. Причиною такого рішення є те, що у Швеції — невелика кількість населення, мало дітей проживає зі старшими родичами. Кажуть також, що переваг у тому, що діти відвідують школи, більше, аніж якби їх закрили на карантин.

"Нам можна гуляти парками і вулицями. Є й обмеження — збиратися одночасно можуть лише максимум 50 людей, але більшість закладів відкриті як зазвичай".

Проте у магазинах, кафе та тренажерних залах є запобіжні заходи, інформація про COVID-19. У кафе дозволяють сидіти тільки за кожним другим столиком, місця біля бару — закриті, проте більшість справ можна робити як зазвичай. Носити маску необов’язково, за бажанням. На вулицях можна побачити людей з масками, але не дуже часто. Громадський транспорт досі працює, проте через меншу кількість пасажирів багато виїздів скасовують. Дефіциту продуктів немає.

Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій карантинСуспільне Новини

Ульф Йохансон

Ульф Йохансон, керівник проєкту розслідувань Mission Investigate, м. Ґетеборг

Можна гуляти парками і вулицями, але є порада, що ви повинні тримати відстань у два метри від інших людей. Люди, яким за сімдесят, повинні бути особливо обережними і не зустрічатися з іншими особами. Ті, хто працює у лікарнях, з хворими і людьми похилого віку, мають носити засоби захисту — маски-козирки та спеціальний одяг. Дуже багато магазинів і ресторанів відкриті, але деякі зачинились, оскільки їм не вистачає клієнтів.

"Щодо перукарень, то я щойно був в одній, підстригався".

Оскільки заборонено збирати більше 50 людей, театри та консерваторії не працюють, всі спортивні ігри скасували. Людей у тренажерних залах небагато, кожен повинен тримати дистанцію у два метри. Громадський транспорт працює, але він втратив щонайменше половину пасажирів. Радять за можливості працювати вдома, і багато людей цього дотримується.

СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

За словами Анни та Ульфа, шведський уряд щоденно о 14:00 подає інформацію онлайн про кількість нових випадків захворювання на COVID-19 та смертність. Більшість людей, які померли, були старшими за 70 років та мали хронічні захворювання. Лікарі, звітуючи про смертність, вказують вік померлих від коронавірусу та які супутні хвороби ті мали. Щодня у Швеції від коронавірусної хвороби помирає 40-45 людей. Кількість випадків зараження та смертності почала різко рости останніми днями.

"У нас є державний епідеміолог Андерс Тегнелл, який відповідає за стратегію боротьби з коронавірусом. Зараз він майже як другий прем'єр-міністр", — говорить Анна Маріс.

Урядова стратегія полягає в тому, щоб не перевантажувати систему охорони здоров’я Швеції. З невеликою кількістю населення це — справжній виклик. Це також одна з причин, чому вирішили тримати школи відкритими. Якщо працівникам охорони здоров’я доведеться бути вдома зі своїми дітьми, то не буде кому працювати в лікарнях.

У Швеції існують як клініки, які фінансуються із регіональних бюджетів, так і приватна медицина. У державних медзакладах пацієнти сплачують номінальну плату за медичну допомогу.

"Це однакова сума, незалежно від того, чи вам потрібно накласти три шви, чи ви потребуєте шунтування серця, зазначає Анна. — На сьогодні відвідувачам заходити в лікарні заборонено. Жінку на пологи може супроводжувати лише одна людина. Деякі не критично важливі медичні послуги призупиняються, наприклад, фізіотерапія та несуттєві операції. Медичні працівники частково були перенаправлені на виконання нагальніших робіт щодо боротьби з коронавірусом. Ми отримуємо повідомлення в новинах, що медпрацівники поширюють вірус у будинках для літніх людей".

За даними місцевих ЗМІ, результати тестування медичного персоналу у невеликому містечку Лінчепінг показали, що заразилися 50% лікарів. Існують швидкі заходи щодо масового тестування всіх медичних працівників, але це робиться не систематично. Також низка військово-польових шпиталів отримали розпорядження про розширення ліжок інтенсивної терапії в якості резерву. Критичної нестачі препаратів чи медичного обладнання немає. Проте оскільки кількість хворих зростає, влада скасувала сертифікацію для медобладнання, наприклад, щоб можна було використовувати козирки, надруковані на 3D-принтерах, чого раніше не дозволяли.

"Державні органи влади почали забезпечувати регіони медикаментами та засобами захисту, — зазначає Ульф. — Влада також виділила більше місць для надання допомоги у надзвичайних ситуаціях, але поки що нам не потрібні всі ці місця. У багатьох лікарнях стоять намети на вулиці, де лікарі проводять первинний огляд. Ідея полягає в тому, щоб пацієнтів з коронавірусом відокремити від інших".
Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій карантин

"Відповідно до розробленої інструкції, людина має спершу зателефонувати та описати симптоми, ніхто не повинен просто йти до лікарні. Так, у нас є випадки захворювання на COVID-19 серед лікарів і медсестер, але всі медпрацівники забезпечені різними засобами захисту, поки що з цим не було проблем. Є побоювання, що засобів захисту буде не вистачати. Деякі компанії, до прикладу, автомобільні, вже почали виробляти маски, які сьогодні непросто придбати, оскільки багато людей шукають їх. Але за купівлю для працівників охорони здоров’я відповідають органи влади".

На поховання померлих традиційно відводять тривалий час, інколи це може бути навіть кілька тижнів. Проте померлих з підтвердженим COVID-19, за рекомендацією уряду, ховають значно швидше. Через заборону на зібрання понад 50 людей похорони менш людні, багато ритуальних служб пропонують послуги онлайн.

Масового тестування на COVID-19 у Швеції не проводять. Обов’язкові аналізи роблять лише літнім людям, людям з інвалідністю, які проживають у відповідних установах, та тим, хто захворів і потрапив до лікарні. Останнім часом уряд Швеції дедалі більше критикують, що у цьому напрямку зроблено недостатньо.

Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій карантинAssociated Press

РЕАКЦІЯ ГРОМАДЯН НА ДІЇ УРЯДУ

Анна Маріс

Коли люди, яких ви знаєте, померли, це вражає вас значно більше. Я втратила товариша-редактора у Великій Британії (йому було 58 років), батько мого друга помер тут, у Швеції. В Італії я знаю багатьох людей, які втратили родичів.

"Я за себе не боюся, але мій чоловік – у групі ризику, тому я переживаю за нього".

У мене немає відповідної освіти або досвіду, щоб давати оцінку політиці щодо стримування поширення вірусу у Швеції. Але на мою думку, було б доцільно обмежити кількість людей, яким дозволено збиратися одночасно, — менше 50. Проте помічаю, що люди самі беруть на себе ініціативу та пристосовуються до обмеження пересування, дотримуються безпечної відстані. Вважаю, що я та моя родина вживаємо правильних запобіжних заходів, але не всі так роблять. Показники смертності ростуть у Швеції. Також хвилює, що захворіло більше медичних працівників, ніж вважалося. Час покаже, чи те, що ми робимо, правильно.

Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій карантинAssociated Press

Ульф Йохансон

"Думаю, деякі люди бояться. Але мало хто у Швеції носить маски на вулицях. Я не можу сказати, що боюся. Не знаю нікого, у кого був коронавірус, не помічаю багатьох таких людей у щоденному житті. Трохи побоююся за свою 89-річну маму, але вона дуже обережна і просто гуляє сама. Думаю, влада дуже добре розібралась у ситуації.

"У Швеції ми звикли до того, що нам рекомендують, а не наказують. Тут люди мають велику довіру до влади, і, як я бачу, більшість дотримується порад".

Оскільки це новий вірус, у всіх країнах бракує знань про нього. Медичні експерти щодня дізнаються все більше, наприклад, як він поширюється та як захистити лікарів, медсестер, шукають ліки. У Швеції, я б сказав, влада спирається на досвід інших країн, наприклад, Італії, Іспанії, північних країн, а також на власний досвід. Я не фахівець, але я б сказав, що лікування COVID-19 покращується щодня.

Як там у Швеції. Що говорять шведи про свій помірний карантинAssociated Press

ІНДИВІДУАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Шведський уряд уже не раз давав відповіді на запитання, чому, як багато інших країн Європи, не запровадив суворі карантинні обмеження. Як повідомляє шведське англомовне видання The Local, міністерка закордонних справ Анн Лінде пояснювала стратегію уряду так:

"Кожен відповідальний за власний добробут, за своїх сусідів та свою громаду. Це діє як у нормальній ситуації, так і під час кризи. У нас така сама мета, що й в урядів інших країн, головна відмінність – більшість заходів у Швеції не є юридично обов’язковими. Частково це можна пояснити шведською традицією міністерств дослухатися до експертних організації, а жителів – мати високий рівень довіри до політиків та влади. Але і політики та влада також довіряють людям, тому, як і вони, беруть на себе відповідальність".

Як пише The Local, не всі погоджуються з діями уряду щодо протидії коронавірусу. 14 науковців на початку квітня оприлюднили відкритий лист із запитанням, чому у Швеції, зважаючи на ріст захворювання, не вводять жорсткіші карантинні заходи, як це вже зробила Велика Британія.

На сьогодні у Швеції діють загальні рекомендації для громадян: залишатися вдома, дотримуватись особистої гігієни, тримати дистанцію, уникати скупчення людей, працювати з дому, відмовитися від будь-яких несуттєвих поїздок, зокрема на вікенд чи до родичів, не подорожувати за кордон. Людям старше 70 років рекомендували самоізолюватися.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди