Виплати переселенцям: зміни з 1 серпня і правила отримання фінансової допомоги

Виплати переселенцям: зміни з 1 серпня і правила отримання фінансової допомоги

Виплати переселенцям: зміни з 1 серпня і правила отримання фінансової допомоги
Фото ілюстративне/Cуспільне

Люди, які вимушені були покинути свій дім через повномасштабну війну, отримують гроші від держави та міжнародних організацій. За даними Мінсоцплітики на 28 червня уряд вже виплатив 2,3 мільйонам переселенців понад 17 мільярдів гривень фінансової допомоги. Ще 500 тисяч доларів 2,3 мільйона українців отримали від різних агентств Організації об’єднаних націй та інших гуманітарних партнерів, звітували в ООН. Що зміниться у правилах виплат з 1 серпня, чим відрізняються виплати ВПО та скільки грошей може отримати родина — розповідає Суспільне.

Зміни у виплатах ВПО в серпні

Про новий план допомоги українцям розповідала Суспільному 30 липня представниця Управління ООН з координації гуманітарних справ Єлизавета Жук. Це вже буде третє оновлення від початку повномасштабної війни. “Ми вже двічі підвищували загальну фінансову вимогу до наших донорів, а також кількість людей, які потребуватимуть допомоги. Новий план хочемо запустити в серпні”, — розповідала представниця ООН. Чи зміняться правила і критерії для отримувачів, або сума виплат, вона не повідомила.

Ще один нюанс. У державних "правилах" виплати грошей внутрішньо переміщеним особам, відбуваються постійні зміні, бо Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій щотижня оновлює перелік громад, які перебувають в зоні бойових дій, оточенні чи окупації. Останні був виданий 29 липня.

Суттєвих змін з 1 серпня у державних правилах щодо тих, хто покинув домівки через війну, не передбачено. "Усі ВПО продовжать отримувати виплати", — заявляла нова міністерка соціальної політики Оксана Жолнович в інтерв’ю Суспільному. В серпні продовжать діяти зміни, введені урядом в травні. Адже якщо за березень та квітень 2022 гроші з державного бюджету отримували усі зареєстровані переселенці, то з травня правила змінились.

Читайте також: Виплати для ВПО, пенсії та субсидії на окупованих територіях — інтерв’ю з міністеркою соцполітики Жолнович

Кому саме платить держава

Людям, які вимушено покинули домівки через війну, але перебувають в Україні, держава обіцяє виплачувати щомісяця 2 тисячі гривень на дорослого та 3 тисячі гривень дитині.

Хто саме може отримати ці гроші:

  • громадяни, які покинули домівки через бої чи оточення населеного пункту;
  • люди, які виїхали з тимчасово окупованих територій;
  • українці, чиє житло зруйноване, пошкоджене або непридатне для проживання через обстріли чи бої.

В останньому випадку, щоб отримати виплату, треба подати заявку на відшкодування. До речі, навіть переселення в межах населеного пункту через зруйноване житло є підставою, аби отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) і претендувати на ці виплати.

Читайте також: "Нормальні будиночки нам поляки зробили, але у своїй хаті краще". Як живуть у модульному містечку в Бородянці

Як ВПО отримати щомісячну допомогу від держави

По-перше, для цього треба, аби ваш населений пункт був у переліку, який затверджує Міністерство з питань реінтеграції. Це повний список місць, де ведуться бої, або вони оточені чи тимчасово окуповані. Уряд постійно оновлює документ.

Виплати переселенцям: які організації надають допомогу й як отримати гроші
Черга за довідкою ВПО в Дніпрі, фото: Суспільне Дніпро

По-друге, треба зареєструватися на новому місці і подати заявку на статус ВПО. Це можна зробили офлайн, звернувшись до ЦНАПу, відділу соцзахисту або до представників місцевої влади. Окрім документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, можуть знадобитися додаткові папери. Наприклад, якщо в паспорті немає даних про реєстрацію, можна пред’явити військовий квиток, трудову книжку або документи на квартиру чи будинок.

Читайте також: "У тебе є 3 тижні зібрати 5 млн євро" — литовський журналіст про те, як знайшов гроші на "Байрактар" для України

Подати заявки на статус внутрішнього переселенця й на отримання грошей можна й онлайн, в додатку "Дія". Для цього знадобиться картка єПідтримки (на неї будуть перераховувати гроші). Її можна також оформити онлайн. Міністерство радить оновити застосунок, аби працювали всі послуги. Опісля треба обрати послугу "одержання статусу ВПО". Система запитає актуальну адресу та попросить вказати геолокацію, аби її підтвердити.

Чи можуть скасувати виплати

Так, статус ВПО і всі соціальні виплати можна втратити, коли ви їдете з місця тимчасової реєстрації. Неважливо, чи повертаєтесь додому, чи виїжджаєте за кордон, чи в інше безпечне місце. Протягом 10 днів треба повідомити про переїзд: подати нову заяву в орган місцевої влади або заявку через портал "Дія". Якщо ж цього не зробити, виплати скасують, а ті, що встигнете отримати безпідставно, доведеться повернути, кажуть експерти служби "Безоплатної правової допомоги".

Гроші від ООН

Організація Об'єднаних Націй впровадила декілька програм з виплати благодійної допомоги українцям під час війни. Час від часу умови і самі програми змінюються.

Отримати гроші можна лише за однією з програм ООН, бо це один і той самий вид допомоги, який надають різні агенції. І перелік цих агенцій теж може змінюватися.

Агентство ООН у справах біженців

Надає тримісячну допомогу: 2200 гривень на кожного члена родини на місяць. Цю суму відразу за 3 місяці перерахують одному члену сім’ї — або на банківський рахунок, або переказом через відділення "Укрпошти".

Виплати переселенцям: які організації надають допомогу й як отримати гроші
Штабквартира ООН, фото: Associated Press

Претендувати можуть:

  • родини, в яких є лише батько або матір з щонайменше двома дітьми до 18 років або з особами похилого віку (старші за 60 років);
  • люди віком понад 60 років, які є головними в родині (тобто, це сім’ї в яких одна або кілька людей похилого віку з одним чи кількома дітьми віком до 18 років);
  • родини, в яких є люди з особливими потребами;
  • прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу батьків та дітьми, розлученими з батьками (це має бути документально підтверджено).

Кошти можуть отримати люди, які отримали офіційний статус ВПО. Щоб стати учасником програми, треба пройти співбесіду з представниками організації. Агентство у справах біженців створило канал в Телеграмі для подачі заявки. Ще можна зателефонувати за номером 0-800-307-711.

Читайте також: Послиня США з питань глобального кримінального правосуддя — про міжнародний трибунал, геноцид та співпрацю з Україною

Гроші від Всесвітньої продовольчої програми ООН

Всесвітня продовольча програма ООН з початку великої війни також розпочала окрему програму і надає 2220 грн на місяць на одну людину три місяці поспіль. Це спільний проєкт з українським урядом. Отримують ці гроші ті, хто має статус малозабезпечених. Міністерство соцполітики передає дані ООН, тоді організація виплачує допомогу через систему Міжнародних грошових переказів Western Union.

Виплати Норвезької ради у справах біженців (NRC)

Це також програма ООН. Рада може виплачувати три місяці по 2220 гривень для кожного члена родини. Отримати ці гроші можуть українці, які мають офіційний статус переселенців або проживають в регіонах, що постраждали через бої.

Організація приймає заявки через мессенджер WhatsUp. На номер 0 800 609 844 треба надіслати текст "NRC", а потім дотримуватись інструкції. Заявки розглядаються 10 днів, потім повідомляють про результат. Якщо заявку схвалять, гроші надійдуть через місяць.

Допомога Червоного Хреста

Міжнародний Комітет Червоного Хреста та Товариство Червоного Хреста України також виплачують гроші українцям, які проживають в регіонах, найбільше постраждалих від війни. Йдеться про 2500 гривень на одну людину протягом трьох місяців.

Виплати переселенцям: які організації надають допомогу й як отримати гроші
Фото: Суспільне Суми

"Реєструватися для участі в програмі не потрібно. Кошти будуть виділені тим, хто відповідає критеріям, на основі інформації, отриманої Міжнародним Комітетом Червоного Хреста від Міністерства соціальної політики", — повідомляє благодійна організація і просить остерігатися шахраїв: ані Мінсоцполітики, ані Червоний Хрест не будуть у рамках цієї програми реєструвати отримувачів онлайн чи будь-яким іншим способом.

У програму мають потрапити родини з Донецької, Луганської, Запорізької, Житомирської, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей, які були зареєстровані як малозабезпечені. При цьому немає різниці, чи ця сім'я виїхала, чи ні. А про участь повідомляють смс-повідомленнями.

Соціальна виплата від ЮНІСЕФ

Фонд допомагає під час війни українським сім’ям з дітьми. Це родини, які виховують:

  • троє і більше дітей до 18 років;
  • дитину до 18 років з інвалідністю.

"Допомога надається сім’ям незалежно від наявності чи відсутності статусу ВПО, які перебувають у будь-якому регіоні України, але за умови, що вони не отримували грошової допомоги від іншої міжнародної гуманітарної організації з 24 лютого 2022 року", — зазначає фонд.

Читайте також: "Кров, піт та дипломатія": яким був шлях України у кандидати на вступ до ЄС

Можна отримати 2220 гривень на місяць на кожного члена родини, але не більше як на п’ятьох людей. Допомога виплачується на банківський рахунок одразу за три місяці.

Зареєструватись та подати заявку можна на сайті ЮНІСЕФ.

Виплати від Міжнародної організації з міграції (МОМ)

Ця організація також готова виплачувати 2200 гривень на людину протягом трьох місяців. МОМ домовилась із Мінсоцполітики про співпрацю, тож для отримання допомоги людина має зареєструватися як ВПО в органах соціального захисту територіальної громади чи ЦНАПі і подати там заяву. Гроші доступні не у всіх регіонах. Як повідомляв сайт організації, спершу виплати були для переселенців на Закарпатті. Виплати здійснюються через відділення "Укрпошти".

Пріоритет надається вагітним жінкам, самотнім батькам, які виховують дітей, сім'ям з двома дітьми і більше, домогосподарствам, де є люди з інвалідністю, людям похилого віку, старшим за 65 років.

Гроші від криптобіржі Binance

Міністерство цифрової інформації повідомило про допомогу українцям-переселенцям від однієї з найбільших світових криптобірж Binance. Вона виділила 1,2 мільйона доларів на допомогу, планує допомогти 5 тисячам українців і вже виплатила кошти 1713 людям, які вимушено виїхали до країн Євросоюзу. Тепер гроші зможуть отримати ті, хто залишився в Україні. Міністерство зазначає, що пілотний проєкт запустили у Львівській області, і вже 1000 людей отримали виплати.

Виплати переселенцям: які організації надають допомогу й як отримати гроші
Фото: Binance

Подати заявку на фінансування можна за адресою: [email protected] Виплати у розмірі 75 доларів щомісяця протягом трьох місяців будуть надходити на криптогаманець (так, його доведеться відкрити), а потім їх можна вивести на банківську картку.

Європейський суд з прав людини

Українці, який постраждали від російської агресії, можуть подати заяву щодо компенсації матеріальної або моральної шкоди від РФ. Матеріальна залежить від вартості того, що втратили, наприклад, зруйнованої квартири чи авто.

Для цього потрібно подати заяву на сайті Європейського суду з прав людини.

Претендувати на цю компенсацію можна в разі загибелі родича, поранення, полону, катування, зґвалтування, руйнування житла тощо. В електронній формі є повний перелік ситуацій. Потрібно буде додати документи, роздрукувати заяву та надіслати її поштою. Відправлення безкоштовне.

Читайте також: Інвестиція у поразку Росії. Як купити військові облігації і чи можна на них заробити

Заяву можуть розглядати щонайменше рік. Але ймовірність отримання компенсації висока: минулого року ЄСПЛ визнав порушення прав людини у понад 90% справ проти Росії і присудив 12 мільйонів євро компенсації. Приймає рішення суд, а виплачувати гроші має Росія. Як їх отримати, має повідомити Міністерство юстиції України.

У Європейському суді з прав людини зазначають, що кожна заява важлива, бо допомагає не тільки отримати постраждалим компенсацію за завдану шкоду, але й засудити дії агресора та запобігти новим злочинам.

Портал єДопомога

Віднедавна на отримання допомоги від міжнародних організацій можна подати заявку через портал єДопомога. Перевагу тут мають найбільш незахищені верстви населення, що мають соціальні статуси, такі як: людина з інвалідністю, пенсіонер, одинока мати або батько, багатодітна сім’я.

Саме таким чином — через заявки на порталі — міжнародна організація Red Rose CPS отримала перелік 48 270 людей, кожному з яких вирішила платити по 2000 гривень протягом 3 місяців.

Міністерка соцполітики Марина Лабезна підкреслила, що уряд лише проводить верифікацію даних заявника, а рішення, чи надавати допомогу, приймає благодійна організація.

Читайте також

"Росіяни відчували: ми будемо відбиватися до кінця", — останні спогади командира "Карпатської Січі" про оборону Київщини

Як вимушеним переселенцям адаптуватись закордоном і чому корисно плакати — пояснює психолог

"Чому б не допомогти людям, якщо можеш". Київські волонтери розбирають завали у чернігівському селі

Спецпредставник ЄС з прав людини — про Стамбульську конвенцію, злочини Росії та реформи в Україні

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди