Що робити, якщо ти помічаєш свій контент на чужій сторінці, футболці чи із зазначенням чужого авторства? Чи потрібен контент-мейкерам патент або зареєстрована торгова марка? Який закон захищає авторське право митців?
Ці питання Суспільне Культура поставило фотографу, юристу, експерту в царині авторського права, автору проєкту "People who save us" Віталію Митніку та патентній повіреній України, власниці патентної фірми, співвласниці боту PatentBot Наталії Владимировій.

Авторське право вже захищене
Наталія Владимирова розповідає, що у світовій практиці, частиною якої є і Україна, існує презумпція авторства — згідно з нею автор твору є власником усіх прав на нього від того моменту, коли він створив твір.
"З останнього штриху на малюнку, з останньої крапки в тексті, з останнього кадру у відео, як тільки ми нажали кнопочку на фото, – ми автори і власники усіх:
- майнових прав: це право отримувати гроші, використовувати, забороняти використання;
- і немайнових прав: це право бути згаданим автором того чи іншого твору, це право бути автором-анонімом, взяти псевдонім, право слідування за твором. Ці права назавжди залишаються з автором.
Тому, говорить Наталія, коли йдеться про те, як захистити авторське право на свій контент і творчість, треба пам’ятати, що вони захищені за замовчанням.
"Це найперше, про що ми повинні кричати. Тому що дуже часто у суперечках, коли ми (юристи, — ред.) звертаємося як представники, або коли митці звертаються самостійно із захистом своїх прав і просять видалити той чи інший контент, одне з найперших питань, яке слідує за цим від порушника: "А доведіть, що це ваше. А де це написано? А дайте сертифікат. А дайте свідоцтво. А дайте підтверджуючі документи". Таких документів не потрібно".

Віталій Митнік додає, що згідно з Бернською конвенцієюБернська конвенція про охорону літературних і художніх творів підписана 9 вересня 1886 року у Берні є міжнародною угодою щодо авторського права. автор залишається автором постійно, навіть якщо він продав свою роботу: "Навіть у такому випадку його зобов'язані згадувати, власники роботи не мають права вказувати автором когось третього".
Що говорить закон
Усе, що потрібно для захисту своїх авторських прав, є в Конституції України, говорить Віталій Митнік.
"Конституція України — найгеніальніша книга, яка взагалі існує. У цій книзі є три дуже хороші статті, які стосуються саме такого порушення.
Далі йдеться: "Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним". Це така гарна стаття, прямо божественна.
І є 54 стаття цієї ж Конституції: "Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової та технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних та матеріальних інтересів, що виникають у зв'язку з різними видами інтелектуальної діяльності".
І є наступна стаття 68: "Кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не посягати на права та свободи, честь та гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності", — нагадує Митнік.
Практичні поради
З Віталієм Митніком ми поговорили про практичні прийоми захисту різних видів контенту.

- Усім фотографам юрист рекомендує зберігати вихідні файли після зйомок протягом як мінімум кількох років для того, щоб був доказ того, що ця робота була зроблена ними.
- У фотографій та відео є EXIF-файл у сирому вигляді, розповідає Митнік: "Якщо ви знайомі з фотографією, ви знаєте, що файл у готовому вигляді, сформатованому для використання це JPG. І є сирий файл – так званий RAW, де прописаний EXIF-файл. Там може бути вказана камера автора, фотографи зазвичай прописують, що камера належить такій-то людині".

- Текстові твори найкраще засвідчити в "Укрпатенті", говорить Віталій Митнік: "Автор звертається до "Укрпатенту", подає свою працю у відділ авторського права. Протягом місяця або двох йому приходить документ — свідоцтво, що ця праця була зроблена саме цим автором".

- Ілюстраторам експерт радить насамперед зберігати вихідний файл, бо в ньому будуть усі шари, дані з комп'ютера, що це файл саме цієї людини. У тих випадках, де це можливо, ставити свою марку, підпис. Якщо це викладається у соціальних мережах, то в описі вказувати авторство.
- Якщо ж файл уже вкрали і прохання видалити не подіяло, Віталій радить скаржитися у підтримку соцмережі, де зроблена публікація: "Роблю це таким чином: надсилаю скаргу в сам Instagram чи Facebook, вкладаю туди вихідний файл та описую, що це робив я або мій підзахисний. Раніше з цим розбиралися протягом 24 годин, зараз —протягом 72-х". Допис видалять, а сторінку порушника можуть заблокувати. За такою ж схемою працює YouTube, додає Віталій.

Що робити, якщо твір вийшов за межі соціальних мереж — наприклад, хтось намалював ілюстрацію і з нею без відома автора надрукували футболки?
- Віталій Митнік каже, що в такому випадку може бути не лише порушення авторських прав, а й шкода репутації — наприклад, якщо продають неякісну продукцію: "Якщо юрист чи автор розуміється на справі, він спочатку напише лист-претензію до магазину, в якому попросить видалити все й повернути покупцям гроші. Якщо ці люди (ті, що вкрали творчість, — ред.) підуть у контрнаступ — наприклад, почнуть кричати, що вони все взяли з інтернету — то треба скаржитися, видаляти облікові записи порушників і звертатися до суду".
Чи потрібен мені патент
Наталія Владимирова розповідає, що запатентувати свій твір можна, але, наприклад, у випадку цифрових ілюстрацій, які сворюються щодня у великій кількості, на це не вистачить ні часу, ні грошей.
"Є певна процедура патентування. Вона не складна, але її треба пройти — в "Укрпатенті" реєструється авторське право на твір. Це займає близько двох місяців, коштує близько $15. Але якщо врахувати, з якою кількістю створюються, наприклад, арти – жодного часу і навіть жодних грошей навіть не таких великих не вистачить, аби все зареєструвати.
Право просто у нас є і ми маємо право його захищати і відстоювати".

Торговельна марка
А як щодо реєстрації торговельної марки? Віталій Митнік розповідає, що це допомагає вирішувати питання, пов'язані з авторським правом, набагато швидше.
"Наприклад, ви реєструєте свою торговельну марку з якимось словом, робите такий акаунт. Якщо хтось починає використовувати це слово у своїх роботах, у вас більше прав на те, щоб розібратися з цими правопорушниками.
Щодо покарання — є стаття 176 Кримінального кодексу, там (відповідальність, — ред.) до терміну йде, якщо автору заподіяли велику шкоду".

На думку Наталії Владимирової, торговельну марку треба реєструвати тоді, коли ви розумієте, що у вас хобі переростає в бізнес і ваша назва може комусь сподобатися.
"Тому що, якщо ви цього не зробите, це може зробити будь-хто інший. У нас є свобода звернення до Укрпатенту, в патентному праві хто перший, той і правий. Просто хто перший подасть заявку, той і отримає своє свідоцтво на торговельну марку, і, як наслідок може закрити можливість використання цієї торговельної марки іншим людям.
Тому на питання "чи варто реєструвати торговельну марку?", я завжди відповідаю, що варто. І не тільки на свою назву, не тільки на назву вашого бренду, вашої компанії, а також на супутні товари, слогани, які ми випускаємо".
"Патентні війська"
Наталія Владимирова й ілюстраторка Соломія Ковальчук (з якою ми спілкуватися про те, що вона малює під час війни тут) організували ком’юніті, в якому митці й юристи допомагають одне одному відстоювати свої авторські права й розбиратися з порушеннями. Воно називається "Патентні війська" і долучитися до чату може кожен охочий, говорить Наталія.
"У рамках "Патентних військ" я безкоштовно надаю лекції, шаблони звернень, претензій; розповідаю дівчатам і хлопцям, як у тому чи іншому випадку треба себе поводити; де є порушення, де ні; де можна звертатися, а де не можна звертатися. У нас невеличке, на 250 людей, дуже тепле ком’юніті, кожного дня якісь спірні моменти, з якими ми одне одному допомагаємо, підтримуємо".
Потрапити в групу можна, написавши запит Наталії чи Соломії в приватні повідомлення.
Більше про творців контенту
- "Переносячи історію у візуальну мову, ми не даємо їй загубитись, закарбовуємо в пам‘яті". 100 днів війни в ілюстраціях
- Росіяни крадуть меми! Чи це смішно, чи небезпечно — говорять медійники, культурознавці, творці мемів
- "Ніби в суді збираю докази": блогер Віталій Гордієнко про свої дослідження пропаганди в російському кіно
- Чи створені соцмережі для серйозних розмов? Говоримо з популяризаторкою української культури krapka.krapka
- Коти в протигазах і їжаки з мінами. Як зберегти оптимізм, малюючи війну — роздивляємося ілюстрації Ірини Потапенко
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!