Юлія Дукач, кандидатка соціологічних наук і аналітикиня видання Texty.org.ua, прокоментувала для Суспільне Культура пропагандистський кліп "Пливе кача". Його зняв російський державний телеканал RT за мотивами української пісні, відомої як реквієм за загиблими учасниками Революції гідності. Дія відбувається на зруйнованому заводі "Азовсталь" в окупованому Маріуполі.
За словами Юлії Дукач, з точки зору дезінформації кейс із піснею можна назвати дійсно "ефективним" — його обговорюють, дивляться і поширюють:
Аналітикиня зазначила, що таке використання чужого надбання загалом в стилі Росії, оскільки вона – диктатура, що працює за правилами постмодерну.
"Для підкріплення та збереження своєї влади (Росія, - ред.) вимушена постійно маніпулювати смислами. От тільки створювати смисли у неї не надто виходить. Інша справа – спотворювати вже готові (чужі).
Хочете "критичне мислення"? Тримайте фейкові проєкти зі спростування фейків. Хочете "громадянське суспільство"? Ми спустимо згори готові інструкції, як на місцевому рівні продемонструвати підтримку Z-пропаганди. Хочете яскраві тренди в ТікТоці? Просто перекладіть вже готові українські. Хочете бути в курсі світових новин? Ми віддзеркалимо їхню в повістку у вигідній для Росії формі – наприклад, звинуватимо Європу у вивезенні українського зерна", — коментує Дукач.
Саме тому, за її словами, навіть створюючи по-справжньорму вірусні відео, Росія не здатна досягти своїх цілей.
Що відомо
У російському пропагандистському кліпі "Пливе кача", опублікованому на YouTube 9 червня, говориться про те, що Крим – російський, а також що на "Азовсталі" "хоронять демонів". У відео використали кадри про бійців полку "Азов". Разом з прокремлівським воєнкором Акімом Апачовим пісню виконала російська співачка Дарʼя Фрей.
Самі пропагандисти під відео також вказали, що "пісня написана українською мовою, бо ми забираємо її собі. Це наш трофей".
"Пливе кача по Тиси́ні…" — українська лемківська (за іншими даними, закарпатська) тужлива народна пісня. Стала широковідома після її виконання під час реквієму за загиблими учасниками Революції гідності.

Читайте ще про інформаційний фронт війни та роботу пропаганди
- Війна на інформаційному фронті. Чого ми досягли, а в чому наробили помилок – пояснює Юліана Скібіцька
- Чому треба припинити заглядати до рота російським медіаперсонам
- Як розвивалася російська пропаганда
- Конструюючи пам’ять і примирення: як в Україні змінюється сприйняття перемоги у війні
- Як російська культура спонукає вбивати – пояснює Юрій Береза
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!