Залишки снарядів та зруйновані будинки: на Північній Салтівці у Харкові збирають докази російських злочинів

Залишки снарядів та зруйновані будинки: на Північній Салтівці у Харкові збирають докази російських злочинів

Залишки снарядів та зруйновані будинки: на Північній Салтівці у Харкові збирають докази російських злочинів
Суспільне Харків

У Харкові продовжують фіксувати наслідки російських злочинів. 31 травня силовики працювали у будинку на вулиці Дружби Народів, який, за даними прокуратури, обстрілювали 11 разів. Як збирали докази та що непокоїть мешканців будинку?

Північна Салтівка — один з найураженіших російськими обстрілами районів Харкова. Більшість мешканців виїхала, але цього дня біля розбитих будинків людно. Вперше за кілька місяців зустрічаються сусіди. Власники квартир приїхали додому, щоб показати наслідки ударів прокурорам.

На лавці біля будинку правоохоронці збирають дані мешканців: просять показати документи, назвати номер квартири, залишити контакти. Люди розходяться по квартирах: у під'їздах немає світла, води, газу. "Може, ліфт увімкнуть?" — жартує один з чоловіків

Залишки ракети — на експертизу

Група прокурорів починає огляд з верхніх поверхів. Звідти відкривається вид на розбиті мікрорайони Північної Салтівки — обпалені будинки без скла у вікнах. Нагорі знаходять перший доказ — уламок російської ракети.

"Вказану частину ми будемо вилучати, визнавати її речовим доказом, вона буде направлена спочатку на вибухотехнічну експертизу, потім якщо експерти будуть ставити запитання, можливо, ще якусь", — говорить прокурор Олександр Глєбов.

"Чи житиму я тут?"

На прокурорів чекає Лідія Челомбитько із чоловіком. Квартира пенсіонерки на 16 поверсі майже вціліла, але вхідні двері не зачиняються, вибило скло.

"Четвертий місяць маємося. Туди-сюди, ніхто нічого не каже. Може, у школі будемо. Вікна усі вибиті, усе повилітало, скло підмели, забити поки нічим. Подали заявку. Я не кажу, що у нас аж такі пошкодження. Мене хвилює питання загалом: чи буду я тут жити далі?" — каже Лідія.

У розбитих квартирах поверхами нижче побоюються, що конструкція будинку втратила міць, потрібен фаховий огляд, говорить Лариса з квартири на першому поверсі.

"Розумієте, 15 поверхів зверху, щоб ця конструкція не поховала людей", — говорить Лариса.

Чоловік Лариси Олег сумнівається, що будівля підлягає відновленню.

"На перший погляд, стіни повело. Можливо, звісно, це таке уявлення, — продовжує він і показує розірваний вибухом малюнок. — Картина, до речі, куплена у Бєлгороді. Символічно".

Саме з Бєлгорода на Харківщину йдуть російські колони, а обстріли з боку Бєлгорода тривають майже щодня.

Оцінка збитків

Чи підлягає житло відновленню, мають з’ясувати під час експертизи, пояснює прокурор Київського району Едуард Новіков. Скільки часу вона триватиме, йому невідомо.

"По цілому будинку буде призначатися експертиза, де ставитимуть питання. Призначать, можливо, за тиждень-два", — розповідає Новіков.

Тільки в одному будинку на вулиці Дружби Народів цього дня допитали 25 людей. Мешканців мають визнати потерпілими у кримінальній справі про порушення Росією законів та звичаїв війни — таких проваджень в регіоні понад пів сотні. Загалом, за оцінкою прокурора Сергія Шевцова, на збір доказів піде не один місяць. Забезпечити людей тимчасовим житлом, компенсувати збитки — компетенція державної і місцевої влади, пояснює він.

Деякі харків'яни попри небезпеку продовжують жити у підвалах на Північній Салтівці. Так згуртувалися сусіди з кількох квартир у будинку, сусідньому з тим, де 31 травня працюють прокурори. Коли в районі окружної вибухає, одна з жительок підвалу, звертаючись до співмешканців, каже: "Це запрошення на дискотеку. Так що ви не затримуйтеся". Сусіди якраз викликали таксі, щоб виїхати "до міста" — обмитися і випрати речі.

Читайте також

Майбутнє Росії згоріло на Салтівці, — Зеленський звернувся до харків'ян

На початок