Місто Оріхів, що на Запоріжжі, російські окупанти називають "міцним горішком". Попри регулярні обстріли комунальники лагодять пошкодження, волонтери привозять у місто їжу та ліки, а місцеві латають понівечені будинки та доглядають господарство, іноді навіть сусіднє.
Про це Суспільному розповів міський голова Оріхова Анатолій Хворостяний.
За його словами, іноді російські війська гатять по Оріхову кожні дві години. Тож, коли обстріли відбуваються зранку та ввечері, місцеві мешканці уже вважають це відносною тишею.

З району, що постійно потерпає від обстрілів, так званої "сірої зони", місцеві мешканці виїхали, каже Анатолій Хворостяний:
"Туди не можливо вивезти людей, щоб вони хоч щось почали робити. Як тільки приїжджають електрики та починають щось робити, то вони там починають прицільно бити по тому району".

Так, місцеві мешканці намагалися латали вікна плівками та перекривати розбите скло дерев’яними листами. Але 1 травня російські військові поцілили прямо в споруду. Тоді загинуло двоє людей.
"1 травня наші непрохані гості святкують під слоганом "мир, май, труд". Ось вам, будь ласка, російський мир. У цей день тут загинула одна людина одразу похилого віку, другу встигли довезти до операційного столу. Людині був 41 рік, на операційному столі людина і загинула", — розповідає міський голова.

Він зазначає, що після цього випадку люди масово погодилися евакуюватися. Каже, росіяни системно обстрілюють цю зону і досі.
У мирний час Анатолій Хворостяний був вчителем та завучем у гімназії "Сузір'я". Менше ніж рік тому навчальний заклад відремонтували. А 21 травня гімназія зазнала руйнувань від ворожого снаряду.

"Був хол на першому поверсі, на другому класи, також вчительська. А на першому був дуже гарний ботанічний сад. Та було багато рослин — сотні. Так, було дуже красиво…було. Але ще буде", — каже пан Анатолій.
Загалом в Оріхівській громаді російські окупанти пошкодили понад дві сотні будівель. Понад 20 людей загинули. Три села громади перебувають в окупації: Мирне, Копані та Нестерянка.

"Там залишилось не багато людей. Про гуманітарну катастрофу не можу сказати, але я думаю, що там люди сильні й не зізнаються, що там насправді відбувається. А от про свавілля непроханих гостей постійно інформація надходить: мародерство, крадіжки, насилля, там цілий набір", — розповідає Анатолій Хворостяний.

За його словами, Оріхів живе в режимі жорсткої економії пального, адже воно в дефіциті. Пан Анатолій каже, що уникнути гуманітарної кризи в Оріхові допомагають волонтери, представники фондів, а також самі місцеві мешканці. Підкреслює, що згуртованість людей допомагає тримати оптимістичний настрій.
Читайте також: На Запоріжжі чоловік після кожного обстрілу знову і знову лагодить будинок