Що почитати? Василь Шкляр "Троща"

Що почитати? Василь Шкляр "Троща"

Що почитати? Василь Шкляр "Троща"
ФОТО: Суспільне Чернігів

У часи суспільних катаклізмів активізується інтерес до героїчних і трагічних сторінок минувшини, а відповідно, і до художніх творів історичної тематики. Одним із таких творів є роман "Троща" (2017) сучасного українського письменника Василя Шкляра. Саме його рекомендує прочитати докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови і літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік.

Головний герой роману, відбувши 25-річне ув’язнення за участь в УПА, намагається облаштувати своє життя в незнайомому для нього "совєцькому" місті, а ще згадує події 1947 року й подумки продовжує незакінчене тоді розслідування однієї зради. Отже, "Троща" має всі ознаки історичного детективу, проте автор порушує ще й низку морально-етичних питань: чи має злочин термін придатності? Якою має бути реакція на зраду, зважаючи на пройдені роки: пробачення чи помста?

Основний меседж роману – "Зраду можна зрозуміти, але не можна виправдати!!"

Проте Василь Шкляр дуже майстерно, відмовляючись від звинувачень і таврувань, показує всю багатогранність і суперечливість боротьби як зовнішньої, фізичної, видимої, так і внутрішньої, духовної, прихованої, яка відбувалася (та й досі триває) в головах і серцях українців. Письменнику вдалося передати всю складність ситуації, а також описати внутрішній стан людини, що наважилася стати до лав УПА, усі загрози, спокуси й небезпеки, які на неї очікували. Прозаїк актуалізував проблеми життя і смерті, кохання і зради, злочину й кари, життєвого вибору людини в межовій ситуації.

Від роману неможливо відірватися, оскільки Василь Шкляр пише глибоко, емоційно й захопливо. Він спонукає до роздумів про історичну долю українського народу і змушує замислитися про його сучасність і майбутнє. Як завжди, прозаїк відповідально підійшов і до роботи над романом: він опрацював багато історичних джерел, спілкувався з очевидцями, щоб достовірно й атмосферно зобразити епоху й героїв.

Читачів інтригує і назва роману, оскільки "троща" — це не лише очерет, у якому переховувалися бійці УПА, а й руйнування усього – віри, надії, сподівань і навіть людських доль в умовах історичних катаклізмів.

Що почитати? Василь Шкляр "Троща"
Ольга Лілік. ФОТО: фейсбук сторінка Оля Лілік

Сам автор в одному з інтерв’ю зазначав, що роман "Троща" був написаний для того, аби показати світові, що українці не змирилися з режимом і продовжують боротьбу, як і раніше.

"Проте, на мою думку, цей роман не лише розкриває одну з тих сторінок нашої історії, які тривалий час висвітлювалися тенденційно, а й дає змогу провести паралелі з сучасністю й осмислити ситуацію, у якій ми живемо, її історичні передумови й перспективи розвитку подій".

Якщо вам сподобається роман "Троща" й неперевершений мистецький стиль Василя Шкляра, то раджу вам для прочитання його історичні романи "Залишенець. Чорний ворон" і "Маруся".

Читайте також:

Що почитати? Павло Дерев’янко "Аркан вовків"

На початок