"Культ українських героїв формувався тисячоліттями": історик з Тернополя

"Культ українських героїв формувався тисячоліттями": історик з Тернополя

"Культ українських героїв формувався тисячоліттями": історик з Тернополя
Суспільне Тернопіль

Культ українських героїв формувався в суспільстві впродовж тисячоліть. Про це Суспільному розповів історик Іван Янюк.

"Один з давніх прикладів міфічних героїв – це Котигорошко, який боровся проти Змія Горинича, що уособлював зло. І, напевно, якщо брати історичну суть цієї легенди, то цей Змій – тотемний культ кочових народів, які одвічно нападали на українську територію, на наші осілі народи, які просто прагнули мирно вести своє господарство розповів", – розповів історик у програмі "Сьогодні. Головне".

За його словами, в період Київської Русі з’явилися нові герої українці-русини, які боролися проти кочівників.

"Це – княгиня Ольга, її мужній син Святослав Хоробрий, князі Володимир та Ярослав Мудрий. Згодом втіленням героїв стали українські козаки, які, боролися проти московського царства, яке так і залишилося ворогом українського народу. На початку ХХ століття героями стали Січові Стрільці. Їхнім основним гаслом було створення основи майбутньої української армії, основ незалежної української держави. Потім ними стали Української національної революції 1917–1921 років, основою яких і стали стрільці. А також їхні поводирі – командир Галицької армії генерал Мирон Тарнавський, командир української Директорії Симон Петлюра та Євген Коновалець, який створив Організацію Українських Націоналістів, яка потім уже стала однією із основних творців Української Повстанської Армії. Основа УПА, по суті, це – ОУН, яка боролася, як проти нацистських загарбників, так і проти більшовицьких. На початку 90-их років, коли Україна безкровно отримала свою незалежність, багато громадян вважали, що це героїчне минуле й історію потрібно зберегти та оспівати, але все ж залишилося в минулому. Проте, коли Україна по-справжньому вирішила стати незалежною, не лише на папері, українцям знову довелося відстоювати своє право на свободу, самостійне управління вже в сучасній російсько-українській війні".

Історик Іван Янюк каже, герої є основою нації, без них неможлива розбудова української держави.

"При цьому треба відрізняти справжніх героїв від просто популярних політиків. Не обов’язково популярного політика відразу зачисляти до рангу героїв. Емоції свою роль відіграють, тому на деяких етапах піднесення люди можуть занадто ідеалізувати певну особу. Або, навпаки, в моменти спаду цю особу демонізувати. Але для того і є історична наука, щоб з часом розставити усі крапки над "І". Справжні герої попри усі старання ворожої пропаганди залишаються у пам’яті народу назавжди. Прикладом цього є наша історія. Оскільки, впродовж останніх 200 років пам’ять про наших героїв постійно намагалися стерти, але народ все одно її залишив", – розповів Іван Янюк.

Авторка Анжела Шова

Читайте також

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди