Російські окупанти захоплюють культурні артефакти у Запорізькій області

Російські окупанти захоплюють культурні артефакти у Запорізькій області

Російські окупанти захоплюють культурні артефакти у Запорізькій області
Фото: Ельдар Сарахман

Міністерство культури України зафіксувало понад 330 випадків пошкодження окупантами українських об’єктів культурної спадщини. Серед них 8 випадків у Запорізькій області, зокрема у Мелітопольському районі, який тимчасово окупований військами РФ.

Навіщо російські війська захоплюють місцеві культурні цінності, в ефірі програми "Сьогодні. Головне" розповів директор департаменту культури та інформаційної політики ЗОВА Владислав Мороко.

Російські окупанти захоплюють культурні артефакти у Запорізькій області
Владислав Мороко. Фото: Суспільне Запоріжжя

Він зазначив, що захоплення історичних артефактів є частиною інформаційної війни. А також припустив, у разі якщо період окупації затягнеться, росіяни можуть намагатися впроваджувати в захоплених музеях власне трактування української історії.

"Паралельно та поруч з військовими діями відбувається інший фронт, саме фронт в головах, в історії й для того, щоб не залишити жодних підтверджень існування українського народу, української історії окремої, яка відрізняється, яка і створила свого часу цю російську державу. Тобто треба знищити музеї. І відповідно там, де вони можуть добратися, вони знищують", — каже Владислав Мороко.

Російські військові зазіхнули, зокрема на історико-археологічний заповідник "Кам'яна могила". Адже він має відношення до історії української державності, а також до історії розвитку світової цивілізації, пояснює Владислав Мороко. Він нагадує, що за "лекалами" радянської та російської історії, територію Запорізької області називали "дике поле". Автори цієї назви акцентували на тому, що на цій території ніби-то нічого не було. Проте, збережені скіфські кургани та скіфська спадщина, що зберігається у Мелітопольському та Запорізькому музеях, є підтвердженням існування давньої розвинутої цивілізації.

Російські окупанти захоплюють культурні артефакти у Запорізькій області
Кам'яна могила. Фото: Ельдар Сарахман

У квітні колаборанти росіян на Мелітопольщині повідомили, що дороги та під'їзд до Кам'яної могили заміновано.

"Вони дуже бояться нашого розголосу. Після того, коли ми розповідали, журналісти проінформували, вони по своїм пропагандистським каналам побігли та показали, що музей працює та можна сюди приїжджати. Але хто поїде зараз в музей? Коли там, по-перше, заміновані під’їзди до нього, по-друге, там є окупанти. Не зрозуміло, що в них в голові й чим це закінчиться. І жоден з таких об’єктів, він не застрахований якщо почнеться обстріл, то воно прилетить всюди", — розповідає Владислав Мороко.

Він також додає, що навіть у випадку бойових дій біля Кам'яної могили, пам'ятка не буде знищена, адже вона складається із кам'яних брил та піщаних насипів і має витримати атаки.

"Більше мене хвилюють пам’ятки, які є пам’ятки архітектури, які є кургани, які, власне кажучи, використовуються як фортифікаційні споруди. Для того, щоб зафіксувати, що курган пошкоджений треба вийти інспекторам в поле. Ми не маємо такої можливості, ми не можемо наражати на небезпеку. Маємо надію, що мінімальні втрати й дай боже, щоб взагалі їх не було", — наголошує голова департаменту культури.

Він додає, що місцеві мешканці, які мають можливість без ризику для себе фіксувати завдану пам'яткам шкоду, можуть надсилати докази до ЗОВА або безпосередньо до Департаменту культури.

Російські окупанти захоплюють культурні артефакти у Запорізькій області
Запорізький обласний краєзнавчий музей.

Щодо роботи запорізьких музеїв, Владислав Мороко, зазначає що наразі вони ведуть наукову діяльність: працюють із наявними фондами та розробляють нові зали та екскурсії.

"Зрозуміло, що переосмислення відбувається тих експозицій, які були побудовані. На прикладі нашого Запорізького обласного краєзнавчого музею, в музеях треба зробити оновлення. Тому що зал "ВОВ", переназвали "Другої Світової", але, все одно написаний за лекалами радянської пропаганди. Будемо його перероблювати: продовжувати тяглість нашої героїчної армії, показувати її історію, показувати історію перемог українського народу за всі тисячоліття", — каже Владислав Мороко.

Читайте також: Де наразі перебуває скіфське золото, яке росіяни викрали із Мелітопольського музею

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок