Чи можуть коти переносити коронавірус? Відповідають ветеринари

Чи можуть коти переносити коронавірус? Відповідають ветеринари

Чи можуть коти переносити коронавірус? Відповідають ветеринари

Багатьох турбує питання можливості передачі коронавірусу від домашніх тварин до людини і навпаки. Наразі у світі відомо про три підтверджених випадки зараження тварин — двох собак у Китаї і кішки в Бельгії. Однак українські ветеринари звертають увагу на те, що тварини мають власний різновид коронавірусу, який не передається людині і який могли переплутати із COVID-19 під час діагностики. Про те, чим відрізняються віруси, яка симптоматика у тваринного коронавірусу та чи варто хвилюватися за себе й домашніх улюбленців, Суспільному розповіли ветеринари.

Чи буває коронавірус у котів

"У котів теж є свій коронавірус, як і у собак, але він ніяк не пов'язаний із людським, що зараз поширюється світом. Отже, небезпеки для котів від людей і, навпаки, людям від котів, немає", — стверджує ветеринар Владислав Редько.

Він пояснив, що тип коронавірусу, який розповсюджений зараз, за класифікацією належить до людських.

"У котів є коронавірус, у собак є коронавірус, це все загальна назва сімейства коронавірусів. Але у них є низка інших підтипів, груп тощо. Він не спричиняє захворювання, яке зараз поширене у світі. Коти в цьому плані вважаються безпечними тваринами, як і собаки. У них своє захворювання під цією загальною назвою, оскільки це рід коронавірусів (коронарізновидів)", — каже фахівець.

Водночас до людей цей коронавірус жодного стосунку не має і вважається виключно котячим альфа-коронавірусом, зовсім іншим за специфікою.

Редько пояснив, що наразі у ветеринарів немає підтвердження, що коти можуть переносити коронавірус. За наявною інформацією, тварини не несуть небезпеку.

"Те, що вірус може передаватися до тварин і навпаки — непідтверджена і сумнівна інформація. Той коронавірус, з яким зараз дуже часто плутають, саме котячий. У теорії, тварини можуть переносити його у випадку, якщо хвора людина контактувала з твариною, як з будь-яким іншим предметом побуту, і, наприклад, чхнула на неї, а інша людина помацала це місце. Це елементарний шлях передачі. Але напряму ці віруси не пов'язані", — каже ветеринар.

З ним погоджується ветеринарка Ольга Притикіна, яка акцентує на тому, що підтверджених даних щодо передачі вірусу від хатніх улюбленців немає.

"У тварин є свій коронавірус, у собак і котів, він не має стосунку до того, який поширюється зараз. Нормальних даних про те, чи переносять тварини, чи могли ним захворіти, немає. Теоретично є деякі дані про те, що коти мають рецептори, які реагують на РНК-вірус. Вони, можливо, будуть його переносити, якщо контактуватимуть з людиною, яка його активно виділяє, але це не підтверджені факти. Загалом вони ним не хворіють, не переносять", — пояснила Притикіна.

Які симптоми котячого коронавірусу

Владислав Редько також звертає увагу на різну симтоматику котячого альфа-коронавірусу і коронавірусу людини COVID-19.

"У людини вірус уражає верхні дихальні шляхи. У тварин цей вірус уражає шлунково-кишковий тракт, у них можуть бути розлади, вкрай рідко — блювота. Але частіше за все хвороба минає безсимптомно. У більшості тварин є антитіла, імунітет до коронавірусу, бо вони колись з ним контактували, у якійсь формі перехворіли, і все", — каже фахівець.

Редько наголошує, що у тварин дослідження проводять саме на котячий альфа-коронавірус.

"Може, за якоюсь специфікою білків він і схожий, але невідомо, що за аналізи робили у Бельгії. В Україні часто проводять тести котам і часто вони позитивні, але це нічого не означає. Котячий і людський віруси не взаємопов'язані. З якоїсь причини знайшли у тварини, але я маю сумніви, що коти є прямими переносниками", — підкреслив Редько.

Ветеринар зазначив, що котячим коронавірусом перехворіли або колись контактували з ним, по суті, 80% вуличних котів, і особливої небезпеки для них він не несе, крім того, що може мутувати і спричинити вірусний перитоніт, який теж є суто котячою хворобою.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди