Пам’ятник Гоголю у Ніжині. Коли та як з'явився

Пам’ятник Гоголю у Ніжині. Коли та як з'явився

Пам’ятник Гоголю у Ніжині. Коли та як з'явився ФОТО: google.com

Його обклали мішками з піском, щоб зберегти від руйнувань під час наступу російських військ на Чернігівщину. Пам’ятник письменнику Миколі Гоголю у Ніжині відкрили 4 вересня 1881 року. І він став першим у світі. У Ніжині цей пам’ятник найстарший зі збережених до сьогоднішніх днів. Далі розкажемо його історію.

Пам’ятник Гоголю у Ніжині. Коли та як з'явивсяФОТО: google.com

Пам’ятник Гоголю у Ніжині

Все почалося зі створення у центрі Ніжина перед Миколаївським собором першого громадського скверу. У середині 19 століття у центрі міста пустувала частина центральної вулиці. Колись тут відбувалися велелюдні ніжинські ярмарки, але часи змінилися, і велика торгівля пішла з Ніжина. Виникла потреба благоустрою для колишнього торгового майдану. Громадський діяч Василь Тарновський молодший запропонував створити там сквер. Тарновського пов’язували з Ніжином тісні бізнесові та політичні стосунки, він же надав гроші на саджанці дерев для скверу. Згодом з'явилася ініціатива встановити пам'ятник Миколі Гоголю. Він навчався у Ніжинській гімназії вищих наук на початку 19 століття і досі є одним із найвідоміших випускників ніжинського вищої школи. Сьогодні у Ніжині збереглося багато місць, які пов'язані із перебуванням тут молодого Гоголя.

Ранок на UA: Чернігів стежками Миколи Гоголя:

Університет носить почесне ім'я Гоголя, центральна вулиця старого міста теж названа на його честь.

У 1880 році створили комітет і почали збирати гроші на пам'ятник Миколі Гоголю, але попередньо слід було отримати дозвіл від Міністерства внутрішніх справ Російської імперії. У цій справі допомогли Василь Тарновський та Василь Кочубей. Коли гроші зібрали, проект пам'ятника замовили у скульптора-академіка Пармена Забіли. Автор був тісно пов'язаний із Чернігівщиною, адже був представником відомого козацького роду із Борзни.

Пам’ятник Гоголю у Ніжині. Коли та як з'явивсяФОТО: google.com

Скульптор Пармен Забіла

Таким чином, навколо ідеї створення пам'ятника Гоголю у Ніжині об’єдналося багато представників української інтелігенції другої половини 19 століття. Офіційне відкриття пам'ятника відбулося 4 вересня 1881 року. Тоді ж перейменували вулицю Московську на Гоголівську.

Пам’ятник Гоголю у Ніжині. Коли та як з'явивсяФОТО: google.com

Офіційне відкриття пам'ятника, 4 вересня 1881 року

Вже майже півтора століття стоїть пам'ятник Гоголю у Ніжині, він пережив буревії Української революції та лихоліття Другої світової війни, а для того, щоб захистити найстарший пам'ятник Гоголю у світі від російських снарядів, довелося обкласти його мішками із піском.

Також слухайте про студентські роки Гоголя у Ніжинській гімназії вищих наук:

Про Гоголя і ніжинські легенди:

Читайте також:

У Ніжині знімають заборону на продаж алкоголю

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди