У доробку миколаївського різьбаря Михайла Карабутова біля тисячі різьблених яєць, цією технікою майстер зацікавився у 2013 році. Після вторгнення РФ чоловік став на захист України, але встигає продовжувати мистецьку діяльність.
Про свою творчість майстер-різьбяр Михайло Карабутов розповів кореспондентам Суспільного.
"Сьогодні Великдень не викликає в мене того піднесення, яке відчував у мирному житті. Тоді напередодні свята були виставки, майстер-класи, творчість вдень і вночі, а зараз для мене немає нічого більш важливого, ніж захист моєї країни", — говорить Михайло Карабутов.
Майстер розповідає, військові будні далекі від творчості, але й тут продовжує малювати.
"Побратими привозять олівці, альбоми, і я малюю для них портрети, карикатури, а ось займатися різьбленням по яєчній шкаралупі, чого так прагне душа, не ті умови. Це дуже витончена робота і потребує максимальної концентрації, а я на війні й маю думати насамперед, як виконати бойове завдання", — каже Михайло Карабутов.

Роботи Михайла Карабутова
Різьбленням яєць зацікавився ще у 2013 році. Тоді знайомий ювелір Олександр Пузіков показав йому фотографії таких виробів і розповів, що в країнах Сходу — це дуже популярна техніка.
"Спочатку я наготовив яєчні шкаралупи, деякі яйця просто випивав, в деяких видавлював повітрям через отвір жовток і білок, особливо гусячі, качині. Перші спроби були невдалими, кілька рухів інструментом, і заготовки тріскались. Я вирішив, що це не моє і відклав заготовки. Вони пролежали кілька місяців, я спробував знову, і зрозумів, що все виходить. Виявляється заготовки спочатку треба було висушити, а не на сирій шкаралупі пробувати. Звичайно, візерунки на першому яйці були дуже простими, якісь геометричні фігури, тематики особливої не було, але вийшло гарно. Я взявся за друге і вже не міг зупинитися", — розповідає різьбяр.

Виріб майстра
Зі слів Михайла Карабутова, вчителів у нього не було, навчався самостійно. Каже, експериментально вираховував правильну пропорцію розчину для видалення внутрішньої плівки зі шкаралупи яйця, що дуже важливо для якісної заготовки. Страусині, наприклад, треба взагалі виварювати в цьому розчині.
"Найбільше мені подобається трипільський орнамент, часто використовую як основу, додаючи щось від себе. Мені так цікавіше, коли щось вигадуєш. Вхожу у своєрідний транс, доки не закінчу роботу, не відчуваю навіть дихання, це неймовірне відчуття", — говорить Михайло Карабутов.

Майстер опанував техніку різьби на яєчній шкаралупі
У 2015 році майстра прийняли до Всесвітньої асоціації майстрів з різьблення по яєчній шкаралупі, а також до творчого об'єднання "Прибужжя".
Михайло Карабутов володіє різними техніками, з дитинства захопився випалюванням по дереву.
"Паралельно працюю в різних техніках, бо потрібна постійна практика, так би мовити, набити руку. Я люблю всі техніки, отримую задоволення. Хоча яйця особлива техніка, тут зібраність і максимальна концентрація на роботі. Якось Олександра Склярова запросила попрацювати з людьми з інвалідністю, організували для них майстер-класи", — каже Михайло Карабутов.

Вироби Михайла Карабутова
Також майстер опанував техніку дряпанки на шкаралупі.
"Пофарбував яйця в цибулевому лушпинні й видряпуй будь-який малюнок. Згодом я почав поєднувати ці дві техніки, різьблення і дряпанку. Такого мало хто робить. Різьблення – це більше східна культура, дряпанка – європейська. Я керуюсь більше інтуїцією", — розповідає різьбяр.

Робота Михайла Карабутова
Михайло Карабутов вирішив вступити на заочну форму факультету декоративно-прикладного мистецтва Миколаївського коледжу культури, але навчання довелося тимчасово відкласти через вторгнення РФ.
"Війна закінчиться і я знову буду радувати людей своїми роботами. Побратими вже замовили різьблені вироби, я обіцяв зробити кожному…після перемоги. Тоді ж буде і персональна виставка", — додає Михайло Карабутов.
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.