"Україна стоїть на захисті миру". Збірна України виступає на Іграх Нескорених із особливою місією

"Україна стоїть на захисті миру". Збірна України виступає на Іграх Нескорених із особливою місією

Ексклюзивно
"Україна стоїть на захисті миру". Збірна України виступає на Іграх Нескорених із особливою місією
Invictus Games: Team Ukraine

Із зони активних бойових дій українці вирушили захищати державу на інших фронтах - спортивному, дипломатичному та інформаційному.

Оксана Горбач - національна координаторка Ігор Нескорених в Україні. Кількома тижнями раніше вона служила в лавах Збройних сил України, як і низка інших учасників української збірної Invictus. Однак наразі вона разом із 19-ма спортсменами-захисниками з України перебуває в нідерландській Гаазі, де з 16 до 22 квітня проходять п'яті в історії Ігри Нескорених.

У перший день змагань Україна виграла чотири нагороди, серед яких - одне "золото".

За словами Оксани в інтерв'ю Суспільне Спорт, під час повномасштабної війни було майже неможливо зібрати команду навіть на онлайн-дзвінок, уже не кажучи про повноцінні тренування. Зрештою, за кілька зустрічей онлайн українська збірна Invictus прийняла рішення взяти участь у прийдешніх змаганнях і вирушити до Гааги зі спеціальною місією.

"Звичайно, що були думки відмовитись від виступу, адже в Україні йде повномасштабна війна. Кожна людина, яка воює, розуміє свою роль та завдання. Мова йде про виживання цілої нації. Тому безперечно такі думки були, як і вагання. Нелегко було ці всі питання навіть обговорювати, оскільки вже за перші три тижні ми втратили учасників нашої сім’ї Нескорених. Дуже тяжко їхати з місць, де загинули твої побратими та посестри.

Головний аргумент за участь - це те, що Україна не знаходиться і не може собі дозволити знаходитись в ізоляції, не може дозволити собі не говорити про те, що відбувається на її території, не може собі дозволити не отримувати допомогу з боку Європи, США, Канади, Австралії, Нової Зеландії та інших великих країн світу. Це стосується не лише гуманітарної, а й воєнної, фінансової допомоги, санкцій. Ми знаходимось у стані, що можна назвати «гібридною війною». На жаль, вона не тільки на полі бою, а й в інформаційній та дипломатичній сферах", - зазначила Оксана під час інтерв'ю з Суспільне Спорт.

Національна координаторка Ігор Нескорених в Україні розповіла, що загалом дорога до Гааги зайняла близько 40 годин, доволі непросто було її перенести учасникам команди, що пересувались на інвалідних візках. Оксана Горбач також зауважила, що деяких членів команди довелось витягувати з зони активних бойових дій. Зокрема, Іван Лупеха виїжджав із Сєвєродонецька, дехто - із Північного напрямку, Чернігівщини та Київщини.

"Справа в тому, що фронтів дуже багато - і на Півночі, і на Сході, і на Півдні. Багато залежить від командування безпосередньо частини, де служить учасник збірної. Але, у принципі, з усіма вдалось успішно провести перемовини щодо згоди [на від'їзд] з боку командування. Якщо говорити про зони активних бойових дій, то так, у нас було кілька учасників, інформацію про участь яких ми не могли отримати до останньої хвилини", - підкреслила координаторка.

До Нідерландів із українським представництвом повинні були вирушити ще двоє членів збірної - Юлія Паєвська (позивний Тайра), а також Дмитро Сидорук. Дмитро мав би їхати до Гааги як тренер зі стрільби з лука, однак він загинув 5 квітня, захищаючи Україну.

Юлія Паєвська
Юлія Паєвська. Російські війська у Маріуполі взяли в заручники волонтерку Юлію Паєвську

Тайра, своєю чергою, мала б виступали в стрільбі з лука та в плаванні. Вона була єдиною спортсменкою в збірній, однак у березні потрапила в полон до російських військових. Юлія працювала парамедиком у Маріуполі, намагалась вивозити з блокадного міста постраждалих жителів, зокрема, дітей. Наразі про її стан нічого невідомо. Наприкінці березня Тайра з'явилась у сюжеті російського телеканалу НТВ, де її назвали "учасницею батальону "Азов", хоча в Маріуполі вона працювала як волонтерка-парамедик і не перебувала на військовій службі.

"У нас є конкретні завдання, у тому числі по Тайрі, яку тримають у полоні. Її донька Аня зараз разом із нами, вона залучається на всі заходи. Зазвичай у церемонії відкриття Ігор Нескорених беруть участь лише члени команди, але ми наполягли на тому, аби Аня теж була з нами, адже це важливо для нас як для збірної. Ми хочемо, аби міжнародна спільнота висловила свою думку щодо визволення Тайри. Написала листи до російського посольства чи напряму до президента, щоб міжнародна спільнота вплинула на те, як до цього питання ставляться в РФ. Ми сподіваємось, що зможемо гарантувати хоча б фізичну безпеку Тайри. Звичайно, що ми хочемо її визволити", - наголосила Оксана.

Під час спілкування з Суспільне Спорт Оксана Горбач зауважила, що зараз спортивна складова змагань для української команди відійшла на другий план. Увесь фокус тримається на інформаційній і дипломатичній сферах. Зокрема, координаторка підкреслила, що українські спортсмени на Іграх Нескорених мають розповідати правду про війну в Україні, аби боротись із фейками, які продукують російські ЗМІ.

"Коли були визволені Буча, Ірпінь, північні частини Київщини, було дуже багато фейків, брехні, що «насправді» це актори лежали на світлинах і відео, що українці самі розбомбили свої міста. Це на здорову голову не налазить. Попри це, міжнародні організації реагували [на них], говорили, що надішлють [до України] слідчих, аби розібратись у цьому питанні. Це свідчить про те, що ми живемо у світі, у якому, здавалося б, найдурніша та найнеймовірніша брехня може зачепитись і стати інструментом боротьби. Ми теж повинні брати участь у цьому протистоянні. Якщо ми не будемо говорити про себе, то про нас говоритимуть інші, і ми не зможемо контролювати цей процес.

Наше завдання - це боротьба в дипломатичній сфері та в інформаційному полі. По-перше, інформаційно підтримати Україну, розказувати про те, що відбувається в Україні з власного досвіду. По-друге, це боротьба в дипломатичній площині. Ми за один день використовуємо обсяг боєприпасів, який нам надають на тиждень. Відповідно нам потрібно постійно розмовляти з іншими країнами про продовження підтримки, про продовження допомоги - воєнної, гуманітарної, фінансової, посилення санкцій", - зазначила представниця української команди Invictus.

За словами Оксани Горбач, наразі увага ЗМІ до української команди дуже висока. Українців підтримують як на спортивних аренах, так і поза ними, висловлюють повагу. Зокрема, підтримку України продемонстрували принц Гаррі та його дружина Меган Маркл.

Читайте також: "Ви тут, щоб розповісти свою правду – єдину правду". Принц Гаррі – до України на Іграх нескорених

При цьому і самі українці користуються такою зацікавленістю ЗМІ та намагаються на кожному заході за своєї участі приносити інформаційні матеріали - про загибель Дмитра Сидорука, Тайру, що перебуває в полоні російських військових, загалом про війну в Україні. Навіть під час церемонії відкриття збірна України влаштувала акцію - залишила два вільні місця на трибуні, де сиділи команди-учасниці та інші глядачі. Саме ці два порожні місця символізували учасників, які не змогли приїхати з української командою до Гааги, та втрати України через напад Росії. Також українська команда планує вирушити до Міжнародного суду в Гаазі з плакатами загиблих членів сім'ї Invictus в Україні та полоненої Тайри.

"Ми приїхали з месенджем, що Україна зараз стоїть на захисті миру у всій Європи і світу. Україна - це сильна, горда країна, яка виконує свій обов’язок, захищає свої кордони та народ. Ми приїхали з бойового поля, а зараз продовжуємо захищати нашу державу на спортивному, дипломатичному, інформаційному; отримуємо для неї [держави] підтримку та допомогу. Ми будемо продовжувати це робити, воювати на цих полях і будемо на них перемагати.

На всі заходи, у яких ми беремо участь, ми беремо з собою інформаційні матеріали про Тайру, про Діму Сидорука. Щоб люди бачили реальні втрати в збірних. При цьому ці члени команди відсутні через події, які не мали б відбутись. Це неспровокована війна, і те, що ми зараз у ній знаходимось, - це просто історичний казус. У якийсь момент історики зможуть це пояснити, як це так сталось, як бути з тим, що це відбулось у 21 сторіччі. Маю на увазі те, що Російська Федерація обрала шлях вбивства замість шляху розвитку, інновацій, прогресу, освіти", - заявила Оксана Горбач.

Українська команда на відкритті Ігор Нескорених з фото Дмитра Сидорука, фото - Getty Images
Українська команда на відкритті Ігор Нескорених з фото Дмитра Сидорука, фото - Getty Images. Getty Images

Також національна координаторка Ігор Нескорених в Україні зазначила, що, попри всі складнощі, дух українських спортсменів на високому рівні. Українські атлети не мали тренувальної практики перед виступом в Гаазі, адже несли військову службу та перебували в зоні активних бойових дій. Однак Оксана Горбач не сумнівається, що українцям вдасться показати хороші результати на Іграх Нескорених.

"Вони готувались три роки. Ви можете це уявити? Усі ці роки вони дуже старались і тренувались. На жаль, останні місяці це не вдавалось із більше ніж об’єктивних причин. Але все одно вони класно виступлять, я впевнена в цьому. Справа навіть не в медалях, а в тому, що вони викладуться на 100%. Я думаю, сам факт, що вони тут є і виступають - це вже перемога. А якщо ще будуть медалі, ми будемо дуже-дуже раді.

Але, у першу чергу, наші очікування пов'язані з тим, що вони візьмуть участь у дуже крутому міжнародному проєкті, де змагатимуться 20 націй світу. Щоб вони показали всім усім, якою є Україна. Показали, що Україна - це сильна та горда нація, що бореться за себе, за світ, за мир у Європі, і їй потрібна зараз підтримка.

Авжеж, учасникам важко дається перехід із воєнного часу в мирний. Це складно, коли витягують із боїв, де сирени, де бомби, де гради, у місто, де цвітуть сакури, де купа людей на вулиці, а в небі літають мирні літаки. Видно, що учасники фізично наче тут, але думками - там. Це нормальна реакція на вихід із бойових дій. Насправді на це йдуть роки, а ми тут лише кілька днів. Але я впевнена, що підтримка, яку ми бачимо з боку країн Invictus, доброта, людяність, увага та повага - це все зробить свою позитивну справу. Думаю, що емоційно учасникам збірної стане дещо легше впродовж тижня", - зазначила представниця української команди.

Що відомо

  • Ігри нескорених було започатковано в 2014 році у Великій Британії. Засновником став принц Гаррі, а перші Ігри відбулися в Лондоні. У змаганнях беруть участь спортсмени-військові та ветерани, що отримали поранення, травми й інвалідність під час бойових дій.
  • Збірна України дебютувала на Іграх у 2017 році, що проходили в канадському Торонто. Тоді команда завоювала 14 медалей, а на минулих у Сіднеї - 20.
  • На Іграх у 2022 році Україна представлена 19 спортсменами-захисниками. Загалом у Гаазі змагатимуться 20 націй світу.
  • У перший день змагань українські атлети здобули одразу три медалі - "золото", "срібло" та "бронзу" в легкоатлетичних дисциплінах.
  • За словами національна координаторка Ігор Нескорених в Україні Оксани Горбач, після завершення Ігор Нескорених більшість членів збірної України повернуться на фронт, аби нести військову службу.
Читайте також: Збірна України завоювала три медалі в перший день Ігор нескорених: усі медалісти
Категорії
ФутболЛегка атлетикаУсик - Джошуа 2Збірна України з футболуЧС-2022 з футболуСанкції проти РосіїБіатлонТенісКомандні види спортуБоксГімнастикаФехтуванняПаралімпійський спортФормула-1Українці за кордономВодні види спортуФутзалБаскетболХокейЗимовий спортВелоспортКіберспортШахиБіатлон: відео гонокОлімпіада-2022Дзюдо