Як не стати жертвою торгівлі людьми. Правила під час перетину кордону від миколаївської фахівчині

Як не стати жертвою торгівлі людьми. Правила під час перетину кордону від миколаївської фахівчині

Як не стати жертвою торгівлі людьми. Правила під час перетину кордону від миколаївської фахівчині Фото: УНІАН

Під час воєнного стану в Україні щодня збільшується кількість українців, які перетинають кордон. За даними агенції ООН, понад 6 мільйонів українців є внутрішньо переміщеними особами, ще понад 3,2 мільйона виїхали за межі країни. Під час перетину кордону треба пам'ятати, що кожен може стати жертвою торгівлі людьми.

Про основні правила безпеки кореспондентам Суспільного розповіла директорка департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної військової адміністрації Оксана Єльчієва

Безпека документів

Зі слів Оксани Єльчієвої, найбільш вразливими категоріями є жінки, жінки з дітьми, люди з інвалідністю, люди, які потребують постійного стороннього догляду. Під час пригніченого емоційного стану вони можуть потрапити в таку ситуацію, що не зможуть себе захистити.

"Є відповідні правила безпеки, яких необхідно дотримуватися, щоб захистити себе, свою родину, своїх дітей. В першу чергу, це безпека документів, одне з базових правил безпеки. В будь-якому випадку ви не повинні віддавати свій паспорт, документи, що посвідчують особистість дитини, інші ваші документи будь-кому", — говорить Оксана Єльчієва.

Фахівчиня розповідає, пред'являти документи ви можете тільки офіційним особам під час перетину кордону або під час реєстрації у відповідній країні.

"Обов'язково перед виїздом за кордон сфотографуйте свої документи, зробіть копії, візьміть їх із собою, а також залиште копії близьким, рідним, друзям, які залишаються на території України. Також пам'ятайте про те, якщо ви загубили свій паспорт або відібрала третя особа, це не позбавляє вас права звернутися до офіційного посольства України на території тієї країни, де ви зараз перебуваєте, ви маєте право на захист цих офіційних представництв", — каже Оксана Єльчієва.

Безпека вашого пересування

Коли приїжджаєте у відповідну країну, ви маєте зареєструватися, як внутрішньо переміщена особа, або на тимчасове проживання, що дає можливість офіційним органам країни знати про ваше перебування.

"Одним з правил безпеки є безпека вашого пересування. У будь-якому випадку не сідайте в автомобіль до незнайомих людей. Сфотографуйте номери транспортного засобу і передайте його рідним, друзям, щоб в разі небезпеки можна було вас знайти й допомогти", — розповідає фахівчиня.

Оксана Єльчієва радить, перед перетином кордону дізнатися номери телефонів гарячих ліній громадських організацій, що надають допомогу особам, які постраждали від торгівлі людьми, насильства.

Безпека спілкування

Ніколи не віддавайте свій мобільний телефон або інші засоби зв'язку незнайомим людям.

"Домовтеся зі своїми близькими, друзями про кодове слово, яке в разі небезпеки можете сказати й вони зрозуміють, що ви потребуєте допомоги. Щодня інформуйте близьких про місце вашого перебування. Скиньте геолокацію людям, яким довіряєте, щоб чітко розуміти, де ви перебуваєте щодня і в конкретний момент", — говорить Оксана Єльчієва.

Завантажте словник, довідник мови, якою користуються в тій країні, куди ви приїхали, щоб розуміти іноземців, які до вас звертаються і в разі потреби звертатися до служб екстреної допомоги.

Безпека фінансів

Оксана Єльчієва радить не дозволяти іншим оплачувати ті послуги, що вам надаються, а робити це самостійно.

"Оформлюйте фінансові документи самостійно, сплачуйте відповідні послуги самостійно, щоб не було можливості втягнути вас в боргову залежність", — додає фахівчиня.

Безпека працевлаштування

Ви маєте підписати трудовий договір або контракт, якщо влаштовуєтеся на роботу.

"Ви маєте розуміти кожен пункт цього контракту, кожне його слово. У разі, якщо ви не розумієте його, маєте обов'язково перепитати свого роботодавця, звернутися по допомогу до перекладача за такої можливості. Якщо такої можливості немає, скористайтеся онлайн перекладачем у мобільному застосунку. Також зверніться до посольства України, зареєструйте місце свого проживання, місцеперебування. І, звичайно, заздалегідь дізнайтеся про законодавство тієї країни", — каже Оксана Єльчієва.

Читайте також: "Люди з інвалідністю. Як допомагають у Миколаєві"

Сигнали, що свідчать про вашу небезпеку

 1. У вас відібрали паспорт, офіційні документи або документи вашої дитини.
 2. Відібрали мобільний телефон, засоби зв'язку і ви не можете зв'язатися зі своїми рідними, друзями, знайомими.
 3. Вам відмовляють у наданні екстреної медичної допомоги або вашій дитині, обмежують сон, відпочинок, харчування.
 4. Якщо вас примушують працювати у закритих приміщеннях і не дозволяють вільно пересуватися, виїжджати за межі населеного пункту, де проживаєте.
 5. Якщо запропонували високу заробітну плату і договір складено незрозумілою вам мовою, ви не розумієте пункти трудового договору, який підписуєте.
 6. Якщо вас примушують виконувати роботу, надавати послуги, зокрема, сексуальні, без вашої згоди, із застосуванням фізичного насильства, психологічного тиску або маніпуляцій.
 7. Якщо вам пропонують фінансову допомогу чи втягують вас у борги.

Куди звертатися

 1. Звернутися до офіційного посольства України на території відповідної країни. Якщо немає такої можливості, то звернутися до неурядових організацій, що допомагають постраждалим від торгівлі людьми.
 2. Звернутися за телефоном національних гарячих ліній, які працюють за межами України. Номер національної Гарячої лінії з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей: 1547.
 3. Звернутися за номером екстреної допомоги в ЄС: 112.
 4. Звернутися на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів – 527 чи на сайт організації, зателефонувати можуть ваші рідні за номером 0800 505501.
 5. Подивитися контакти неурядових організацій, що працюють на території інших країн на сайті.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди