«Хочеться вже додому»: історія полтавки, яка через війну виїхала до Німеччини

«Хочеться вже додому»: історія полтавки, яка через війну виїхала до Німеччини

«Хочеться вже додому»: історія полтавки, яка через війну виїхала до Німеччини
Фото: Марина Булана

Полтавка Марина Булана у день, коли почалося повномасштабне російське вторгнення, разом з двома доньками виїхала за кордон. Вона розповіла Суспільному, як облаштувалися та як їх зустрічали іноземці.

«Хочеться вже додому»: історія полтавки, яка через війну виїхала до Німеччини
Порубне. Кордон з Румунією. У наметах біженці отримують речі першої необхідності. Фото: Марина Булана

Марина разом із двома доньками та чоловіком мешкає у передмісті Полтави. Коли розпочався новий етап війни, вранці 24 лютого вона отримала дзвінок від сестри, яка проживає у Німеччині.

«Сестра сказала терміново збирати усі речі, брати дітей, маму і їхати до них. Ми ще день довго думали, а вже під вечір стало страшно по-справжньому. Над будинком почали літати винищувачі. І я подумала, що можна поїхати до сестри на тиждень-два»

Марина говорить: маму їхати не вмовили, тому чоловік відвіз до кордону лише її з дітьми. Дорога була складною і виснажливою, до Чернівців добирались понад півтори доби, каже полтавка.

«Їхали дуже повільно, багато машин було усюди. Деякі міста доводилось об'їжджати через бомбардування, наприклад, Вінницю. У наших друзів у Чернівцях ми переночували, далі рушили на прикордонний пункт із Румунією, який перейшли пішки. Чоловік поїхав назад до Полтави, а в Румунії нас зустрів чоловік сестри на машині і повіз у Штутгарт (місто у Німеччині – ред.)»

Румуни зустрічали біженців привітно, допомагали грошима та їжею, пропонували будь-яку допомогу, пригадує Марина. Черги на кордоні були у кілька кілометрів.

«Хочеться вже додому»: історія полтавки, яка через війну виїхала до Німеччини
Румунські волонтери роздають охочим їжу. Фото: Марина Булана

Полтавка говорить, що у Німеччині оформлення документів – це тривалий процес. Ті, хто подають заявку на статус біженця, – отримуватимуть гарантовані соціальні виплати. Але саме оформлення документів займе багато часу. Однак, тим, кому необхідне житло, його знаходять, говорить Марина Булана.

«Ми поки не знаємо, які будуть виплати, як довго оформлюватимуть папери, як бути з освітою для дітей. Наприклад, в Польщі ці питання вже вирішують, діти навіть в інтеграційні класи до школи можуть іти. У Німеччині зробили безкоштовний проїзд для власників українського паспорту, а оновити наші прострочені закордонні паспорти можна у Мюнхені в українському посольстві»

Для українців у країнах ЄС спростили процедуру отримання послуг, говорить Марина. Для того, щоб отримати дозвіл працювати необхідно отримати спершу тимчасовий захист під час воєнних дій. А заявки щодо документів розглядають не індивідуально, як це було раніше.

«Як би тут не було, але хочеться вже додому. Щоб все це швидше закінчилося», – каже полтавка Марина Булана.

Що відомо:

  • Уранці 24 лютого президент Росії Володимир Путін виступив з екстреним зверненням до громадян, в якому повідомив про рішення щодо початку військової операції в Україні. Після цього російські війська почали повномасштабне вторгнення.
  • Президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна Рада проголосувала за запровадження воєнного стану.

Читайте також:

Посол розповів про умови для українських біженців у Польщі

В ООН започаткували спеціальну програму допомоги українським біженцям

Європейська Комісія оприлюднила інструкції для країн-членів ЄС щодо допомоги українським біженцям

На початок