Особливості Закону України про відповідальність за колабораціонізм. Пояснює миколаївський адвокат

Особливості Закону України про відповідальність за колабораціонізм. Пояснює миколаївський адвокат

В Україні від 14 березня набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)". Йдеться про діяльність, що може відбуватися під час воєнних дій або при окупаційному режимі.

Щодо особливостей дії закону кореспондентам Суспільного розповів адвокат Олександр Лемешко.

Поняття "колабораціонізм"

За словами адвоката, насамперед закон визначає поняття "колабораціонізмСпівпраця населення або громадян держави з представниками окупантів в його інтересах на шкоду самій державі чи її союзників і участь у переслідуванні патріотів країни, громадянином якої є колаборант. ".

"Колабораціонізм — дії, що спрямовані на публічне заперечення громадянином України збройної агресії проти держави, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики цим громадянином, зокрема до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора, невизнання поширення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями карається позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п‘ятнадцяти років", — розповідає Олександр Лемешко.

Деталі закону

  • Адвокат розповідає, що в законі йдеться про діяльність, що може відбуватися в тих чи інших випадках під час воєнних дій або при окупаційному режимі.

"Цей документ вносить зміни до вже чинних нормативно-правових актів, а саме до Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального Кодексу України, закону про обов'язкову військову службу, про політичні партії, про свободу совісті та релігійні організації, про вибори депутатів Верховної Ради, місцевих рад, закону про місцеве самоврядування", — каже Олександр Лемешко.

  • Крім невизнання української державності, суверенності у визначених міжнародним правом і договорами кордонах, також підпадає під кримінальну відповідальність безпосередньо співпраця з окупантами, передача ресурсів незаконним воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованих територіях.
  • Під відповідальність підпадають як громадяни України, так і юридичні особи.

"Тобто підприємства будь-якої організаційної правової форми господарювання. Що вважається співпрацею — це передача матеріальної технічних ресурсів, власності, грошей, якихось можливостей озброєним воєнізованим чи невоєнізованим формуванням держави-агресора", — каже адвокат.

  • Також під дію закону підпадає впровадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором.

"Йдеться про те, що яка-небудь господарська, зовнішньо економічна діяльність з РФ або з організаціями публічного чи приватного права, які є резидентами держави-агресора, також буде каратися", — говорить Олександр Лемешко.

Читайте також: "У Миколаївській області внаслідок атак РФ за минулу добу постраждали 47 людей"

Відповідальність

  • За окремі види діяльності закон передбачає відповідальність у вигляді фінансового штрафу – від 10 тисяч неоподаткованих мінімумів громадян.
  • Також може бути кримінальна відповідальність: виправні роботи до двох років або арештом до шести місяців, або позбавленням волі до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади.

"Якщо ми екстраполюємо положення цього закону, наприклад, покарання у вигляді позбавлення права посідати певні посади на закон про вибори депутатів до Верховної Ради, місцевого самоврядування, то побачимо, що люди, притягнуті до відповідальності за колабораціонізм, будуть позбавлені права бути уповноваженими особами в територіальних місцевих виборчих комісіях, бути представниками депутатів або кандидатами в депутати, на виборах президента", — розповідає Олександр Лемешко.

Зі слів адвоката, цей документ має на меті "відбити бажання" у деяких українців вивісити прапор іншої країни.

Читайте Суспільне Миколаїв у Telegram, Viber та Instagram.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди