Більше сотні злочинів російських військових зафіксували у прокуратурі Сумщини

Більше сотні злочинів російських військових зафіксували у прокуратурі Сумщини

Більше сотні злочинів російських військових зафіксували у прокуратурі Сумщини
Фото: Максима Еделя

Станом на 14 березня, за словами прессекретаря прокурора Сумської області Наталі Науменко, на Сумщині відкрито близько 100 кримінальних проваджень за фактом порушення законів та звичаїв війни.

Першим злочином, скоєним російськими військовими, який задокументували працівники обласної прокуратури на Сумщині, стала загибель 7-ми річної Аліси в Охтирці. Внаслідок обстрілів міста «градами» 25 лютого дівчину тяжко поранило. Наступного дня вона померла в лікарні.

Також серед задокументованих злочинів: численні розстріли та загибель мирного населення внаслідок артобстрілів та авіаударів, незаконне заволодіння автівками мирного населення, руйнування приватних будинків, знищення інфраструктури міст.

"Під процесуальним керівництвом прокурорів збираються докази російської агресії. У майбутньому всі зібрані докази допоможуть притягнути до відповідальності всіх, хто розв‘язав війну, вбиває дітей, мирних жителів та нищить інфраструктуру", - додала Наталя Науменко.

Кримінальні провадження відкривають за ч.2 ст.438 ККУ – "Порушення законів та звичаїв війни". Такі злочини караються позбавленням волі на строк від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі. Є відкриті провадження за фактом незаконного заволодіння транспортними засобами, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років.

За інформацією прокуратури, затримані російські військовослужбовці, яких на сьогодні офіційно в області 76, підозрюються у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 2 ст.110 КК України). За це передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої.

За словами юриста Юрія Ломаки, мешканці також мають фіксувати все, що зруйновано від застосування зброї, починаючи від автоматів і закінчуючи ракетами та авіабомбами. Знищені чи пошкоджені будинки, квартири та будь-яке майно. Робите це треба ретельно, записуючи на відео. Можна це робити використовуючи звичайний телефон. Втім, додає Юрій Ломака, краще коли хтось інший робить відеозйомку, а ви розповідаєте, що зруйновано чи пошкоджено. Є кілька порад, що обов’язково має бути на відео:

1. Починаєте з дати та часу коли робите запис і огляд будинку, повну адресу, де ви знаходитесь (Україна, місто чи село таке-то, вулиця така і номер будинку і квартири).

2. Називаєте своє прізвище, ім’я і по батькові й так саме називаєте про того, хто тримає в руках телефон і робить запис. Якщо на запису будуть інші особи, то і вони себе називають.

3. Максимально точно описуєте, що бачите, що зруйновано чи пошкоджено.

4. Якщо на місці є елементи ракети чи бомби, то ви їх не чіпаєте і відходите якомога далі від того місця і не підпускаєте туди інших людей, окрім поліцейських, експертів та вибухотехніків.

5. Обов’язково розповідайте про свій психологічний стан, про наявність у вас страждань у зв’язку з руйнуваннями чи знищенням вашого майна. Записуйте інформацію про свій стан кожного дня. Докладно, простими словами це описуєте.

Це все, додає адвокат, необхідно робити для збору доказової бази про російських окупантів, та злочинців, порушення звичаїв і правил війни, а також для стягнення на вашу користь відшкодування завданої моральної та матеріальної школи з країни-агресора.

На сьогодні, всі докази воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які вчиняє РФ на території України, збираються на єдиному ресурсі. Запущена Офісом Генпрокурора платформа warcrimes.gov.ua - своєрідний доказовий хаб, з яким працюють всі правоохоронні та державні органи. Як йдеться у повідомленні Офісу Генпрокурора, докази згодом будуть використані в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі й в українських судах, а також під час потенційних спеціальних міжнародних трибуналів. Також вони стануть в нагоді Міністерству закордонних справ у Міжнародному суді ООН та Міністерству юстиції в Європейському суді з прав людини.

Читайте також

  • У Великій Писарівці на Сумщині після артобстрілу сталася пожежа в приватному секторі.
  • В Охтирці вночі загинули щонайменше троє цивільних внаслідок авіаударів з російських літаків.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок