Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"

Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"

Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"
Фото: DW

Війна Росії проти України триває вже майже 8 років. Увесь цей час її агресія відбувається й в інформаційному просторі. РФ вдається до злочинних дій, використовуючи найрізноманітніші способи: дезінформацію й пропаганду в медіа, кібератаки, навалу "тролів" у соцмережах та інші.

Якщо в 2014-2015-му роках сильний вплив на думку українців мали телеканали, то в період після вторгнення Росії в Україну 24 лютого фейки заполонили Viber, Facebook і Telegram.

Яким повідомленням не можна вірити, а які джерела варто читати, Суспільному розповіла Оксана Мороз, засновниця ініціативи з інформаційної гігієни "Як не стати овочем" та ведуча радіоблогу "Вірю – не вірю" на Радіо Культура.

Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"
Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства".

Оксано, яка соцмережа чи месенджер є лідером із поширення фейків в цей новий виток російсько-української війни?

Зараз найбільш активними є Viber і Facebook. Як і раніше, тут ворог орієнтується на два вектори: наявність там великої аудиторії та інструментів впливу. Telegram теж достатньо активно використовується для цього, він найоперативніший. І слугує насамперед для вкидів інформації, які потім, на жаль, потрапляють в деякі ЗМІ й таким чином тиражуються на кінцеву аудиторію. А у Viber і Facebook інформація одразу йде до кінцевого споживача. Там поширюються різноманітні лякалки й також вкиди.

У Telegram можна оперативно створити клони офіційних сторінок. Щодо цього діє додатковий фактор: оскільки зараз дуже висока інтенсивність інформаційного поля, в ньому велика кількість фейків. Тож людям, які працюють з інформацією, вкрай важко її перевіряти.

Днями була інформація про чи то затримання, чи то вбивство, чи то загибель працівника Головного управління розвідки Міноборони України. Спочатку в Telegram вкинули цю інформацію, вона почала поширюватись в російських каналах. Потім її перевірили через свої джерела деякі українські медіа й опублікували, додавши, що це зрадник. Пізніше джерела "Бабеля" в Офісі президента сказали, що це не підтверджена інформація, і тільки ввечері ми побачили повідомлення від ГУР, що це був їхній співробітник, який загинув при виконанні обов'язків.

Цей приклад яскраво демонструє все, що у нас зараз відбувається. Вся інформація потребує ретельної перевірки, а ресурсів на це в медіа вкрай мало, як і можливостей. Тому інколи навіть в об'єктивних медіа з'являється неперевірена інформація, яка потім масово тиражується.

Які основні фейкові меседжі, наративи, пов'язані з війною, ви помічали? Розкажіть про топ-5.

Всі їх можна поділити на кілька груп. Перша – поширення інформації про нібито капітуляцію України. 3 березня були зафіксовані хакерські атаки на сайти Волинської, Вінницької та інших територіальних громад. На них з’являлись публікації про нібито капітуляцію України та нібито підписання мирного договору з Росією від імені президента України. Це була частина спецоперації, про яку попереджали наші спецслужби, задля дестабілізації України.

Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"
Фейкове звернення Зеленського, яке було опубліковане на сайтах українських громад.

Повідомлялося, що є вірогідність, що ворог створить фейкове відео з допомогою технології "deep fake". На ньому Володимир Зеленський нібито оголошуватиме капітуляцію. На жаль, відео, створені за цією технологією, візуально вкрай важко відрізнити від реальних. Навіть фахівцям.

Єдиний критерій, за яким ви можете гарантовано розрізнити підробку – якщо вона повністю або суттєво відрізняється від усіх попередніх висловлювань. Тоді перевірте інформацію в інших каналах. Ворог не зможе змінити її всюди.

Будь ласка, попередьте про це ваших рідних поважного віку: вони – ключова цільова аудиторія для таких фейків.

Друга група– про залякування. Зараз у соціальних мережах та Viber-чатах поширюються різноманітні повідомлення про вимкнення мобільного зв'язку та інтернету, про тотальне прослуховування і так далі. Вони поширюють нібито з слів знайомих / військових / розвідки чи просто в дописі закликають: "Вірте мені, я точно знаю". На що звертати увагу, щоб розпізнати такі фейки:

  1. Це офіційне джерело? Ні. Тоді повідомлення йде у відомому напрямку російського військового корабля.
  2. У повідомленні є фрази "достовірна інформація" / "мені сказали військові" / "ви мене знаєте, я брехати не буду" і так далі? Так. Тоді повідомлення йде в тому ж напрямку.
  3. Повідомлення на технологічну тему, в якій людина сама не може розібратися, потрібен фахівець, та з чітким меседжем залякування? Так. Це повідомлення йде в тому ж напрямку.

Про всі реальні та підтвердженні загрози (зокрема технологічні) оперативно повідомляють офіційні джерела. Ну бо яка мотивація у наших приховувати таку інформацію?

Третя група поширених фейків стосується нібито здачі українських міст, поразки української армії чи того, що “українці самі себе обстрілюють”.

Як правило, такі фейки стосуються найгарячіших точок бойових дій. Їхній спектр дуже різноманітний за своєю суттю, проте виявляти їх можна за єдиним алгоритмом: цієї інформації немає на офіційних ресурсах наших Збройних сил України та у об'єктивних медіа. Як правило, там опублікована протилежна інформація.

До того ж про такі фейки регулярно попереджають Центр протидії дезінформації та Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

До четвертої групи фейків відношу несправжні сторінки військових і не тільки. Ворог активно створює дублікати акаунтів офіцерів ЗСУ та інших українців. Копіює імена та оформлення сторінок, аватарки та іншу інформацію. А після цього від їхнього імені поширює паніку та недовіру до керівництва.

Як їх перевірити? Зверніть увагу на дату створення сторінки: у ботів вона буде недавньою – 2021-2022 роки. Фотографій буде мало і вони будуть однотипними: людина сама на фото, інших людей поруч немає або все це одне фото з різними фільтрами. І зазвичай немає особистих дописів.

Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"
Фото: Facebook

І ще одна група – це фейкові сторінки офіційних джерел інформації: Верховної ради, Збройних сил України та органів влади. Як правило, вони створюють у Telegram та Facebook.

Зверніть увагу, що верифіковані офіційні сторінки повинні мати блакитну галочку, яку надає цифрова платформа.

Про фейкові сторінки оперативно повідомляють Центр протидії дезінформації та Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Як людині зрозуміти, що вона читає сайт-сміттярку – тобто спеціально створений ресурс для поширення неправди? Чи активно там поширюється дезінформація з Росії?

Сайтів-сміттярок і до війни було багато, а зараз – просто колосальна кількість. Найгірше те, що вони клонують реальні медіа.

Тож краще підходити від зворотнього — як розрізнити нормальне джерело?

Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"
"Білий список" медіа від Інституту масової інформації. Інститут масової інформації

Зараз час, коли має місце свого роду диктатура офіційних джерел інформації. Тому з медіа я раджу читати ті, які увійшли до "білого списку" від Інституту масової інформації. Якщо ви читаєте щось поза ним — це робота на окупанта.

Спочатку ми заходимо на сайт з цього переліку, потім переходимо на сторінку, де вказані їхні офіційні соціальні мережі, й тоді на них підписуємося. Звісно, зараз і кібервійна в розпалі, багато українських сайтів піддаються хакерським атакам, але, на щастя, цю війну росіяни вже програли. Кіберзахист наших сайтів достатньо сильний.

Яка ситуація з дезінформацією на телебаченні?

Зараз ТБ перестало бути інструментом дезінформації, тому що на всіх каналах йде один новинний марафон. Там із загроз тільки те, без чого в ситуації війни не може обійтися потік інформації в принципі: поширення недоперевірених даних. Потім, зрозумівши помилку, журналісти, як правило, її спростовують, вибачаються.

Тож зараз, якщо людина дивиться новини на ТБ, то ймовірність того, що вона натрапить там на дезінформацію, мінімізована.

Багато українців звикли черпати інформацію зокрема на Youtube. Як можна фільтрувати канали там?

Там все складно й просто одночасно. Величезна кількість російських пропагандистських каналів уже заблоковані. Залишилася якась частина російських блогерів, яких у нас частіше називають проросійськими. Хоча вони довгий час працюють в інтересах РФ. Їх Україна теж намагається заблокувати. В тому числі й звичайні користувачі на них жаліються. Вони всі вже виявлені й, думаю, найближчим часом з нашого інфопростору зникнуть.

Як їх можна вирахувати? Звісно, по меседжах:

"Не все так однозначно", "спецоперація", "единство славян", "единство народов", — ці тези російської пропаганди вони тим чи іншим чином транслюють.

Навіть якщо після 24 лютого трохи перефарбувалися і, як той самий Анатолій Шарій, почали говорити "Слава Україні".

А тепер – до великого сегменту українських каналів, які не завжди транслюють правдиву інформацію. Основна загроза там — це хайп. Блогери часто коментують неперевірену гучну інформацію. Алгоритми Youtube люблять хайп, емоції, тож автори каналів це враховують і саме так подають матеріал. Убезпечитися від цього можна тільки перевіркою фактів у офіційних джерелах.

На Youtube завжди важко було знайти об'єктивну подачу: навіть медіа, які роблять проєкти на цій платформі, стають більш емоційні.

Якщо у вас є улюблений блогер, дивіться його, але перевіряйте ключові моменти в офіційних джерелах. Таким чином ви відсієте тих, які викривляють інформацію.

У перші місяці війни в 2014-му році ми бачили, що велика кількість українців підпадала під вплив російських і проросійських медіа. РФ тоді розгорнула на повну свою пропагандистську машину. Чи зараз ситуація така сама, чи все ж таки наші люди стали мислити більш критично?

Тепер ситуація дещо інша. Я б не сказала, що вона гірша чи краща, просто інша. Тоді українці справді підпадали під вплив класичної російської пропаганди, яка викривляла те, що відбувається. Це робили не тільки російська канали, а й українські — ті ж медведчуківські.

Зараз українці об'єднані й на інформаційному фронті зокрема. Всі чітко розуміють, де ворог, й не мають ілюзій, що він може мати бодай якісь людські риси. Все те, що відбувається в країні, не може залишати альтернативної думки.

Але водночас і російська пропаганда перейшла на інший тип роботи — поширення отих лякалок, про які я говорила вище. Вони спрямовані на дестабілізацію українського суспільства. Ми, на жаль, підпадаємо під цей вплив. І цього не уникнути, оскільки всі переживають за свою безпеку.

Як українці, які користуються смартфонами, комп'ютерами й інтернетом, зараз можуть бути корисні на інформаційному фронті?

Тут можливі різні вектори роботи. Наша організація зараз працює над інформуванням росіян через "вКонтакті". Я вважаю це одним з потенційно ефективних напрямків: і зараз, і на майбутнє. Адже в РФ блокуються всі неросійські соціальні мережі, залишаються тільки VK і "Однокласники".

З Instagram люди мігрують в VK або Telegram. Тамтешня аудиторія активується, а вона і так була доволі великою. З нею варто працювати. Ми пишемо росіянам в особисті повідомлення й групи про санкції й те, як незабаром зміниться їхнє життя. Будь-хто може доєднуватися до нас, до партизанського руху по інформуванню росіян. "Їх же неможливо переконати", — скажете ви. А ми і не переконуємо. Ми м’яко, проте системно розхитуємо ворога зсередини.

Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства"
Оксана Мороз: "РФ зосередилася на поширенні лякалок для дестабілізації українського суспільства". Фото: Українське радіо

Ще один вектор – це DDoS-атаки на сайти. Тут навички не потрібні: треба просто запустити програму на комп'ютері й процес піде. Дуже багато школярів і студентів до цього приєдналося. На цьому фронті ми випереджаємо росіян в багато разів. Важливо, що цей рух має і величезну підтримку, й правильну координацію.

Є багато інших напрямків, зокрема збір інформації, доказів геноциду українців, яке роблять юристи. Або ж інформування про переміщення ворожої техніки через спеціальні чат-боти.

Та, на мою думку, людям варто насамперед дбати про свою інформаційну гігієну й гігієну оточення. Зараз дуже важливо розвінчувати фейки, коментувати, чому це неправда.

До вторгнення я говорила, що цього робити не варто, бо таким чином фейк поширюється. Тепер все змінилося.

Днями почали масово ширитися фейки про прискорення процесу всиновлення українських дітей, які постраждали від війни. Цей меседж — один з елементів війни Росії проти України. У військовий час взагалі не діє ніяка процедура всиновлення. У частини дітей, фото яких поширювалися, є живі родичі. Такі дописи можуть набрати більше 3000 репостів. Треба вести просвітницьку роботу щодо таких публікацій, які мають на меті зокрема психологічну дестабілізацію українців.

Що точно кожен з нас може робити — це заходити на ресурси фактчекерів, таких як "Вокс Чек", Stop Fake, Центр протидії дезінформації, наш ресурс "Як не стати овочем", дізнаватися там про фейки й спростовувати їх. Це буде дуже помічним.

Частина з нас через велику кількість матеріалів з різних каналів — страшних новин, фото та відео – вже не можуть адекватно сприймати інформацію. Що б ви порадили робити? Читати дозовано? Обмежити кількість джерел інформації?

Тут питання до самої людини. Якщо вона може дозувати своє споживання інформації, то варто це зробити.

Такі крайні варіанти, як читати все підряд чи не читати нічого — зараз, як і до війни, неприйнятні, бо працюють проти нас.

Адже інформаційний вакуум може зіграти на руку ворогу: він своєю дезінформацією швидко зіб’є людину з пантелику. Потрібно бути в курсі подій, які відбуваються, хоча б в загальних рисах.

Тому оптимальний варіант — визначити для себе якісь години, в які ви заходите й читаєте новини. Можливо, читати вранці, в обід та ввечері по кілька хвилин, адже й офіційна інформація зараз з'являється в робочий час, за рідкісним винятком.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад