"Цю війну ми вже програли", — Максим Криштоп, полонений у Харкові російський льотчик

"Цю війну ми вже програли", — Максим Криштоп, полонений у Харкові російський льотчик

"Цю війну ми вже програли", — Максим Криштоп, полонений у Харкові російський льотчик
Інтерфакс-Україна/YouTube

Полонений у Харкові російський льотчик Максим Криштоп взяв участь у пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" у Києві, де розповів, що бомбардував територію Балаклії, Ізюма та Харкова фугасними авіаційними бомбами. Які накази отримував і як готувалися до вторгнення — Суспільне наводить пряму мову Криштопа.

Заява Криштопа

"Я — підполковник Криштоп Максим Сергійович, заступник командира 47-го бомбардувального авіаційного полку, особовий номер Ф-891233, військова частина 45117.

У січні 2022 року командиром полку, полковником Лободою Олексієм Геннадійовичем до нас була доведена інформація про майбутню участь у бойових діях на території України. Після цього на територію частини, нашого аеродрому почалося підвезення боєприпасів, авіаційних засобів ураження. Паралельно з цим ми почали тренування з польотів на гранично малих висотах, з подолання ППО (протиповітряної оборони — ред.), тактичних пусків ракет "повітря — РЛС" (радіолокаційна станція — ред.).

Офіційно це проводилося як підготовка та участь у спільних російсько-білоруських навчаннях "Союзная решимость-2022". Після завершення навчань, в яких ми не взяли участь, ми продовжували тренування і підготовку до бойових дій.

Бойове розпорядження про нанесення ударів по території України надійшло до частини 23 лютого з 18 до 20 години. Далі командиром полку був поставлений бойовий наказ про нанесення ударів по території України, починаючи з 24 лютого.

Перший свій бойовий політ я виконав 24 лютого 2022 року з ураження живої сили противника південніше населеного пункту Балаклія. Бомбоскидання виконував фугасними авіаційними бомбами загальною вагою 3 тонни. Ціль була уражена.

Другий бойовий політ виконував 3 березня 2022 року. Бойова зарядка була аналогічна — 3 тонни фугасних бомб. Ціллю була колона бронетехніки противника в районі населеного пункту Ізюм. Аналогічно: ціль була уражена.

Третій бойовий політ виконував 6 березня 2022 року. На борту було 4 тонни фугасних авіаційних бомб. Після отримання наказу й координат, у процесі виконання бойової задачі я зрозумів, що ціллю є не військові об’єкти противника, а житлові будинки й мирні люди. Але злочинний наказ я виконав. Після бомбоскидання був збитий засобами ППО України. Після приземлення був полонений військовослужбовцями Національної гвардії України.

Усвідомлюю та визнаю потворність злочинів, скоєних мною. Хочу перепросити у всього українського народу за ту біду, що ми їм принесли. Обіцяю докласти усіх зусиль, щоб ця війна закінчилася якомога швидше і щоб притягнули до відповідальності усіх винних у геноциді українського народу.

Також звертаюся до своїх однополчан, до усіх військовослужбовців Збройних сил Російської Федерації. Негайно припиняйте виконувати злочинні накази! Негайно припиняйте бойові дії. Негайно припиняйте бомбити мирні міста.

Вважаю, цю війну ми вже програли".

Відповіді на запитання журналістів

"По мирних об'єктах Харкова застосовувалися авіаційні фугасні бомби, які вільно падають, калібром 250 і 500 кілограмів. Радіус ураження 60 метрів.

Можливість застосовувати коректовані авіаційні бомби з лазерною системою наведення на нашому літаку є. Але досі ми її не застосовували, тому що вище командування такої задачі нам не ставило. Вже визначено на бойовий виліт конкретна бойова зарядка, конкретний літак, тип, кількість боєприпасів. Поки були команди й накази виконувати польоти лише з вільно падаючими бомбами.

Достеменно замисли вищого військово-політичного керівництва країни мені не відомі. Я військовослужбовець. Чому взяли саме цей період, з чим це пов’язано — можливо,якісь нюанси й аспекти міжнародної обстановки, які мені не відомі. Я можу лише припустити, що у зв’язку з тим, що в Україну нарощуються поставки обмундирування, засобів зв’язку, якихось видів озброєння, то подальше очікування призвело б до того, що сенсу у конфлікті вже не було: вже б тут перебувало стільки озброєння, що вторгатися та починати війну було безглуздо. Її і зараз, в принципі, починати було безглуздо. Але це трапилося. На жаль.

Якби нас не збили, ми продовжували б виконувати бойові задачі, ми військові люди. Але я думаю, рано чи пізно, дійшло би до того, що особисто я відмовився виконувати злочинні накази. Тому що з кожним днем оцей вал і масштаб руйнувань жахає всі більше й більше. Ті жахливі факти руйнувань — я беру не лише місто Харків, а й інші міста, той же Маріуполь — коли вражаються об’єкти цивільної, мирної інфраструктури… Ми починали працювати, починали брати участь у цьому збройному конфлікті — ми працювали по військовій техніці, по скупченню живої сили, по якимось військовим частинам. Але коли надходять накази про виконання бомбоскидань по цивільних будинках, по лікарнях — це виходить за межі, і рано чи пізно, гадаю, не лише я, а й мої товариші, мої однополчани перестали б… Я сподіваюсь, що перестануть виконувати ці злочинні накази. І я дуже сильно сподіваюся на те, що схаменеться наше керівництво на всіх рівнях і ланках і перестане знищувати мирні міста.

З розмов з військовослужбовцями у Харкові, українськими військовослужбовцями — такого масштабу руйнувань у місті не було навіть під час Другої світової війни. Це жах. Місто Харків перестає існувати під ударами російських збройних сил.

Про наше майбутнє я достовірно не знаю. Нас зорієнтували, що, можливо, нас судитимуть спочатку на території України, а далі, можливо, нас судитиме Міжнародний суд як військових злочинців у Гаазі.

Особистих мотивів у мене немає. Я не відчуваю ненависті ані до українського народу, ані до українських Збройних сил.

Володимир Путін — верховний головнокомандувач Російської Федерації. Його рішення про початок воєнної операції в Україні вважаю неправильним. Неправильним і злочинним. Знищення сусіднього незалежного братського народу не може бути пояснено й обґрунтовано жодними аргументами і вчинками осіб, які живуть у цій державі (Україні — ред.). І не може бути причиною розв’язування збройного конфлікту бажання якоїсь держави жити інакше. У кожного свій шлях. Шкода, що шляхи України і Росії розійшлися таким варварським способом.

На жаль, на багато поколінь наслідки цієї війни залишаться у пам’яті, у серцях усіх людей, не важливо, росіянин він чи українець, білорус. Дуже шкодую, що так все вийшло. Дуже хотілося б бачити наших вищих керівників за столом перемовин. Це можна зупинити в будь-який момент. Відвести війська і почати довгі, важкі перемовини. Але це все одно краще, ніж вбивати один одного, знищувати мирне населення, руйнувати мирні будинки, лікарні й пологові відділення. Вважаю, хоч трохи, але ми своїм сьогоднішнім виступом, можливо, спонукаємо когось, у чиїйсь голові з’явиться думка про те, що це все треба припиняти.

Я думаю, не всі військовослужбовці Російської Федерації усвідомлюють, що вони стріляють і бомблять по об’єктах мирного населення з причини інформаційного голоду і відсутності об’єктивних результатів своїх ударів.

Умови (полону — ред.) достатньо прийнятні, незважаючи на те, що ми накоїли на території України. Ми перебуваємо у медичному закладі, нас доглядають, годують та поять.

Я готовий докласти зусиль до відновлення усього того, що ми зруйнували на території України".

Що відомо

Вибір редакції

На початок