Майже 400 людей за три дні з Харкова до Дніпра та Полтави безплатно вивезли на мікроавтобусах харківські волонтери проєкту "Rescue Now", які самоорганізувалися після вторгнення РФ в Україну.
Про це Суспільному розповів координатор групи волонтерів Ігор Ключник, актор за професією.
"Головна наша задача — це евакуація людей. За кілька днів отримали понад 1200 запитів. Розглядаємо заявки по черзі й актуалізуємо ці анкети", — розповів Ключник.
Далі — пряма мова.
Команда
У нас у команді вже майже 30 людей. Хтось у Полтаві, хтось на західній Україні. Поки що всі люди в команді — ті, хто перебувають на території України. Це музиканти, айтішники, програмісти, фахівці креативних індустрій, логісти тощо. Є група з 10 людей — колл-центр, який займається обробкою заявок, які люди залишають за допомогою спеціальної форми. Є окремо відділ людей, який займається водіями — координацією, пошуком нових автобусів, координацією водіїв з машинами, без машин, тих, хто пропонує надати машини. І людина, яка формує розклад виїздів.
Хто може виїхати
У першу чергу ми вивозимо родини. Якщо це повноцінна родина із чоловіком, дружиною та дитиною — ми їх беремо. Це може бути сімейна пара. Також літні люди, діти і ми також беремо тварин і поки що в останню чергу ми беремо самотніх чоловіків.
Безпека
Поки що ми виїжджаємо тільки з однієї точки— це Холодна Гора. За кілька днів ми візьмемо в роботу кілька точок відправки, щоб людям було зручніше добиратися до автобусів. У нас є перепустки для блокпостів, які є доказом того, що ми волонтери, і в нас є спеціальний дозвіл, щоб швидше проїжджати і не зупинятися на якихось точках.
Окрім цього, ми організовуємо збір людей у бомбосховищі в метро на Холодній Горі. І тільки після того, як зібралися усі пасажири, ми підганяємо автобус, щоб люди швидко сіли і одразу ж виїхали — щоб не наражати на небезпеку у момент очікування. Звісно, у нас поки немає "зеленого коридору", на жаль, і ніхто не може нічого обіцяти. Але оці головні напрямки Дніпро та Полтава, за нашим досвідом, поки що є найбезпечнішими напрямками, за якими ми можемо максимально швидко, на скільки це можливо, транспортувати людей.
Допомога на місцях
У нас в анкеті одразу є питання, чи є в них житло. Щойно автобус виїжджає з Харкова, ми список людей, у яких там немає житла, передаємо місцевим волонтерам. Вони розуміють, скільки людей до них їде без житла і допомагають підготувати житло та нагодувати людей. Для пасажирів також складаємо список, де зібрані усі контакти залізничних вокзалів, автобусів, місць, де можна зупинитися, як зателефонувати волонтерам тощо.
Водії
Спершу починали з особистих машин волонтерів. Зараз це невеликі автобуси на 20 — 28 місць. Деякі буси нам надали якісь організації, деякі автобуси ми шукаємо самі у якихось організацій, які раніше возили людей, приватні хтось надає.
Зараз є водії, яких ми привозимо з інших міст до Харкова, щоб вони могли заміняти наших водіїв, які їздять щодня. Тому що іноді ми можемо робити кілька ходок, десь — одну, бо великі затори. І водіям, звісно, іноді доводиться ночувати в іншому місті, якщо не встигають повернутися до комендантської години.
Як надіслати заявку на евакуацію
Заявки від людей, які хочуть виїхати, приймають телефоном (+38 057 725 95 10) та онлайн — через Google-форму.
Там необхідно вказати:
- Місто призначення (Дніпро чи Полтава);
- Прізвище, ім'я;
- Номер телефону;
- Кількість попутників;
- Район, з якого виїжджаєте;
- Хто з вами їде (скільки серед вас дорослих, дітей чи людей похилого віку);
- Чи є у вас прихисток у місті призначення;
- Чи їде з вами тварина.
Важливо пам'ятати, що до місця відправлення автобуса (Холодна Гора) пасажири мають дістатися самостійно.
"Заповнюючи цю форму, ви потрапляєте до черги. Наші волонтери зв'яжуться з вами для уточнення актуальності вашого бажання поїхати", — пояснюють волонтери.
За словами Ключника, окремі форми створені для пошуку водіїв та волонтерів. На цих же автобусах до Харкова привозять гуманітарну допомогу.
Читайте також
"Укрзалізниця" оприлюднила список евакуаційних поїздів на 8 березня