Як в Україні працює система із забезпечення життєво необхідними ліками під час війни

Як в Україні працює система із забезпечення життєво необхідними ліками під час війни

Як в Україні працює система із забезпечення життєво необхідними ліками під час війни
Фото: Все про діабет

Російські війська обстрілюють мирних жителів та служби міст. Зокрема йдеться про карети швидких, якими доставляють життєво необхідні ліки: інсулін, гіпотензивні засоби та препарати для діалізу. Про це заявляв міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в ефірі інформаційного телемарафону. Суспільне поспілкувалося з першим заступником міністра Олександром Комарідою та президенткою Міжнародної асоціації діабетиків України і дізналося про те, що у нас зараз із життєво необхідними ліками та на скільки їх вистачить.

Ситуація з інсуліном

В Україні є запас інсуліну на 3 місяці. В перший день вторгнення Росії про це повідомили Міжнародній асоціації діабетиків України компанії, які постачають препарат. Президентка асоціації, Людмила Петренко, каже: наразі гостро стоїть питання доставки інсуліну в міста, де тривають активні бойові дії.

"Під Черніговом, у Ніжині, — у нас 18 дітей залишаються практично без інсуліну. І досі до Ніжина не доставили. Вони там всі залишки зібрали по лікарнях і десь їм, як вони мені позавчора сказали, ще на 18 днів вистачить", — розповідає Людмила Петренко.

За її словами, нині в країні порушена система реімбурсації. Тобто люди не можуть отримати інсулін через аптеки, бо його туди не можуть доставити. Багато дистриб’юторів відмовилися їхати в ті міста, які обстрілюють. "Найголовніша проблема зараз у відсутності "зелених" коридорів. Інсулін є у всіх компаніях на складах, вони ще доставляють, але так, щоб працювала система, аптеки — особливо в тих містах, де йдуть бої — це дуже складно стало", — каже Петренко.

Читайте також: Гроші, маскувальні сітки, донорство крові — чим та де можна допомогти армії

У столиці ситуація трохи краща, розповідає очільниця асоціації: "Нам повідомили всі аптеки, скільки у них залишилося інсуліну, і ми всім, хто по Києву, повідомляли, у якому районі можна його отримати". Точної кількості людей, які на сьогодні залишилися без інсуліну, Людмила Павленко не знає. За словами жінки, у містах діють різні громадські організації, у які звертаються люди за допомогою з інсуліном, зокрема в Києві, Херсоні та Запоріжжі.

"Без інсуліну жити не можна, це смерть. Без нього людина може протриматися 5-6 днів, а далі — кома. Ситуація складна. Зараз треба клич кинути: хто бажає розвозити? Дистриб’юторів не змусиш же, і водії відмовляються".

Ситуація з рештою життєво необхідних ліків

До життєво необхідних ліків відносять і ті лікарські засоби, яких зокрема потребують люди з хронічними хворобами, розповів Суспільному перший заступник міністра охорони здоров'я Олександр Комаріда.

"Або вони потрібні пацієнтам при певних гострих станах, без яких той може померти або втратити якість життя. Говорити про якийсь перелік я би не став. Але знову ж таки до життєво необхідних лікарських засобів можна віднести найелементарніше — антибіотики чи протизапальні засоби. Тому що їх найбільше в Україні споживається", — каже Комаріда.

За його словами, все це в Україні є, проте є і проблеми із логістикою довезення їх до аптек. Ситуація у кожному регіоні різна: "У Харкові аптеки починають працювати, і сьогодні відбувається відгрузка товару до аптечних закладів від дистриб’юторів в самому місті. Тобто не можна сказати, що система зупинилась. Так, є певні перебої, не всі аптеки відкриваються, не у всіх є наявний асортимент", — пояснює Комаріда. Та додає, що в аптеках є і вітчизняні аналоги імпортних засобів.

"Ліки є на складах, ліки є в дистриб’юторів, у імпортерів, у виробників, багато заводів продовжують працювати, але просто інколи, у тому числі і через комендантську годину вночі, коли машини не можуть рухатися, є певні затримки в постачанні", — каже представник МОЗ.

Читайте також: "Дозвольте собі будь-яку емоцію гніву". Пам'ятка для людей, які страждають від воєнних дій

На скільки у нас вистачить ліків? Комаріда каже, що з кожною позицією ситуація різна, але на кілька місяців ліки у країні є. Крім того, іноземні компанії продовжують їх постачати, велика кількість надходить у вигляді гуманітарної допомоги. Проте, додає заступник міністра, проблеми можуть виникнути з будь-якою позицією, і  пов'язано це саме з порушенням логістичного маршруту: "Проблема з водіями дійсно є. Зараз допомагають волонтери, ми постійно шукаємо водіїв, які готові їхати".

Усі водії, які прагнуть допомогти, можуть звертатися до координаторів волонтерів та Державної служби України з лікарських засобів. Однак нині постало питання і з працівниками аптек, оскільки багато хто виїхав з України чи переїхав в західні області. "Займаємося тим, щоб люди могли отримувати ліки в аптеках: оформлюємо спецперепустки для машин, які перевозять лікарські засоби, спрощуємо умови для працевлаштування студентів, тому що багато людей поїхало. Комунікуємо, щоб фармацевти, які поїхали на західну Україну, виходили працювати в аптеки", — каже Олександр Комаріда.

Перший заступник міністра охорони здоров'я нагадує: ті люди, які не знаходять життєво необхідні ліки в аптеках, можуть звертатися на гарячі лінії Міністерства охорони здоров’я — 0 800 60 20 19.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну. День 13. Онлайн

"Ніколи не забуду, як бігла в підвал". Історії людей з гарячих точок на Київщині

Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомогиПОЯСНЮЄМО

На початок