"Хочемо показати сенс подій, а не просто хроніку": режисер "Вавилон'13" про зйомки війни

"Хочемо показати сенс подій, а не просто хроніку": режисер "Вавилон'13" про зйомки війни

"Хочемо показати сенс подій, а не просто хроніку": режисер "Вавилон'13" про зйомки війни
Фото: Олександр Чекменєв, Фокус

Коли понад 8 років тому почався Євромайдан, українські документалісти об'єдналися в команду під назвою "Вавилон'13" (Babylon'13). Вони прагнули розповісти світу, що відбувається в Україні: за що борються люди і як їх вбивають. А потім продовжили цю роботу під час анексії Криму та війни на Донбасі.

З 24 лютого, коли Росія вторглася в Україну і розпочала повномасштабну війну, "Вавилон'13" знову активно працює. Які фільми і де створює команда, а також як їм можна допомогти — Суспільне Культура розповідає Володимир Тихий, режисер фільмів "Брама" та "Наші котики".

"Хочемо показати сенс подій, а не просто хроніку війни": співзасновник "Вавилон'13" про зйомки війни
Володимир Тихий. Фото: CUT Insight

Володимире, хто з режисерів, операторів та інших кінопрофесіоналів уже долучився до роботи?

Підключилися фактично всі, хто з ним колись працював: від Ярослава Пілунського й Юрія Грузінова до молодих хлопців. Наприклад, є у нас Влад, студент кінофакультету, який живе на Троєщині. Ми спілкуємося тільки телефоном – він не виїжджає на правий берег.

Крім режисерів та операторів, це також люди, які займаються логістикою, працюють над забезпеченням нас бронежилетами, касками. Це також перекладачі і ті, хто монтують. У нас є своя людина в Нью-Йорку – Тетяна Ходаківська. Вона монтує й відстежує певні тенденції, які помітні там щодо ставлення до України, й намагається різні "пожежі" гасити.

Бо Росія не спить: зараз вона, наприклад, дуже сильно просуває тему расизму. Мовляв, поляки й українці дуже погано чинять з іноземцями, які намагаються евакуюватися з України в країни ЄС.

В яких містах ви знімаєте?

Київ, Львів, Одеса, Закарпаття. Це здебільшого зйомки, які розказують про побут українців під час війни. Фільмів, пов'язаних напряму з бойовими діями, поки що не виходило. Зараз дуже складно отримати дозвіл на це. Всі люди в сильній напрузі, не тільки військові. Ті ж біженці нерідко не хочуть, щоб їх знімали.

В ці дні після вторгнення ми, "вавилоняни", насамперед збирали відео, зняті бійцями й мирними мешканцями міст і сіл, де відбувалися бої, систематизували їх і розповідали через них певні історії.

Історії оборони Сум, Харкова, Херсона. Вийшов також 2-хвилинний фільм про ракетний удар по київській телевежі. На диво, дуже емоційна вийшла робота, хоча кого зараз здивуєш тим, що кудись влучила ракета. Така в нас реальність.

"Вавилон'13" обрав якийсь один формат для розповідей про цей виток російсько-української війни чи всі ролики виходять дуже різні?

Для частини роликів ми обрали формат: це розповідь про день-два одного міста. Десь 5 таких фільмів уже вийшло. Незабаром публікуватимемо й відео про конкретні події, тому що щось вдається знімати: з отриманням дозволів справа зрушила. Знадобилися наші контакти з часів Майдану і АТО — ці люди, звичайно ж, зараз в перших рядах тероборони і волонтерства. Ми одне одного знаємо і розуміємо, що робимо спільну справу.

Багато хто точно уявляє, що таке "Вавилон'13", що ми не просто документалісти, а пропонуємо певне художнє осмислення реальності.

Без нього всі наші перемоги залишаться просто сухою статистикою. Вони не отримають свого прояву в культурному дорослішанні, яке має відбувається з країною зараз.

Ця трагедія, яка відбувається, потужно мобілізує відчуття громадянської відповідальності. Те, що ми не зламалися, що ми б’ємося і перемагаємо, — це завдяки цьому відчуттю відповідальності, яке дозріло, сформувалося, і його треба зафіксувати візуально. Створити такі образи — це наше першочергове завдання. Ми хочемо показати сенс подій, а не просто хроніку війни.

Є в нас і анімація.

На яку аудиторію ви насамперед спрямовуєте свій контент зараз?

Впродовж минулого тижня всі хочеш не хоче були з головою занурені в потік новин: сайти, телебачення, радіо, Telegram-канали, Instagram, Tik Tok. Все неслося. Вклинитись туди з якоюсь художньою рефлексією було досить складно.

А от щодо Європи і США — це дещо інша історія. Люди там не можуть скоординувати себе в цьому потоці. Вони дивляться новини, репортажі своїх журналістів, але образи і усвідомлення того, що відбувається, маємо надати ми.

Ми зробили кілька роликів з відео, які знімали українці, здебільшого на телефони, й переклали їх на майже 20 мов. Поширюємо через різні свої канали. Зараз ми намагаємося допомогти нашим дипломатам з боротьбою за Україну в інформаційному просторі світу.

Чи активно вас підтримують колеги?

Активно і результативно відреагували наші західні колеги. Це здебільшого старі знайомі, які знають, що ми за організація. Хто грошима, хто технікою, хто броніками й касками допомагає. Скоро це все вже прибуде до нас — дякуємо!

Куди охочі надати вам відео можуть їх надсилати? Чи потрібні "Вавилону'13" волонтери, можливо, перекладачі?

Надсилайте на [email protected]. З перекладачами все добре на сьогодні. Фінансово підтримати нас можна тут.

Де можна дивитися ваші відео?

Шукайте сторінки "Babylon'13" в Youtube, Facebook, Instagram, Twitter. Ми є і в Tik Tok, маємо там 25 тисяч підписників, і саме там нам найскладніше. Бо Tik Tok моніторять з Росії, і ще до виходу в мережу деякі наші відео банять. Ми ж не просто показуємо танки чи тіла. В історії опору невеличкого міста є глибша суть і розуміння проблеми. Росіяни усвідомлюють, що це не ті відео, які їх народ буде дивитися й казати: "Боже, які вони кретини, що вони оце роблять, так їм і треба!".

І до речі, будь-яке наше відео ми дозволяємо публікувати всім. Безкоштовно й без жодних застережень. Єдина вимога — не втручатися в монтаж.

Пропонуємо подивитися найсвіжіше відео від "Вавилону'13" про евакуацію мирних мешканців Ірпеня, що на Київщині.

Що відомо

"Вавилон'13" (Babylon'13) — неформальне кінооб'єднання з виробництва короткометражного та повнометражного українського документального кіно, до якого входив цілий ряд відомих українських режисерів та операторів.

"Вавилон'13" розпочав свою діяльність коротким відео Prologue, що було записано на Михайлівській площі 30 листопада 2013 року. Згодом кінооб'єдання створило низку повнометражних документальних фільмів, а пізніше відгалуженням кінооб'єднання стали роботи циклу документальних фільмів "Зима, що нас змінила" та "Наша Надія".

Читайте також

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІншеПрограмиРозклад