Запоріжці облаштовують територію навколо "Тарасової груші"

Запоріжці облаштовують територію навколо "Тарасової груші"

Запоріжці облаштовують територію навколо "Тарасової груші"

Запоріжці разом з головою громадської організації «Збережемо святині Запоріжжя» Святославом Щербиною облаштовують територію навколо так званої «Тарасової груші» у Вознесенівському районі. Навколо дерева планують висадити калину, вербу, вишні, мальви та інші рослини, а також привести до ладу грунт, який закупили за власні кошти. У планах також - засадити газон. Раніше грушу огороджував металевий паркан, але його вкрали. Голова громадської організації «Збережемо святині Запоріжжя» Святослав Щербина наголошує, що ще в 2018 році звертався до міської влади з пропозицією облаштувати територію навколо груші.

Запоріжці облаштовують територію навколо "Тарасової груші"
Запоріжці облаштовують територію навколо "Тарасової груші".

«Збираємо кошти і на камінь, і на грунт. Засипали ті ями, що металісти подовбали і поставили поруч великий камінь, хочемо зробити портрет Шевченка і рядки з «Кобзаря», і вказати, що це місце, де перебував Тарас Григорович Шевченко, а з цієї сторони вказати: «Рішення обласного виконкому ще 1982-1983 рік». В мене два документи є, що ця груша була взята як ботанічна пам’ятка. Приїздили сюди чимало дітей з вчителями, і вони розповідали вірші, твори Шевченка, і присвячені Шевченку твори, виконували пісні. Тоді долучалися якось школярі. На сьогоднішній день, що відповідальності ніхто не несе, і організація, щоб вшанувати Шевченка, це дякуючи громадськість, що є небайдужа, яка збирається тут і проводить. Можна ж і давати інформацію тим екскурсоводам, щоб давали хоча б в автобусах оголошення таке, що тут є Тарасова груша. Або ще якісь буклети зробити, роздавати, щоб люди знали», - говорить Святослав Щербина.

Найскладніше нині, каже Святослав Щербина, знайти кошти та майстра, який міг би зробити різьблення по каменю, де хочуть розмістити відомості про Тараса Шевченка. Побіля старої груші вже декілька років росте й молоденька. Нагадаємо, 25 лютого цьогоріч, вітер зламав гілку дерева, яку одразу спиляли.

Запоріжець Полян Франко хотів би зробити на груші, на місці зламаної гілки, портрет Кобзаря:

«Дерево повинно вистояти, щоб воно не лопалося, вона вже пустила соки, раз пустила соки, треба, щоб воно вистоялося рік. Я зніму шкуру. Саме з цієї груші? Звичайно, ось така гілка, крупна. І я думаю з нього вирізати скульптуру, але не знаю, полу, половину лиця, але думаю зробити скульптуру», - зазначає запоріжець Полян Франко.

Груша, яка зараз називається «Тарасовою», є ровесницею дерева, під яким колись спав Тарас Григорович Шевченко, котрий в 1843 році гостював в обійсті місцевих жителів Булатів. Подвір’я декількох родин вознесенівців Булатів знаходилося на місці сучасної забудови від району Палацу спорту «Юність» до Бульвару Центрального у Запоріжжі. Тому груша, про яку зараз йде мова, згідно досліджень істориків, не має стосунку до Тараса Шевченка, зазначив кандидат історичних наук Сергій Білівненко. До документа «Список пам’яток природи місцевого значення» груша, яка нині росте у Вознесінівському районі Запоріжжя, і яку зараз називають «Тарасовою», була внесена у 1982 році. Росла вона на подвір’ї садиби місцевого жителя Штепи.

«Щодо локалізації, кілька разів намагалися встановити, останній раз це робили два роки тому назад, відповідно до досліджень, які робив Юрій Петрович Князьков, було встановлено, що дана груша, даний об’єкт знаходиться поза межами, де були власне обійстя Булатів. Груша, останній раз, начебто під якою, ночував Тарас Григорович фіксувалася по провулку Перекопський, тобто це територія сучасного дитячого садка, це Журавлик здається. Сучасна пам’ятка є, вона встановлена власне, визначена як Тарасова груша, наскільки я розумію, вже в 90-х роках і ніякого відношення до тієї, під якою ночував Тарас Григорович не має, але цікава пам’ятка часів Вознесенки і заслуговує на те, аби її зберігали і оберігали, можна сказати свідок, коли тут був Тарас Григорович»,- говорить кандидат історичних наук Сергій Білівненко.

Територія, де росте «Тарасова груша», з 2019 року перебуває в оренді приватного підприємства «Стерк», яке планує побудувати там торгівельно-розважальний комплекс. Власником ж її є громада Запоріжжя. Тому минулого року запоріжці збиралися, аби обговорити подальшу долю дерева. Щодо цього питання цьогоріч також мають відбутися громадські слухання, зазначив голова громадської організації "Запорізька правозахисна ліга "Універсал" Денис Тарасов.

«Ми подали зауваження та пропозиції, де включили зокрема такий пункт, що перше це: зберегти пам’ятку природи це «Тарасову грушу» та забезпечити охорону зони навколо неї, не менше 15 метрів, друге також звучала ініціатива, це поруч з Тарасовую грушею створити історико-культурний комплекс, що буде родзинкою цього Торговельно-розважального центру та додатково приваблюватиме туристів», - каже Денис Тарасов.

Журналісти Суспільного нині чекають на офіційну відповідь від пресслужби облдержадміністрації, чи є «Тарасова груша» пам’яткою, і чи будуть повертати територію у державну власність. Тим часом Святослав Щербина, голова громадської організації «Збережемо святині Запоріжжя», хотів би облаштувати місцевість навколо груші, покласти плитку, поставити лавки, аби люди могли безперешкодно приходити сюди та згадувати великого українського письменника.

Вибір редакції

На початок