Білий дім провів брифінг після виступу президента США Джозефа Байдена щодо ситуації на Донбасі, під час якого той оголосив про перший пакет нових санкцій проти Росії. Представники адміністрації Байдена попередили, що США мають в арсеналі й інші обмеження, які можуть запровадити у разі подальшої агресії РФ.
На початку брифінгу Даліп Сінгх, заступник радника з національної безпеки в адміністрації Байдена, нагадав про запровадження санкції проти фінансових інституцій Росії та блокування сертифікації газогону "Північний потік-2". Він наголосив, що США реалізують ці кроки спільно із союзниками — ЄС, Великою Британією, Канадою, Японією та Австралією.
За словами Сінгха, зокрема, обмеження стосуються державного інвестиційного банку ВЕБ.
"Це — відома скарбничка Кремля, яка утримує більш як 50 мільярдів доларів активів", — пояснив радник.
Окрім того, об’єктом санкцій став російський "Промсвязьбанк".
"Це — банк, який має активи на 35 мільярдів доларів. Він фінансує діяльність російської армії", — зазначив Сінгх.
Зазначені банки більше не матимуть можливості проводити транзакції зі США чи Європою, зауважив посадовець. При цьому він попередив, що американський уряд може запровадити санкції й проти інших російських банків.
"Жодна російська фінансова установа не перебуває в безпеці. Якщо це вторгнення продовжиться, то ми готові натиснути кнопку, щоб вжити подальші дії щодо найбільших російських фінансових інститутів, включно зі "Сбербанком" та ВТБ, чиї сукупні активи становлять майже 750 мільярдів доларів", — сказав він.
Своєю чергою, офіційна представниця Білого дому Джен Псакі також зазначила, що США зберігають можливості для додаткових санкцій проти РФ.
"Санкції можуть мати різні форми, експортний контроль — одна з них. У нашому розпорядженні лишаються багато інших санкцій. Система SWIFT не потрапила в першу хвилю санкцій, однак є значною", — сказала вона.
Псакі підкреслила, що США не розраховують на найзначніший ефект від санкцій відразу після введення, однак розраховують на ефект стримування. За її словами, у разі ескалації ситуації навколо України США можуть посилити санкції зі свого боку.
Посадовиця зауважила, що США не збираються повністю "зачиняти двері для дипломатії". За її словами, для того, щоб повернутися за стіл перемовин, Росія має вдатися до деескалації.
"Деескалація означає відведення військ", — наголосила вона.
При цьому чиновниця нагадала, що російські війська присутні в Україні від початку бойових дій на Донбасі у 2014 році.
"Російська військова присутність в Україні триває з 2014 року, хоча вони цього не визнавали, і тільки зараз вони це визнали. З 2014 року і до сьогодні ми їх називали "зеленими чоловічками", тому що вони не були в російській військовій уніформі. Зараз ми знаємо, що вони навколо всієї східної України, і хоча вони й не носять російську уніформу, але поводять себе так, як би поводили російські військові", — зауважила посадовиця.
За словами Джен Псакі, з огляду на дії Росії, зустріч між лідерами США та РФ наразі не стоїть на порядку денному.
Раніше Джозеф Байден виступив зі зверненням щодо ситуації на сході України на тлі визнання Росією незалежності так званих "Л/ДНР" та рішення ввести туди російські війська. У Білому домі це вже назвали "початком вторгнення" РФ.
У зверненні Байден заявив, що Путін намагається переписати історію, що війська РФ оточили Україну, що наслідки від санкцій проти РФ будуть відчутні і в США, а ціни на нафту можуть коливатись внаслідок санкцій.
Що відомо
- 21 лютого ватажки самопроголошених "Донецької та Луганської народних республік" Денис Пушилін та Леонід Пасєчнік синхронно звернулися до президента Росії Володимира Путіна з проханням визнати "Л/ДНР". Після цього президент РФ Володимир Путін визнав правосуб'єктність самопроголошених "ЛНР" і "ДНР" і підписав відповідний указ. Рішення було ухвалене після засідання Ради безпеки РФ 21 лютого.
- Обидві палати парламенту Росії на засіданні у вівторок, 22 лютого, визнали правосуб'єктність самопроголошених “ДНР” і “ЛНР”. Рішення ухвалили одноголосно. Путін заявив, що "Л/ДНР" визнають у межах Донецької та Луганської областей, і підтвердив, що це означає крах Мінських домовленостей.
- Рада Федерації (верхня палата парламенту) Росії 22 лютого схвалила звернення Путіна про використання Збройних сил країни за кордоном — а саме на території самопроголошених "Л/ДНР".
- З листопада 2021 року біля кордонів України Росія стягує свої війська і техніку. За оцінками Києва і Заходу, йдеться про понад 150 тисяч військових у прикордонних російських областях, окупованому Криму і Білорусі, де тривають спільні з РФ військові навчання "Союзна рішучість-2022". Москва раніше заявляла про повернення частини військ у місця дислокації, але потім навчання, які мали завершитися 20 лютого, вирішили продовжити.
- Сполучені Штати вважають, що президент Росії Володимир Путін ухвалив принципове рішення про вторгнення в Україну і це станеться найближчими днями. Починаючи із 17 лютого, ситуація на Донбасі загострилася: бойовики здійснюють десятки обстрілів, заявляють про провокації та диверсії з боку українських військових. Офіційний Київ усе це спростовує.
Читайте також
Загроза військового вторгнення Росії та що відбувається на Донбасі. Онлайн
"Потрібно мати бачення реінтеграції" — дипломати та правозахисники про рішення РФ щодо "Л/ДНР"
Підсумки Радбезу ООН: Україна узгоджує санкції країн проти Росії — МЗС
У "ДНР" і "ЛНР" оголосили евакуацію у РФ: що відбувається на Донбасі та що про це кажуть місцеві
Як потурбуватися про домашніх тварин в умовах ескалації. Розповідають зоозахисники
Мюнхенська безпекова конференція-2022. Головні тези про Україну
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!