"Мороз по шкірі" vs "вигаданий допінг". Навколо чого виник конфлікт між МОК і ОКР на Олімпіаді-2022

"Мороз по шкірі" vs "вигаданий допінг". Навколо чого виник конфлікт між МОК і ОКР на Олімпіаді-2022

"Мороз по шкірі" vs "вигаданий допінг". Навколо чого виник конфлікт між МОК і ОКР на Олімпіаді-2022
AP

МОК та фігуристи й тренери з різних країн критикують насильство в команді ОКР, а росіяни скаржаться на "несправедливість" допінг-правил і "жорстоке" ставлення до них МОК і WADA.

Після драматичного завершення жіночих змагань з фігурного катання на Олімпійських іграх-2022 дедалі більше експертів і представників різноманітних спортивних організацій почали активніше висловлюватися щодо ситуації з допінгом фігуристки збірної ОКР Каміли Валієвої та закликати до змін у цьому виді спорту. Критики зазнала команда ОКР і, зокрема, тренерка їхньої жіночої збірної Етері Тутберідзе. Водночас російська сторона звинувачує в усьому, що сталося з Валієвою на цій Олімпіаді, Міжнародний олімпійський комітет (МОК) та Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA).

Під час Ігор 15-річна Валієва отримала позитивний результат допінг-тесту, зробленого в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії. У пробі фігуристки виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин.

Тим не менше, Спортивний арбітражний суд допустив Валієву до змагань, аргументуючи це тим, що спортсменка має статус "захищеної особи", оскільки їй ще немає 16 років. Також серед пояснень були небажання заподіяти фігуристці "невиправної шкоди" та "несвоєчасне повідомлення про результати антидопіногового тесту", що надійшли в розпал Олімпіади.

Валієва все ж виступила в особистих змаганнях і була лідеркою після короткої програми попри помилки на стрибках, але провальний прокат довільної програми відкинув її на четверте місце й залишив без медалі.

Читайте також: "Ненавиджу! Ви все знали!" Що сталося на Олімпіаді в хаотичному фіналі жіночого фігурного катання

Що відбувається між ОКР та МОК

Президент МОК Томас Бах з'явився на пресконференції, яку регулярно проводять організатори Ігор, наступного дня після довільної програми жінок, у якій чемпіонкою стала партнерка Валієвої за командою Анна Щербакова.

За словами Баха, перегляд цих змагань викликав у нього великий дискомфорт, а поведінка її тренерського штабу, хоч вона й не відрізнялася від їхнього ставлення до фігуристок на всіх попередніх змаганнях, – обурення.

"Я бачив, наскільки великим, певно, був тиск на [Камілу]. Особливо [неприємно] бачити, як страждає на льоду 15-річна дівчинка, як вона намагається знову зібратися й завершити програму. Було помітно з мови її тіла, який це був величезний ментальний стрес для неї".

На думку Баха, "оточення" Каміли прийняло її "надзвичайно холодно", що викликало в нього "мороз по шкірі". Мова про слова тренерки Тутберідзе, яка зустріла Валієву після прокату словами: "Чого перестала боротися взагалі після акселя? Поясни!"

"Замість спроб підтримати її, можна було відчути холодну атмосферу й відстороненість. Усе це не дає мені впевненості в оточенні Каміли що стосується й минулого, й майбутнього".

Читайте також: Фігуристка Валієва, у якої виявили допінг, залишилася поза подіумом Олімпіади-2022: результат

Стурбованості Баху додала поведінка срібної медалістки Алєксандри Трусової, яка після завершення прокатів плакала, кричала й відмовлялася йти на квіткову церемонію зі словами: "У всіх є золота медаль, у всіх! А в мене – ні! Я ненавиджу цей спорт! Ненавиджу! Ніколи більше не вийду на лід! Ніколи!" Коли Тутберідзе намагалася обійняти її, фігуристка вивернулася, сказавши: "Не треба, будь ласка. Ви все знали! Ви все знали!"

Бах пообіцяв, що, якщо WADA та RUSADA (Російське антидопінгове агентство) у своїх розслідуваннях допінг-справи Валієвої знайде порушення з боку її команди, на відповідальних осіб чекають "дуже серйозні наслідки".

До того ж Бах підтвердив, що ведуться розмови щодо того, аби підвищити вік допуску до Олімпіади спортсменів задля уникнення подібних ситуацій у майбутньому. На наступному конгресі Міжнародного союзу ковзанярів (ISU) планують порушити питання поступового підвищення вікового ліміту для дорослих змагань: спершу до 16 років, а пізніше – до 17. Зараз мінімальний вік допуску – 15 років.

мок вада проти окр
Пресконференція МОК. Зліва направо: виконавчий директор Крістоф Дубі, президент Томас Бах та голова пресслужби Марк Адамс. IOC/Greg Martin
Читайте також: Фігуристці збірної ОКР Камілі Валієвій, у якої виявили допінг, дозволили виступати на Олімпіаді-2022

Окрім Баха, Тутберідзе критикують і її колеги-тренери. Зокрема, француз Ромен Гаґенавер, чиї учні Ґабріелла Пападакіс і Ґійом Сізерон перемогли в танцях на льоду на цих Іграх, назвав методи Етері "насильницькими й навіть мілітарними". Також він сказав, що "її б не підпустили до дітей", якби вона дозволяла собі подібне в Монреалі, де тренує сам Гаґенавер.

Тим часом дворазова олімпійська чемпіонка, німкеня Катаріна Вітт, заявила, що "відповідальні [за ситуацію з допінгом Валієвої] дорослі мають бути назавжди усунені від спорту".

Російська ж сторона не погоджується з критикою на свою адресу та, навпаки, звинувачує в усьому МОК і WADA за, мовляв, несправедливе ставлення до російських спортсменів.

Тренер срібних призерів цієї Олімпіади в танцях на льоду, Вікторії Сініциної та Нікіти Кацалапова з ОКР, Алєксандр Жулін опублікував у інстаграмі відкритий лист до Баха, в якому заявив, що його "здивувала реакція" президента МОК.

"Тренерка Тутберідзе виховала шість олімпійських медалістів і чотирьох олімпійських чемпіонок з 2014 року, і, напевне, їй відомо, як і що говорити своїм ученицям після виступів. Ви, будь ласка, проаналізуйте вашу позицію стосовно жінки та юної дівчини, починаючи з 8 лютого цього року. З позиції чоловіка ви поводили себе, на мій погляд, жорстоко й некоректно. Щонайменше, не вам вчити видатну тренерку манерам".

Крім того, Жулін назвав політику WADA щодо заборони препаратів, подібних до того, що знайшли у Валієвої, "вислуговуванням перед МОК". Тренер згадав, як його колишню ученицю Єкатєріну Боброву не пустили на чемпіонат світу "через сліди мельдонію" в її крові.

"Дуже багато російських спортсменів постраждали від цього "найнебезпечного" препарату. Чому російських? Та просто він не популярний на Заході, – стверджує Жулін. – Це не допінг. Це вигадана історія. Вам би порадити WADA вигадати ліки для підтримання серцевого м'яза, а не ловити нещасних спортсменів на різній маячні".

Тутберідзе подякувала Жуліну за пост і сказала: "Досі відчуваю подив через оцінку нашої роботи вельмишановним паном Бахом".

Читайте також: У лідерки збірної ОКР з фігурного катання Каміли Валієвої виявили допінг: чи будуть наслідки

Щодо "справжності" подібного допінгу в фігурному катанні у своєму подкасті висловилася чемпіонка чотирьох континентів 2015 року, американка Поліна Едмундс. Вона розповіла, що раніше команда Тутберідзе, як і інші росіяни, регулярно вживала мельдоній, а після того, як його внесли до списку заборонених, шукала йому альтернативу.

"Більшість людей асоціюють допінг зі стероїдами. У нашому ж виді спорту допінг – це те, що допомагає, коли ви втомлені. За допомогою деяких медикаментів ви можете отримати більшу витривалість, більше надходження кисню й кращий кровообіг. Це дає можливість спортсменам робити більше повторів та працювати більше годин. А отже це виграє час для того, щоб вивчити більше за коротший період, ніж чистий спортсмен".

Що відомо

  • Сторона Валієвої пояснила появу в її організмі допінгу, тим, що такі ліки вживає її дідусь, а вона випила води з його стакана. Суд не визнав ці пояснення достатньо аргументованими за відсутності доказів. WADA та ISU також не повірили цим твердженням під час слухання.
  • Валієва також брала участь у командних змаганнях на цій Олімпіаді й допомогла збірній ОКР здобути "золото". Але, оскільки розслідування триває, цей результат не є остаточним, а церемонія нагородження відбудеться після того, як буде відоме рішення щодо цієї справи.
  • У 2020 році ISU визнав Етері Тутберідзе тренеркою року.
  • У Тутберідзе тренувалися чемпіонки й призерки й минулих Олімпіад: Аліна Загітова, Євгєнія Мєдвєдєва, Юлія Ліпніцкая та інші росіянки. Ці три фігуристки, як і багато інших підопічних Етері стикнулися зі схожою проблемою: злет кар'єри в юному віці, швидкий спад у результатах і можливостях виконувати складні елементи з настанням пубертату, травми через перенавантаження організму й пов'язані з цим ранні завершення кар'єри (або тривалі паузи, як у випадку з Загітовою).
  • Колишні й чинні учениці Тутберідзе неодноразово розповідали в інтерв'ю про фізичні й ментальні насильницькі практики наставниці, зокрема про те, як тренерка обмежувала їх у їжі, забороняла пити впродовж дня для підтримання ваги та змушувала тренуватися з травмами або після неповного відновлення від них.
Категорії
ФутболЧС-2022 з футболуСанкції проти РосіїБіатлонЛегка атлетикаТенісКомандні види спортуЛіга Чемпіонів з футболуБоксГімнастикаФехтуванняПаралімпійський спортФормула-1Українці за кордономВодні види спортуФутзалБаскетболХокейУсик - Джошуа 2Зимовий спортВелоспортКіберспортШахиБіатлон: відео гонокОлімпіада-2022Дзюдо