Глава Penguin Random House пожертвує $500 тис. на боротьбу із заборонами книг у США

Глава Penguin Random House пожертвує $500 тис. на боротьбу із заборонами книг у США

Глава Penguin Random House пожертвує $500 тис. на боротьбу із заборонами книг у США

Маркус Доле, генеральний директор Penguin Random House, особисто пожертвує щонайменше 500 000 доларів організації PEN America, яка займається свободою слова, для боротьби із забороною книг у США. Про це повідомляє the New York Times.

Доле пообіцяв протягом п'яти років вкладати з власних коштів щонайменше $100 тис. щороку в заснований ним при американському ПЕН-клубі Фонд із захисту книг (Book Defense Fund). У ПЕН-клубі Долі обіймає посаду віцеголови. Він також розраховує, що його приклад підтримають інші бізнесмени, яким небайдужа свобода слова.

Фонд захисту книг надаватиме допомогу тим місцевим спільнотам у США, які вже зіткнулися і ще зіткнуться із забороною на поширення тих чи інших книг. Голова американського ПЕН-клубу Сюзанна Носсел також додала, що кошти фонду підуть на організацію просвітницьких кампаній у медіа та оплату послуг консультантів та юристів клубу, до яких громадяни звертаються за допомогою.

Глава Penguin Random House пожертвує $500 тис. на боротьбу із заборонами книг у США
У Теннессі адміністрація однієї зі шкіл вирішила вилучити зі списку літератури для учнів графічно роман Арта Шпігельмана "Маус", який розповідає дітям про Голокост на прикладі персонажів-тварин.

За словами Носсел, останнім часом США котиться "безпрецедентна" хвиля заборон на безперешкодне поширення книг: "Раніше ми стикалися з кількома випадками на рік. Тепер нові заборони вводяться щотижня, і вони постійно множаться. І це не просто окремі батьки заявляють протест бібліотекарям та адміністраторам, це цілі легіслатури штатів приймають рішення, які книги можуть бути доступні учням, а які ні". За її словами, сьогодні в американського ПЕН-клубу просто не вистачає коштів та можливостей реагувати на всі подібні інциденти.

Доле розповів, що питання свободи слова мають для нього персональне значення. Він виріс у Німеччині у повоєнний час і добре уявляє, що таке цензура і як вона може впливати на життя людей. За роки своєї кар'єри в німецькому медіаконгломераті Bertelsmann, який у 2020 році придбав Penguin Random House, Долі працював у країнах, де свобода слова в галузі книговидання так чи інакше обмежувалася: у Польщі у 1990-х роках, у Росії на початку 2000-х та в останні роки в Китаї.

Так, у жовтні 2021 року представник штату Техас надіслав до Агентства освіти штату список із приблизно 850 книг, перебування яких на полицях шкільних бібліотек здалися йому небажаним. А в одному з округів Пенсільванії учні двох шкіл вступили в протистояння з адміністрацією з приводу списку документальних фільмів та статей, які також передбачається видалити зі шкільної програми.

Читайте також

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

На початок