17 лютого виповнюється 130 років з дня народження митрополита Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого. З цієї нагоди Центр досліджень визвольного руху виклав у вільному доступі 50 документів з архівно-кримінальної справи. Про це Суспільне Культура повідомили у пресрелізі.
До збірки увійшли:
- ордер на арешт та обшук;
- анкета арештованого Йосифа Сліпого;
- протоколи допитів митрополита УГКЦ;
- протокол обшуку в резиденції митрополита у Львові 12-14 квітня 1945 р;
- список антирадянської націоналістичної літератури, вилученої в резиденції;
- листи, написані до митрополита греко-католицької церкви Йосифа Сліпого тощо.
Серед опублікованих матеріалів є раніше ніде не опубліковані листи до Йосифа Сліпого від відомих діячів греко-католицької церкви, зокрема блаженника священномученика Василя Валичковського та монахині Олени Вітер.
Йосиф Сліпий — видатний український релігійний, громадський і науковий діяч, верховний архієпископ Львівський, митрополит Галицький, предстоятель Української греко-католицької церкви в 1944 — 1984 років, кардинал.
Прізвисько "Сліпий" взяв від діда, предок якого, за легендою, був осліплений московитами у 1709 році за те, що він воював під Полтавою проти царя Петра I на боці гетьмана Івана Мазепи.
За наукові заслуги, активність у розбудові культурно-національного і релігійного життя в 1930 році його обрано дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка. 25 січня 1965 року, після смерті митрополита Андрія Шептицького, Йосифа Сліпого було висвячено у Ватикані кардиналом і призначено головою УГКЦ.
Був політв'язнем №1, переслідуваний радянською владою – вперше заарештований 1945 року. Загалом провів у таборах ГУЛАГу 18 років. Вийшов на волю тільки у 70-річному віці. Реабілітований як необґрунтовано засуджений у 1991 році.
Помер 7 вересня 1984 року в Римі, на 92-му році життя. До століття від дня його народження, у 1992 році, прах Йосифа Сліпого перенесли зі собору святої Софії (Рим) до крипти в соборі святого Юра, що у Львові.
Читайте також
- Українські митці і радянські спецслужби: презентували анімацію за розсекреченими документами
- СБУ оприлюднила документи КДБ про Розстріляне відродження
- Центр досліджень визвольного руху оприлюднив документи з архіву УПА, який знайшли на Прикарпатті
Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу