Зеленський, Порошенко, Тимошенко. Соціологи розповіли про політичні вподобання українців

Зеленський, Порошенко, Тимошенко. Соціологи розповіли про політичні вподобання українців

Опитування
Зеленський, Порошенко, Тимошенко. Соціологи розповіли про політичні вподобання українців
УНІАН

Станом на першу половину лютого Володимир Зеленський лишається найпопулярнішим потенційним кандидатом у президенти. Водночас партія "Європейська солідарність" користується серед українців більшою підтримкою, ніж партія "Слуга народу".

Про це свідчать результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

"Станом на 5-13 лютого відносно найбільшу підтримку має партія "Європейська солідарність", яку підтримали б 15,5% серед усіх респондентів і 22,9% серед тих, хто збирається голосувати. На другому місці – "Слуга народу", за яку проголосували б 11,1% серед усіх респондентів і 16,4% серед тих, хто визначився з вибором", — йдеться у повідомленні.

Як зазначили соціологи, різниця між партіями перевищує статистичну похибку, тобто формально за популярністю "ЄС" перебуває на першому місці, "Слуга народу" – на другому місці.

Далі у рейтингу розташувались партії "Батьківщина" (7,8% загальної підтримки та 11,5% серед тих, хто збирається голосувати) та "ОПЗЖ" (відповідно, 6,8% і 10,1%).

Також понад 5% мають партії "Наші" (4,2% і 6,2%), "Розумна політика" (3,9% і 5,8%) і "Сила і честь" (3,5% і 5,1%). Решта партій мають нижчу підтримку.

За словами соціологів, при цьому у порівнянні з груднем 2021 року у випадку практично всіх партій різниця в рейтингу лишається у межах похибки, тобто статистично значущих змін у політичних вподобаннях українців не відбулося.

"Лише у випадку партій "Сила і честь" та "Голос" має місце деяке зниження рейтингу. Водночас, якщо в грудні 2021 року різниця між "ЄС" і "Слугою народу" була в межах статистичної похибки (тобто формально партії ділили перше місце), то зараз "ЄС" має "чисте" перше місце, а "Слуга народу" – друге місце", — зазначається у дослідженні.

Водночас серед кандидатів у президенти лідерство за популярністю зберігає чинний глава держави.

"Найбільшу підтримку продовжує мати Володимир Зеленський, за якого проголосували б 19,1% серед усіх респондентів і 25,1% серед тих, хто визначився з вибором. На другому місці – Петро Порошенко з показниками 16,6% серед усіх респондентів і 21,8% серед тих, хто визначився з вибором", — розповіли соціологи.

Різниця між рейтингами політиків перевищує статистичну похибку, підкреслили дослідники.

До трійки лідерів також увійшла Юлія Тимошенко (відповідно, 8,9% і 11,8% симпатій). Далі йдуть Юрій Бойко (6,3% і 8,3%), Дмитро Разумков (5,5% і 7,2%), Євген Мураєв (4,9% і 6,5%), Ігор Смешко (4,6% і 6,1%), Володимир Гройсман (3,6% і 4,8%) та Олег Ляшко (3% і 3,9%). Інші кандидати мають нижчу підтримку.

Як зазначив заступник директора КМІС Антон Грушецький, рейтинг того чи іншого кандидата залежить від того, скільки в списку кандидатів з того ж електорального поля.

"Чим їх більше, тим менше рейтинг кожного з кандидатів. Те саме стосується і партій. Крім цього, істотну роль відіграє, хто зазначається лідером партії. Тому зараз, до реєстрації списків кандидатів/партій, усі отримані дані про рейтинги умовні і залежать від списку, запропонованого респондентам. Водночас, чим більш відмінні списки, тим менш обґрунтованим є порівняння результатів, отриманих з різними списками", — пояснив він.

При цьому великий вплив на результати має також і метод опитування.

"Респонденти, опитані методом телефонних інтерв’ю, більш заможні, мають дещо вищий рівень освіти і дещо більш активні, ніж респонденти, опитані методом особистих інтерв’ю. Як наслідок, це може впливати на рейтинг окремих політичних сил", — пояснив соціолог.

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус" 5-13 лютого 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням). Було опитано 2000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей. У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою. Замовник опитування не вказаний.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% - для показників, близьких до 10%, 1,1% - для показників, близьких до 5%.

Що відомо

  • Наприкінці січня повідомлялося, що рейтинг президента Володимира Зеленського знизився у порівнянні з 13-16 грудня 2021 року.
  • Проведення дострокових парламентських виборів підтримують 53,6% респондентів, не підтримують – 38,9%. Такі дані всеукраїнського опитування громадської думки, проведеного 20-21 січня 2022 року оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
  • У рейтингу партій на виборах до Верховної ради, за даними соціологів, відносно найвищу підтримку має партія “Європейська солідарність”, за яку проголосували б 16% серед усіх респондентів і 18,9% серед тих, хто визначився з вибором.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок