У Тернополі родичам воїнів УПА передали нагороди

У Тернополі родичам воїнів УПА передали нагороди

У Тернополі родичам воїнів УПА передали нагороди
Фото: Анастасія Чечко/Суспільне

Нагороди повстанців, які вони колись не змогли отримати, передали їхнім родичам. Нагородження відбулося в Тернополі. За словами історика Сергія Волянюка, вручили 12 хрестів бойової заслуги, це найвищі відзнаки Української повстанської армії.

Виготовляли їх за проєктом українського художника та члена ОУН Ніла Хасевича.

Нагороди родичам вручали у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини. Відзнаку отримує Тарас Туницький. Каже, ця нагорода для двоюрідного брата його діда. Вони обоє були повстанцями:

"Там насправді дуже трагічна історія, бо з великої родини багато братів і сестер під час бойових подій загинули. Фактично з 5 братів лишився тільки один. І частина родини виїхали в Канаду під час війни. І важливо відзначати таке, щоб люди пам’ятали, через які трагічні події колись проходила молодь".

Галина Котвіца – племінниця повстанця Михайла Кріля. Жінка каже, він воював під псевдо "Віра":

"Він був крайовим референтом служби безпеки. Ми так не знаємо про його діяльність, дуже мало знаємо, тому що це було засекречено, але він був дуже мужньою людиною. Не мав сім’ї. Поклав своє життя за служіння Україні. Я з дитинства пам'ятаю цікаві розповіді, з дитинства я жила тим, щоби колись дізнатися більше про це. Зараз це можливо, тому що відкриті архіви і ми можемо черпати великий пласт інформації про ті часи".

У Тернополі родичам воїнів УПА передали нагороди
Вручили 12 хрестів бойової заслуги – це найвищі відзнаки Української Повстанської Армії. Фото: Анастасія Чечко/Суспільне

Ольга Кіналь отримала нагороду за свого дядька Івана Гуменюка. Каже, знає про нього з розповідей батька:

"Мені дуже приємно, бо це згадка про рідну мені людину. Поки що беру додому, покажу дітям, а потім може до школи передам", – каже Кіналь.

У Тернополі родичам воїнів УПА передали нагороди
Ольга Кінах. Фото: Анастасія Чечко/Суспільне

Відновлення відзнак ініціювала координаційна рада з вшанування пам’яті нагороджених лицарів ОУН і УПА, розповів голова цієї ради Микола Посівнич:

"Ці нагороди були започатковані наказом головного командира УПА Романа Шухевича у 1944 році, пізніше у 1950 році вони були виготовлені в Мюнхені і перекинуті сюди в Україну. Вони видавались, але окремим людям і всі вони тоді були заарештовані, вони не мали змогу їх отримати і це було завершення боротьби. За тим проєктом Ніла Хасевича ми відтворили і вже вручили понад 400 цих нагород. Вони передаються прямим нащадкам Лицарів ОУН-УПА. Це вже йде 5-річний проєкт".

Пошуком родичів на Тернопільщині займається історик Сергій Волянюк. Чоловік каже, у 50-х роках відзнаки не вручали, були лише витяги з наказу про нагородження. З допомогою цих документів й ідентифікують упівців та шукають їхніх нащадків:

"Дається псевдо, територія – В16, основна посада – бой. ОСБ. Якщо розшифровувати: В16 – це відтинок шістнадцятий, бой. ОСБ – бойовик осередку служби безпеки, НК ШГ 3 – наказом штабу групи 3, дата. А далі дослідники починають вишуковувати: що це за територія, що це за посада, хто це міг бути. Такі накази збираються і видаються по кожній області, вони зберігаються в українських та польських архівах, колишніх радянських архівах. Таким чином, триває процес, на даний час близько 70 людей ми знайшли, ідентифікували, і є ще близько сотні людей, яких потрібно буде шукати".

Читати також

На початок