Чим загрожує Україні затримка обрання голови САП. Відповідає представництво ЄС

Чим загрожує Україні затримка обрання голови САП. Відповідає представництво ЄС

Ексклюзивно
Чим загрожує Україні затримка обрання голови САП. Відповідає представництво ЄС
Фото: Укрінформ

Наприкінці 2021 року комісія з відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури нарешті обрала переможця на цю посаду. Ним став детектив НАБУ Олександр Клименко, однак у грудні комісія так і не визнала його головою.

Обрання голови CAП є одним із критеріїв надання Україні 600 мільйонів євро допомоги ЄС та безвізового режиму. Суспільне поцікавилось у представництві Європейського Союзу в Україні, чи відреагує Європа на затримки та як саме.

Як зазначили у представництві, Європейська комісія вкрай розчарована затримками з вибором нового керівника САП.

"Визначено переможця конкурсу, пана Клименка. Таким чином, будь-які спроби зірвати конкурс, переглянути затверджені результати чи затримати його призначення суперечать міжнародним зобов’язанням України та власним застосовним процедурам України", — розповіли Суспільному.

В установі підкреслили, що разом із Національним антикорупційним бюро та Вищим антикорупційним судом САП відіграє вирішальну роль у боротьбі з корупцією на високому рівні.

"Посилення зусиль у боротьбі з корупцією, проведення судових реформ та розбудова міцніших демократичних інституцій мають першорядне значення також для подолання зовнішніх загроз, з якими продовжує стикатися Україна"

У представництві ЄС додали, що Європейська комісія у тісній співпраці з міжнародними партнерами продовжить вирішувати потребу в незалежних та ефективних антикорупційних інституціях на всіх рівнях, у тому числі шляхом застосування наявних інструментів політики.

Чи є загроза безвізовому режиму

Як зазначили в установі, позиція ЄС щодо поточної ситуації детально викладена в 4-му звіті щодо впровадження безвізового режиму, опублікованому 4 серпня 2021 року.

"Загалом Україна продовжує виконувати контрольні показники лібералізації візового режиму та досягає значного прогресу у виконанні рекомендацій ЄС. Держави-члени також повідомляють про хорошу співпрацю з Україною, наприклад, у сфері безпеки чи повернення людей, які не мають права залишатися в ЄС, та у сфері безпеки", — пояснили у представництві.

При цьому наголосили, що Україна повинна й надалі докладати зусилля у боротьбі з корупцією, відмиванням грошей та організованою злочинністю, а також у розгляді необґрунтованих заяв про надання притулку.

"Як зазначається у звіті, безвізовий режим продовжує приносити позитивні економічні, соціальні та культурні переваги державам-членам ЄС та нашим партнерам, таким як Україна", – зауважили в установі.

Окрім того, у представництві ЄС додали, що Європейський Союз продовжить підтримувати Україну.

"ЄС прагне підтримувати країни-партнери, особливо якщо вони намагаються пом’якшити економічні наслідки пандемії COVID-19 та впроваджують реформи, спрямовані на створення робочих місць, зростання та макроекономічної стабільності", — підсумували співрозмовники Суспільного.

Що відомо

  • У серпні 2020 року керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький написав заяву про звільнення за власним бажанням. Причину такого рішення він не назвав. У НАБУ заявили, що звільнення Холодницького не вплине на перебіг розслідувань Національного антикорупційного бюро.
  • Конкурс щодо обрання нового очільника САП стартував ще 25 січня. У липні оголосили двох фіналістів конкурсу: Олександр Клименко та Андрій Синюк. Але керівника досі не обрали. США і ЄС не раз закликали до прозорого завершення конкурсу, щоб САП не лишалася без очільника.
  • Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський спростував заяву Шабуніна і у коментарі Суспільному підкреслив, що Офіс президента не пов’язаний із проведенням конкурсу на посаду керівника САП.
  • 20 грудня Окружний адміністративний суд Києва визнав недійсним порядок роботи комісії з відбору керівника САП, бо в липні 2015 року вона начебто втратила повноваження. Офіс президента заявив, що на конкурс це рішення не вплине, оскільки рішення ОАСК ще можна оскаржити.
  • 21 грудня конкурсна комісія з обрання голови САП провалила голосування за переможця конкурсу. Голова комісії Катерина Коваль повідомила Суспільному, що рішення не ухвалили, бо чекають відповіді від Офісу генерального прокурора щодо перевірки кандидатів-переможців.
  • 29 грудня посольство Сполучених Штатів в Україні закликало комісію з обрання голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури поновити свою роботу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок