Переговори НАТО, ЄС, США та РФ щодо безпеки у Європі. Чого очікувати Україні

Переговори НАТО, ЄС, США та РФ щодо безпеки у Європі. Чого очікувати Україні

Переговори НАТО, ЄС, США та РФ щодо безпеки у Європі. Чого очікувати Україні
Ілюстративне фото

Цього тижня відбудеться низка зустрічей, які покликані урегулювати дипломатичним шляхом загострення безпекової ситуації у Європі: засідання Ради Росія-НАТО, комісії Україна-НАТО, переговори США-Росія і зустріч міністрів країн НАТО. Про продуктивність анонсованих зустрічей для України, Суспільне розпитало в Сергія Джерджа, голови громадської спілки "Всеукраїнська Громадська Ліга Україна-НАТО".

Яка зустріч буде найбільш плідною для розв’язання українського питання

"Хотів би звернути увагу на засіданні Ради Росія-НАТО. Його важливість полягає у тому, що до складу НАТО входять не лише більшість європейських країн, а також Канада та США", — зазначив Сергій Джерджа.

Він зазначив, що окрім переговорів між США та Росією, що сьогодні відбуваються у Женеві, наступна зустріч буде по лінії організації безпеки та співробітництва в Європі, але присутні на ній будуть здебільшого європейські країни.

"Засідання Ради Росія-НАТО буде більш вагомим та всеохопним", — розповів Сергій Джердж, голова громадської спілки "Всеукраїнська Громадська Ліга Україна-НАТО".

Важливість засідання Ради Росія-НАТО

"Росія свою позицію окреслила. Виставила ультиматум, який був сформульований у грубій формі, як вона робить зазвичай. Зокрема РФ звертається лише до США з питанням щодо розширення НАТО. А НАТО — це міжнародна інституція, до складу якої входять 30 країн. Крім США є ще думка 29 столиць, але РФ на них не зважає, вона вважає, що вони не мають жодного впливу і нічого не вирішують", — пояснює голова громадської спілки.

Читайте також: Блінкен і Боррель обговорили ситуацію навколо України перед переговорами з Росією

"Певною мірою ця ситуація повинна вплинути на Брюссель, Берлін та Париж. Німеччина та Франція постійно "загравали" з Російською Федерацією, а Кремль натомість поводиться так, нібито взагалі не бачить їх, як суб’єктів, які впливають на позицію НАТО чи їхня думка має якусь вагу", — наголосив Сергій Джердж.

За словами експерта, Росія вимагала, щоби їхню пропозицію було прийнято у повному обсязі, негайно і без обдумувань чи заперечень, попри те, що окремі з пунктів були неприйнятними та абсурдними.

"Коли ж РОсії поставили зустрічне питання: "А якими будуть її дії задля врегулювання безпекової ситуації", то заступник Міністра закордонних справ РФ Рябков озвучив, що Росія нічого не буде і не повинна робити, тому що НАТО не потребує жодних гарантій зі сторони Росії, а РФ свої гарантії уже озвучила в Будапештському меморандумі, який був прийнятим 5 грудня 1994 року. Якого вона не дотрималася, порушивши територіальну цілісність України", — зазначив експерт.

Про переговори з Україною та позицію Жозепа Борреля

"Я вважаю дуже важливим те, що перед проведенням усіх цих зустрічей із РФ, відбувалися консультації з українською стороною. У такий спосіб "звірялися годинники", ми виробляли спільну візію і я думаю, що Україна знає, яку позицію займатиме США та НАТО в перемовинах із РФ", — зазначив Сергій Джердж.

Він стверджує, що заява Верховного представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Борреля була дуже чіткою.

"Політик наголосив, що "без безпеки України не може бути безпеки Європи". І це є правдою. Адже, як можна щасливо жити в Європі, якщо вже 8 рік триває російсько-українська війна", — аргументує Джердж.

"Росія своїми заявами намагається змістити акцент уваги із питання російсько-української війни на інші речі. Зокрема Росія не планує обговорювати російсько-українську війну, а робить акцент на нерозширенні НАТО чи на безпекових питаннях", — підсумував голова громадської спілки "Всеукраїнська Громадська Ліга Україна-НАТО".

Читайте також: "Ні Байден, ні Путін не підуть на поступки": чого чекати від переговорів США та Росії

Що відомо

  • У ці дні проходить низка зустрічей представників України, РФ, НАТО і США, на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною.
  • Так 9 січня заступниця держсекретаря США Венді Шерман зустрілася в Женеві із заступником міністра закордонних справ Росії Сергієм Рябковим. 7 січня відбулось позачергове відеозасідання голів МЗС країн-членів НАТО, під час якого міністри підтвердили готовність до розширення Альянсу та права України вступити до НАТО.
  • 10 січня відбулось засідання комісії НАТО — Україна. Генсек альянсу Єнс Столтенберг на спільній із віце-прем'єр-міністеркою України Ольгою Стефанішиною пресконференції заявив: НАТО має готуватися до того, що Росія може застосувати силу замість діалогу.
  • Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що зустріч Північноатлантичного альянсу та Росії з питань "гарантій безпеки" запланована на 12 січня.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок