У Теребовлянському музеї виставили понад 200 новорічних і різдвяних експонатів – це 50 листівок та марки, а також ялинкові прикраси, які виготовляли на Теребовлянській фабриці. Про це Суспільному розповів директор цього музею Ярослав Ярошевський. За його словами, це іграшки у вигляді тварин, шишок та бурульок.
Ярослав Ярошевський розповів є новорічна іграшка, якій понад 60 років. Чоловік каже, її виготовили на Теребовлянській фабриці. Окрім прикрас на ялинку, там виготовляли також фігури казкових персонажів. Для цього використовували вату, клей та папір.

"Є Дід Мороз 1960-х років. Перед Новим роком ми його викупили в Інтернеті на аукціоні. Для такого артефакту вартість дуже мала – 200 з чимось гривень. Купував заради коробки, бо зараз такі давні речі знайти ще в рідній коробці дуже важко. А тут рідна коробка і ще така етикетка українською. І напис Теребовлянська фабрика ялинкових прикрас", – каже Ярослав.
На аукціоні придбали також ялинку, виготовлену в Теребовлі. Їй 30 років. В наборі були також іграшки та інструкція. Екскурсоводка музею Лілія Соха каже, що на ялинці є ялинкові прикраси 60-их-70-их років:
"Серед іграшок фрукти-овочі, тваринки, гриби є, нижній ряд – це казкові герої. Мені особисто, як молодій людині дуже цікаво розглядати ці іграшки. Розумію, скільки старань і зусиль було прикладено до кожної іграшки".

На виставку прийшли 15 відвідувачів. Серед них Михайло Кузів. Чоловік родом із Теребовлі. Він каже, прожив у місті близько 35 років:
"Багато людей не пам’ятає, а я ще пам’ятаю, бо заходив на фабрику колись на екскурсію, як це виробляли, видували ці скляні іграшки. Такі, звичайно, збереглися і в коробках десь стоять на горищі. І Діди Морози. Мабуть, прийдеться принести сюди в музей, щоб більше людей мали можливість подивитися на них".
Також на виставці представили світлини з Теребовлянської фабрики ялинкових прикрас.

"Чоловік тримає таку скляну трубку, перед ним пальник, він нагрівав на пальнику ту скляну трубку, а потім ротом видував, м’яке скло роздувалося в кульку і лопаткою він просто формував", – каже Ярослав.
Збереглись листівки та марки 90-их років. Їх музею передала українська діаспора з Канади. Поруч є повстанські листівки.
Ярослав Ярошевський розповів, ялинкові іграшки на Теребовлянській фабриці перестали виготовляти 20 років тому. Музей-майстерню в Теребовлі відкрили влітку 2021 року. Реалізували проєкт за гроші американської програми DOBRE, кошти місцевого бюджету, а також за підтримки Українського культурного фонду. Загальна вартість облаштування та ремонту музею – понад 4 мільйони гривень, каже Ярослав Ярошевський.
Читати також
- Тернопільська майстриня виготовляє ялинкові іграшки-вишиванки