У Казахстані з 1 січня тривають протести, формальним приводом до яких стало збільшення цін на газ. У ніч проти 5 січня вони переросли в сутички мітингарів і поліції, після чого в різних містах країни почалися погроми та захоплення будівель. Суспільне зібрало головне, що відомо про ситуацію в Казахстані станом на вечір 5 січня.
Читайте також – хроніка подій в Казахстані
Як почалися протести
Протести почалися головно на заході Казахстану — Мангістауській області, залежній від нафтової промисловості. Там зростання цін на газ вдарили по населенню найбільше. 4 січня спеціальна урядова комісія оголосила про зниження ціни на газ до 50 тенге за літр, але лише в Мангістаунській області. До вечора того дня протести поширилися на центр, північ і південь Казахстану, а їхні учасники висували і політичні вимоги — від відставки уряду до боротьби з корупцією.
У ніч проти 5 січня у великих містах Казахстану — Алмати, Нур-Султані, Актау тощо — сталися сутички протестувальників і силовиків. Останні зокрема застосовували світло-шумові гранати і сльозогінний газ. На ранок 5 січня, за даними Департаменту охорони здоров’я Алмати, внаслідок сутичок до медичних закладів звернулися 190 людей (137 силовиків та 53 цивільних). З-поміж них 40 — шпиталізовані, з них 7 — у реанімації, серед яких четверо поліцейських.
Як повідомили у Міністерстві внутрішніх справ Казахстану, станом на 5 січня розпочато досудове розслідування за 13 фактами насильства щодо представників влади, хуліганства та нападів на державні будівлі. За порушення громадського порядку затримали понад 200 людей.
Крім того, в ніч проти 5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв запровадив до 19 надзвичайний стан у Алмати й Мангістауській області й оголосив про розпуск уряду.
Що відбулося 5 січня
Найбільш активними протестувальники були в Алмати, де захопили будівлю акіматуРегіональний орган виконавчої влади в Казахстані й намагалися захопити будівлю прокуратури. В Актобі під час спроби штурму будівлі акімату поліція застосувала проти нападників сльозогінний газ. Очевидці також повідомляють, що у будівлі адміністрації близько 13:20 стався вибух, внаслідок якого є травмовані. Міська влада Алмати назвала дії силовиків заходами "щодо стабілізації ситуації та забезпечення законності".
Крім того, в місті Талдикорган (адміністративний центр Алматинської області) знесли побудований у 2016 році пам'ятник Нурсултану Назарбаєву. Фото з місця опублікувало інформагентство "КазТАГ" (заблоковане в країні).

Також кількадесят протестувальників увечері 5 січня захопили будівлю аеропорту в Алмати. Пасажирів у будівлі не було — працівники евакуювали їх ще раніше, а потім вибралися самі. Після захоплення аеропорту в Алмати рейси звідти скасували; водночас авіакомпанії починають скасовувати рейси і до казахстанського міста. А проте, комендатура Алмати пізніше заявила, що аеропорт звільнили, а в місті почали антитерористичну операцію.
Паралельно у всьому Казахстані на пів дня зник інтернет, доступ до якого відновився лише ближче до ночі 5 січня. Повідомлялося також, що влада блокувала доступ до VPN-сервісів і месенджера Telegram.
У терміновому зверненні до громадян президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки країни замість свого попередника Нурсултана Назарбаєва, який мав обіймати цю посаду довічно. Він також заявив, що за протестами хтось стоїть, фінансуючи мітингувальників, і заявив про жертви серед силовиків.
Пізніше своїми указами Токаєв запровадив надзвичайний стан на всій території Казахстану. А у зверненні в ніч проти 6 січня за місцевим часом оголосив, що звернувся до голів держав ОДКБДо складу ОДКБ входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Росія та Таджикистан. У межах ОДКБ країни-учасниці договору можуть надсилати свої війська до Казахстану. (Організація Договору колективної безпеки — ред.) надати допомогу Казахстану в подоланні цієї терористичної загрози". Крім того, Токаєв змінив керівника Комітету національної безпеки Казахстану, призначивши на його місце колишнього начальника своєї охорони Єрмека Сагімбаєва.
Станом на вечір 5 січня Міністерство внутрішніх справ Казахстану заявило про 317 постраждалих і вісьмох загиблих силовиків і військовослужбовців Національної гвардії. Місцеві видання повідомляють про випадки мародерства в Алмати. Офіційних даних про постраждалих серед протестувальників немає; а проте, за непідтвердженою інформацією, один мітингар загинув у місті Атинау, а ще один зазнав поранення в голову.

Як реагував світ
Європейський Союз закликав учасників протестів у Казахстані та владу "діяти відповідально й стримано та утримуватися від дій, які можуть призвести до подальшої ескалації насильства". "Хоча Європейський Союз визнає право на мирний протест, він очікує, що той і далі буде ненасильницьким і уникатиме будь-якого посилення насильства", — йдеться в заяві Європейської служби зовнішніх справ.
Своєю чергою посольство США в Казахстані закликало американців уникати місць протестів, стежити за місцевими ЗМІ та бути обережними, якщо вони опиняються біля масових зібрань.
У Росії раніше казали, що "уважно стежать за ситуацією в братській сусідній країні" й закликають до "мирного вирішення всіх проблем у межах конституційно-правового поля та діалогу" А втім, після заяви президента Казахстану про звернення до ОДКБ окремі офіційні особи РФ почали говорити про якнайшвидше відправлення військ до країни.
Своєю чергою посольство України у Казахстані закликало громадян не відвідувати Казахстан через комендантську годину, запроваджену у країні на тлі протестів.
Що кажуть учасники протестів
"Зараз головна причина — це незадоволення владою. Я вчора (4 січня — ред.) допізна теж був на площі. На жаль, зараз поки перебій з транспортом. І, за моєю інформацією, у нас в Уральську всіх чоловіків, які підходять до площі, забирає поліція. Але в Атирау, де і зараз ідуть протести, і в сусідній Актюбі люди вже прорвалися в акімат", — розповів Суспільному житель Уральська Рауль Упоров.
За його словами, наразі в місті проблеми зі зв'язком та інтернетом.
"Насправді каталізатором стало підвищення цін. Але це лише каталізатор. От вчора я був на площі, і туди приходили люди, які взагалі вперше вийшли на мітинг. І вони казали, що ми сюди прийшли не тому, що газ подорожчав. Ми втомилися від корупції, ми стомилися від того, що цією країною керує одна людина (експрезидент країни Нурсултан Назарбаєв). Нинішній президент Токаєв, зрозуміло, що це просто підсаджений президент, який нечесно виграв ці вибори. Вони всі цим незадоволені, і це невдоволення виплескується. Люди дуже рішуче налаштовані зараз", — наголосив Упоров.
Він також зазначив, що протести охопили не лише міста, а й села, а влада перекрила дороги, які ведуть в районні центри, щоб люди не могли виїхати з сіл.
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!