Сутички, блокування інтернету і надзвичайний стан. У Казахстані протести через зростання цін на газ

Сутички, блокування інтернету і надзвичайний стан. У Казахстані протести через зростання цін на газ

Оновлено
Сутички, блокування інтернету і надзвичайний стан. У Казахстані протести через зростання цін на газ
Фото: Сергей Алексеенок / Facebook

На заході Казахстану на вулиці кількох міст вийшли протестувальники через підвищення цін на газ. Мітинги почалися ввечері 1 січня після того, як вартість скрапленого газу з 60 тенге піднялася до 120 тенге за літр (7,53 грн) через скасування цінового регулювання.

З чого все почалося

Протести розпочалися зокрема в містах Жанаозен, Курик й Акшукурі. Найбільше людей зібралися в місті Актау — адміністративному центрі західної Мангістауської області: третього січня, за оцінками "Радио Азаттык", там були близько шести тисяч людей.

Якщо спершу протестувальники вимагали лише зниження цін на газ (бо не можуть дозволити купувати паливо за новими цінами), то потім їхні вимоги розширилися: вони також хочуть викорінити корупцію та кумівство, будувати фабрики та заводи й скоротити безробіття.

Учасники акцій на головній площі Актау скандували "Уряд у відставку!" і "Шал, кет!" ("Старий, іди геть!"). Це гасло використовують під час мітингів із вимогою до колишнього президента Нурсултана Назарбаєва піти з політики.

Як реагує влада

У відповідь на протести 4 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв опублікував твіт із заявою, що в Актау почала роботу урядова комісія, яка має вирішити питання подорожчання цін на паливо. Він також закликав демонстрантів "бути готовими до діалогу".

Пізніше очільник урядової комісії Єрали Тукжанов заявив, що ціна на газ у Мангістауській області буде знижена до 50 тенге за рахунок державної компанії "КазМунайГаз" "у межах соціальної відповідальності". Протестувальникам, крім того, пообіцяли непритягнення до відповідальності за участь в акції.

Своєю чергою Касим-Жомарт Токаєв закликав демонстрантів "не виконувати закликів деструктивних осіб, зацікавлених у підриві стабільності та єдності нашого суспільства".

А проте, попри заяву урядової комісії, протестувальники в Актау та інших містах області поки не розходяться, повідомляє "Радио Азаттык", оскільки зниження цін на газ було лише однією з їхніх вимог. З четвертого січня протести також охопили окремі міста в центрі й на півдні Казахстану.

У деяких містах — зокрема Алмати й Актау — між протестувальниками й поліцією відбулися сутички. В Алмати на двох окремих акціях затримали понад сотню людей; ЗМІ також повідомляють про застосування світло-шумових гранат. А в Караганді тисячі протестувальників оточили сили спецназу.

Крім того, в Алмати спостерігаються перебої зі зв'язком: зокрема не працюють месенджери WhatsApp і Telegram. Оператор "Білайн" заявив, що в Казахстані обмежені послуги надання мобільного інтернету "з незалежних від компанії причин". А видання Orda.kz та інформаційне агентство "КазТАГ" заявили про блокування.

Увечері 4 січня Касим-Жомарт Токаєв виступив зі зверненням до населення. Він закликав людей "не піддаватися на провокації зсередини та ззовні та ейфорію мітингувальництва й уседозволеності" та заявив, що в Казахстані "влада не впаде".

Оновлено 22:50. Президент Казахстану оголосив про запровадження надзвичайного стану в Мангістауській області та Алмати до 19 січня "у зв'язку із загостренням ситуації з метою забезпечення громадської безпеки, відновлення законності та правопорядку".

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок