Президент США Джо Байден і президент Росії Володимир Путін провели переговори у телефонному режимі. Розмова почалася 30 грудня о 15:35 за Вашингтоном (о 22:35 за Києвом). Перемовини тривали близько 50 хвилин.
Про початок та завершення переговорів журналістам з пулу Білого дому повідомив представник адміністрації Джо Байдена, передає AFP.
Як все пройшло — версія Вашингтону
За годину після завершення перемовин Білому дім опублікував коротке саммері: президент Байден закликав Росію до деескалації напруженості з Україною. Він чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати та їхні союзники та партнери дадуть рішучу відповідь, якщо Росія вторгнеться в Україну.
“Президент Байден також висловив підтримку дипломатії, яка розпочнеться на початку наступного року з двостороннього діалогу зі стратегічної стабільності, в НАТО через Раду НАТО-Росія та в Організації з безпеки і співробітництва в Європі”, — йдеться у повідомленні Білого дому.
Президент Байден повторив, що істотний прогрес у цих діалогах може відбутися лише в умовах деескалації, а не ескалації, зазначила американська сторона. Йдеться про вимоги, які як дала чітко зрозуміти адміністрація Байдена, не є новими, пише АР.
Як все пройшло — версія Москви
Станом на 01:00 31 грудня Кремль не оприлюднив офіційну заяву за підсумками перемовин. Короткий переказ дала лише російська держагенція "РИА Новости".
- Байден заявив, що США не мають наміру розміщувати в Україні наступальне озброєння;
- Путін сказав Байдену, що Росія поводиться так, як поводилися б Штати в питаннях своєї безпеки;
- Байден попередив про санкції, Путін натомість сказав, що після такого кроку може бути повний розрив відносин між країнами;
- лідери домовилися продовжити діалог після Нового року.
Що кажуть журналісти
Як розповів Суспільному кореспондент "Голосу Америки" з Вашингтона Остап Яриш, цього разу Джо Байден проводив перемовини з Путіним не з Білого Дому, а зі своєї резиденції в Делавері, куди він поїхав зі своєю дружиною святкувати Новий рік.
"Перед цим у Раді з національної безпеки США пояснили позицію Білого Дому, сказали що коли йдеться про Росію, то Джо Байден вважає, що найефективнішим методом переговорів є розмова безпосередньо лідерів. Заявили, що немає ілюзій, що будуть розбіжності у позиціях як США, так і Росії, але США обіцяють чітко прояснити свої принципи, основним із яких є, що нічого не будуть вирішувати без партнерів, в тому числі України", — розповів Яриш.
За його інформацією, у Раді з національної безпеки США додали, що хотіли б бачити відведення російських військ від кордонів з Україною і про це Байден має повідомити Путіна. Щодо думок американських експертів, як оцінюють переговори і "українське питання", то "лунають різні думки".
"Одні кажуть, що Байден зробив правильно, коли погодився на дзвінок, бо це ще одна можливість прояснити Путіну позиції та принципи США. Інші кажуть, що це свого роду поступка Путіну, тому що саме він запропонував цей дзвінок і Байден виконує його прохання не дочекавшись деескалації довкола України чи відведення військ", — додав Яриш.
Як повідомляє АР, Росія чітко дала зрозуміти, що хоче письмового зобов’язання про те, що Україні ніколи не буде дозволено приєднатися до НАТО і що військова техніка альянсу не буде розміщена в колишніх радянських державах.
Що відомо
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Байден і Путін говорили в закритому режимі, майже 2 години.
- 24 грудня президент Володимир Зеленський у режимі відеозв'язку поговорив із сенаторами та конгресменами США про ситуацію на сході України та кордоні з Росією, а також про "Північний потік-2".
- 23 грудня на підсумковій пресконференції президент РФ Володимир Путін заявив, що офіційний Київ готує "третю" військову операцію на Донбасі. Він також зазначив, що в Україні "витісняють" росіян з "історичних територій", маючи на увазі Донбас.
- Твердження російського президента про те, що Україна начебто готує воєнну операцію на сході України, не відповідають дійсності, повідомив Суспільному речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
- 17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
- У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
- 23 грудня прессекретарка Білого дому Джейн Псакі заявила, що США відкидають пропозиції РФ, пов’язані з "гарантіями безпеки" щодо нерозширення НАТО.
- Сполучені Штати планують розпочати переговори з Росією щодо запропонованих нею "гарантій безпеки" у січні 2022 року, заявила помічниця державного секретаря з європейських питань Карен Донфрід за підсумками візиту до Києва, Москви й Брюсселя.
- За даними турецького агентства Anadolu, переговори Росії з НАТО з питань безпеки мають розпочатися орієнтовно 12 січня 2022 року.
Читайте також
НАТО має озброїти Україну, щоб відбити вторгнення путінської Росії — литовський дипломат
НАТО привела війська у стан підвищеної боєздатності через російську загрозу – Die Welt
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!