Пустовійтівська сільрада на Сумщині оскаржує рішення Кабміну, аби створити свою громаду

Пустовійтівська сільрада на Сумщині оскаржує рішення Кабміну, аби створити свою громаду

Пустовійтівська сільрада на Сумщині оскаржує рішення Кабміну, аби створити свою громаду
Суспільне Суми

Мешканці Пустовійтівки, що на Сумщині, хочуть власну громаду. Вони бажають від’єднатися від Роменської тергромади. Майже півтора року у Київському окружному адміністративному суді розглядають справу за позовом Пустовійтівської сільської ради, аби скасувати рішення Кабміну і визнати існування власної громади.

Крім Пустовійтівки, до них має увійти ще п’ять сільських рад – це Бобрицька, Біловодська, Зарудянська, Погожокриницька та Перехрестівська.

Наразі у Пустовійтівці проживає близько 1200 мешканців. До Роменської громади вони увійшли після остаточного рішення кабінету Міністрів про об’єднання громад у червні 2020 року. Тож у статусі громади прожили трохи більше ніж рік.

Пустовійтівська сільрада на Сумщині оскаржує рішення Кабміну, аби створити свою громаду

Думки мешканців села

"Краще коли була наша громада. Приєдналися до Ромнів — літніх бабусь і дідусів вирішувати питання посилають на Ромни. Дуже погано. Було приходиш у сільраду... Набагато краще, коли тут усе. І в селі робилось у нас: відкрили і швейну, і майстерню. А зараз ми нікому не потрібні. Тоді порядок набагато кращий був, коли був голова сільської ради", — розповідає мешканка села Пустовійтівка Алла Тарасова.

"Став новий голова, я його бачив разів три. Лише машина стояла, і ніяких питань з ним не вирішиш. Прожили і все, нічого не зробилось. Те що Оврамець зробив — і все. Більш нічого. Навіть лампочки, які перегоріли, і то не поміняють", — каже мешканець Пустовійтівки Микола Заворотько.

"Порядку в селі немає. У нас був порядок при тому голові, все було своє, а тепер — ніби і сільська рада є, а ніби і немає", — зазначає мешканка села — пані Маргарита.

"Немає нічого хорошого, чого – тому що, якщо щось потрібно, — до міста їдь", — каже мешканка Пустовійтівки Євгенія.

З липня 2020 року справу розглядає Київський окружний адміністративний суд. Позивачем є Пустовійтівська сільська рада.

Пустовійтівська сільрада на Сумщині оскаржує рішення Кабміну, аби створити свою громаду

Який етап справи та чи є спроможною громада

"Зараз іде процес не ініціювання чи від’єднання, а зараз іде процес, що в свій час було проведено відповідну підготовчу процедуру, були подані документи, але кабінет міністрів не взяв їх до уваги і відповідно не затвердив існування такої громади, як Пустовійтівська ТГ. Це буде місцева ініціатива, можливо, люди ініціюватимуть ці процеси, якимось чином звертатимуться, щоб були проведені нові можливі вибори. Це залежить від людей, наскільки вони будуть ініціативні", — говорить адвокат Дмитро Менько.

За словами консультанта Офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України Карена Агаджанова-Гонсалеса, Пустовійтівка була б спроможною громадою, але рішення про своє об’єднання прийняли запізно.

"До Пустовійтівки пропонувалося приєднати тільки одну сільську раду — Пливинищанську, але у зв’язку зі зверненнями мешканців цієї сільської ради до обласної адміністрації цю сільську раду від’єднали від Пустовійтівської ОТГ. Вони проводили перемовини з представниками інших сільських рад, які розташовані на південь від Пустовійтівської сільської ради, якщо не помиляюся, це — Бобрицька сільська тергромада у перспективному плані", — зазначив він.

За його словами, на той момент, це був етап завершення формування тергромад.

"Формування підсумкового перспективного плану — рівня, який би був впроваджений на рівні рішення Кабінету Міністрів України. Були прийняті рішення, що залишаються ті тергромади, які створені вже фактично, як Андріяшівка. Всі інші громади створюються до методики формування тергромад. У тому числі міститься чіткий показник по віддаленості можливих центрів створення громад від вже існуючих центрів, наприклад, тих самих районів", — додав він.

Пустовійтівська сільрада на Сумщині оскаржує рішення Кабміну, аби створити свою громаду

Позиція місцевої влади

Розповісти про те, як прожили цей рік у складі Роменської громади, староста села Віктор Сорока відмовився, сказавши, що з претензіями людей погоджується. Коментувати ж можливе від’єднання Пустовійтівки від Роменської громади ні староста села, ні голова Роменської громади Олег Стогній не стали, поки не має остаточного рішення суду.

Місцевому виданню "Ромни 24" Олег Стогній прокоментував ситуацію так: "Якщо це, не дай Боже, відбудеться, то це буде просто руйнування територіальної цілісності нашої громади. Це, як зазначають, нові вибори. Але мені немає різниці – невідомо ще, кому пощастить, як кажуть. Не пощастить мешканцям і громаді в цілому. Тому що десь надходження більші, враховуючи скупченість фермерських господарств, а десь їх взагалі немає. А моє завдання, як міського голови, їх розподіляти… Я навіть не бачу це у страшних снах. Але на всіх рівнях порушене це питання і я, думаю, що багато хто усвідомлює… А хтось свої амбіції, наприклад, намагається задовольнити".

Останнє судове засідання щодо Пустовійтівки, розповів Дмитро Менько, відбулось два місяці тому – і вони поки не знають, яке це рішення. Карен Агаджанов-Гонсалес каже, що навіть якщо суд прийме рішення на користь села і скасує рішення уряду про перебування у Роменській громаді, немає механізму як Пустовійтівці та іншим 5-тьом селам жити окремо.

Наразі Суспільне чекає коментарі від Кабінету міністрів та обласної адміністрації щодо цієї ситуації, й чому торік Путовійтівку вирішили приєднати до Ромен.

Що відомо

  • Наприкінці червня 2020 року мешканці села, протестуючи проти приєднання до Ромен, перекривали дорогу державного значення Суми-Київ.

На початок