В одному із сіл Хмельниччини скаржаться на бездіяльність старости

В одному із сіл Хмельниччини скаржаться на бездіяльність старости

В одному із сіл Хмельниччини скаржаться на бездіяльність старости
Фото: Суспільне Поділля

52 людини зібралися на схід сіл жителів Веселівки, Пашутинців та Берегель Красилівської громади. Два місяці тому 134 жителі цих населених пунктів подали колективне звернення голові Красилівської громади з вимогою припинити, на їх думку, протиправні дії старости, якого звинувачують в бездіяльності. За словами Руслана Широкова, жителі просили голову скликати для цього схід сіл. Чого вимагали селяни після двох місяців очікування, Суспільне дізнавалося.

Жителька Пашутинців Ніна Сафонова розповідає: у селах старостату погані дороги. За її словами, через це десь місяць тому "швидка" не могла заїхати до 80-літньої сусідки, в якої стався інсульт. Додає: "Через півтори години приїжджає "швидка", стає наверху, а на долині, аж там її хата, і кажуть: ми сюди не заїдем, бо болото, там такі рови! Шо, давайте її в рядно, цю жінку!"

Тетяна Розуман, яка мешкає в Веселівці з сином-підприємцем, показує смітник навпроти їхнього будинку. Це зараз, каже, сміття засипало снігом: "Оце звалище - це крик душі. З цвинтаря вінки, хрести, все купами зібрано і отут лежало. Я викликала екослужбу, техніка це все загорнула землею. Отут люди кругом живуть, як можна в центрі села зробити звалище?"

Житель цього ж села Микола розповідає: коли старосту призначали, він обіцяв проблему з смітником розв’язати.

У центрі села Веселівка - сміттєзвалище, засипане снігом.
У центрі села Веселівка - сміттєзвалище, засипане снігом. Фото: Суспільне Поділля

Староста Валерій Шевчук каже: "Неодноразово звертався до мешканців, і позиція міської влади: якщо буде 80 відсотків укладених договорів на вивезення, люди мають проявити свою ініціативу, то буде надіслана сюди техніка".

Ніна Сафонова розповідає, що з 2016 року намагається взяти земельну ділянку. Востаннє, каже, зверталася з сестрою до старости цього року: "Давайте ми напишем заяви, а він каже: в нас нема зразка, як писати заяву. Я 15 років проробила, руки зірвала, два інфаркти, дояркою я доїла руками 20 корів. Носила все на животі. То мені немає 2 гектари".

Житель Веселівки Руслан Широков розповідає: поблизу хутора В’язівець староста зі своєю родиною не пускають на тутешній ставок місцевих: "І він, і його батько неодноразово виганяли звідти рибалок. Там стояли три шлагбауми, стоять незаконні споруди, там відеокамери". За його словами, неодноразово звертався в відповідні інстанції з запитом, чи дійсно водойму орендують староста чи його родичі, та отримав відповідь, що ставок - це комунальна власність Красилівської міської ради.

Із усіма питаннями 52 жителів старостату прийшли на схід. Він відбувається в Пашутинському клубі, який не опалюється. Голова Красилівської громади Ніла Островська зачитує видатки з бюджету на різні сфери. За її словами, близько 600 тисяч гривень у рік іде на школу, понад 250 тисяч - на культуру, більше 100 тисяч - на благоустрій.

Місцевий житель Руслан Широков показує на околиці сіл зупинки, які валяться, порослі бур'янами узбіччя сільських доріг та каже: не второпає, де благоустрій. Тетяна Розуман говорить: "Це дуже невірно, що район має право насаждати на село старосту. Людина повинна бути місцева. Він не розуміє, що для села потрібно".

Жителі, що зібралися на схід, закидають старості бездіяльність за рік роботи на посаді, вимагають скласти повноваження та хочуть обрати нового старосту.

Юрист з хмельницького Андрій Місяць каже: "Це не виборна посада. В 2021-му були внесені зміни до закону про місцеве самоврядування, де передбачали порядок призначення на посади старост. Раніше в законі про місцеве самоврядування була норма, яка взагалі передбачала звільнення з посади старост, і там було, що за ініціативи певної кількості громади. Ця норма в 21 році скасована Верховною Радою України. Староста підконтрольний місцевому сільському або міському голові і підзвітний місцевій сільській або міській раді. На такого старосту необхідно звертатися зі скаргами до його безпосереднього керівника, який розпочне процедуру дисциплінарного провадження".

Гроші на благоустрій виділяють, та його не видно, кажуть місцеві. Зупинки розвалюються та заростають бур'янами.
Гроші на благоустрій виділяють, та його не видно, кажуть місцеві. Зупинки розвалюються та заростають бур'янами. Фото: Суспільне Поділля

Голова Красилівської громади Ніла Островська говорить: старосту звільняти не буде, бо той працює добре. За її словами, рік був важкий для жителів всіх населених пунктів громади: "Тому ми дійсно мало що змогли зробити в цьому старостинському окрузі, я з цим погоджуюсь. Але ми розпочали будівництво вуличного освітлення, якого тут не було 20 років".

Староста на всі закиди проти себе говорить: "Є ряд громадян, які виключно з особистих мотивів наклепи зводять, нібито я продавав якусь землю, нібито шось загородив. Перший раз це чую. Я не можу дати відповіді на закиди, які абсолютно не відповідають дійсності. Ставки не перекриті, є вільний доступ". Про фотографії, на яких Руслан Широков зафіксував перекритий шлагбаумами комунальний ставок, каже: світлини - фейк.

Незадоволені роботою старости, що зібралися на схід, не на камеру розповідають: збирають підписи жителів старостату, аби створити свою громаду з трьох сіл.

Андрій Місяць говорить: "Територіальні громади створені досить жорстким порядком. Коли створювались територіальні громади на теренах Хмельниччини, багато було судових спорів, коли колишні сільські ради зверталися до суду з відповідними позовами, тому так просто окремі жителі не можуть від’єднатися і створити свою громаду". Та радить селянам фіксувати, на їх думку, порушення старости в присутності правоохоронців і далі звертатися до суду.

Читайте також

На початок