Які податки зміняться в Україні з 1 січня. Відповідає експерт

Які податки зміняться в Україні з 1 січня. Відповідає експерт

Які податки зміняться в Україні з 1 січня. Відповідає експерт
Unsplash

З початком 2022 року в Україні збільшується мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум. А після відповідних змін у податковому законодавстві зростуть і ставки податків. "Українське радіо" поспілкувалося з Іллею Несходовським, директором Інституту соціально-економічної трансформації та з’ясувало у чому полягатимуть ці зміни.

Єдиний соціальний внесок для фізичних осіб-підприємців

Зі збільшенням ставок мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму дещо підвищить ставку єдиного соціального внеску для ФОПів. Ця сума становитиме 1430 гривень. А в жовтні вона збільшиться на 44 гривні. Окрім цього зростуть і податки. Для підприємців І групи єдиний внесок становитиме 248 гривень, тобто 10% від прожиткового мінімуму. Для ФОПів ІІ групи цей відсоток буде вже вдвічі більшим – тобто 20% від мінімальної заробітної плати — 1300 грн. ІІІ група сплачуватиме 5% від доходу або ж 3% доходу і податку на додану вартість разом взяті. Підприємці на загальній системі оподаткування сплачуватимуть 18% податків на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Читайте також: Нові податки на житло, алкоголь та городину. Рада підтримала законопроєкт 5600: що зміниться

Нововведення "ресурсного закону"

Так званий "ресурсний закон" (закон №5600, підписаний президентом 18 грудня 2021 року) передбачає нарахування додаткових або збільшення наявних податків.

"Акциз на алкоголь зросте на 5%. Підлягатимуть оподаткуванню також операції з нерухомістю. З доходу від продажу другого і наступних будівельних об'єктів фізична особа сплачуватиме 5%. Починаючи з реалізації третього об'єкта, власник доплачуватиме 18% з різниці між сумою продажу та ціною, за якою він її придбав", – розповідає Ілля Несходовський.

Також відтепер кожен сільськогосподарської землі платитиме 5% податку від вартості землі. Якщо вся сума податків за землю, а також на прибуток та єдиний податок буде меншою за мінімальну заробітну плату (6500 гривень), землевласник повинен буде доплатити різницю. Ці зміни, втім, не стосуються земель несільськогосподарського призначення – городів, дачних ділянок, садів, а також земель, які перебувають за межами населених пунктів.

Читайте також: Еволюція оподаткування. Голова ДПС розповів, що змінить новий податковий законопроєкт

Крім цього, вводиться податок на рекламу у соціальній мережі Facebook з фізичних осіб. Експерт каже, що таке оподаткування "вирівнює" ситуацію: адже тепер іноземна компанія також повинна буде сплачувати податки від прибутку в Україні. Українські компанії за кордоном, каже Ілля Несходовський, вже давно платять такі податки, тож це є нормальною практикою.

"В даній ситуації я вважаю абсолютно обґрунтовано те, що вони тепер будуть сплачувати податки, як і у всіх інших розвинутих країнах, де стягуються податки з тих послуг, які надають українські компанії у сфері інформаційних технологій. Тому це вирівнювання ситуації, яка була, як на мене, несправедлива до цього моменту", – пояснює експерт.

Податок для кінцевих споживачів збільшується на 20%. Проте, через конкуренцію, не всі компанії збільшили вартість своїх послуг на таку суму. Це, на думку експерта, створює конкурентне середовище для українських виробників інформаційних послуг всередині країни та урівнює їхні можливості з іноземними компаніями.

Про мінімальну заробітну плату та податки

Зростання мінімальної заробітної плати відбулося 1 грудня 2021 року з 6000 до 6500 грн. Тому ЄСВ в грудні вже становить 1430 грн. У цьому випадку з нового року зростання не відбудеться.

Читайте також: "Податковий" закон №5600 може зробити 6192 директорів підприємств невиїзними з України – Опендата

З 1 січня відбувається зростання саме платежів для платників єдиного податку ІІ групи. Для цієї групи податок становить 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня. Це означає, що для цієї групи сума податків зросла з 1200 до 1300 гривень.

"Проте, враховуючи, що індекс інфляції за 2021 рік складає 10%, то  якщо до 1200 грн додати 10%, то вийде фактично 1300 грн. Тому я не вважаю, що це зростання є критичним для тих, хто працює на другій групі оподаткування. Це фактично індексація на рівень інфляції", – каже експерт.

Зміни в оподаткуванні землевласників

Для тваринництва, за словами Несходовського, нічого не змінилося. У цій сфері існує норма за якою прибуток у розмірі 50 мінімальних заробітних плат не оподатковується.

"В нас на 1 січня мінімальна заробітна плата складала 6000 грн. Відповідно якщо за рік ви продали на 300 тисяч грн продукції тваринництва, то це не оподатковується ніяк", – каже Несходовський.

Зміни торкнуться тих землевласників, які виробляють продукцію рослинництва. Експерт каже, що в Україні тіньовий сектор використання землі посідає четверте місце в рейтингу ухиляння від податків. Дуже часто власники земель вирощують та реалізують продукцію, але не сплачують податків. Експерт каже, що рівень оподаткування за новим законом є прийнятним, тому що великі обсяги землі відповідно оподатковуються. Зміни торкнуться лише тих землевласників, які або не обробляли землю, або не сплачували податки.

"Також це, можливо, буде стосуватися тих, хто зараз має землю, але абсолютно ніяк її не використовує, тобто не здає в оренду і не обробляє сам. Фактично цей податок певним чином стимулює вас здати цю землю в оренду, і таким чином ця ділянка буде не лише тільки як елемент капіталовкладення, а також буде приносити вам дохід", – пояснює Ілля Несходовський.

Касові апарати для фізичних осіб-підприємців

Згідно з новим законом, касові апарати впроваджуються для всіх підприємців, які знаходяться на ІІ, ІІІ та IV групах спрощеного оподаткування. У сільській місцевості людей звільнили від використання касових апаратів. Несходовський каже, що тотальна фіскалізація не є позитивним кроком.

"Проте я не підтримую тотальну фіскалізацію. Є певні категорії підприємств та підприємців, для яких застосування цього касового апарату не зовсім обґрунтовано з економічної точки зору", – каже експерт.

Для таких підприємств було створено безкоштовне програмне забезпечення, яке здатне передавати необхідну інформацію до податкових органів прямо з мобільного телефону.

"Таким чином забезпечується повний контроль ваших оборотів, і воно для вас фактично нічого не варто. Найголовніше — це контроль того, як мають бути відповідно пробиті ваші товари, які ви використовуєте", – розповідає Несходовський.

Проте, проблемою, за словами експерта, залишається комунікація. Податкова служба досі не надала жодних пояснень нових податкових процедур для підприємців.

Читайте також

Зеленський підписав бюджет на 2022 рік. Що він передбачає

"Інфраструктура, вода, зарплата медиків. Депутатка розповіла, як збільшилися видатки у бюджеті-2022

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок